Anasayfa » ZİHİN AÇAN YAZILAR » Googol Sayısı ve Ötesi

Googol Sayısı ve Ötesi

Matematikte bazı sayıları okumak bazen güç hatta imkansız bir hal alabilir. Milyonlar, milyarlar, katrilyon, ketrilyon derken matematik dünyası son 20 yılda yeni bir sayı daha tanımladı. Googol…

 

Peki 1 Googol dediğimiz şey nasıl bir sayıdır? 1 sayısının yanına koyduğumuz 100 adet sıfır bize googol sayısını verecektir.

Bir adım daha öteye gidersek 1 rakamını izleyen googol tane sıfırın oluşturduğu sayıya ise googolplex denir bu arada.

Googol sayısını anlamak hiç de öyle yukarıda yazdığımız gibi kolay bir durum olmasa gerek. Nonilyonlar ( 1’den sonra 30 sıfır olan sayı ) veya novemdecilyonlar ( 1’den sonra 60 sıfır olan sayı ) gibi sayıları bilim insanları ancak çok çok çok uzaklıkta bulunan bir yıldız ya da galaksiyi tanımlamak için kullanmaktadır ki henüz kullanamamışlardır. Bu yüzden googol sayısını da henüz kullanamadık. Sizlere söyle bir örnek verelim. Ünlü Jul Sezar’ın Roma İmparatorluğunu yönetmesinden geçen süre yaklaşık olarak 3/4 milyon gündür. Bakın daha milyon diyoruz. Nanomilyon bile değil…

Bu sayıların ne kadar büyük olduklarını bir örnek vererek açıklamak istiyorum. Elinizde bir milyon tane 1 tl olsun. Bu paraları birer birer, her gün 8 saat ve haftada da 5 gün saydığınızı düşünün. Bu durumda bir dakikada 60 tl sayacaksınız bu da elinizde bulunan bir milyonu ancak 7 haftada sayabilirsiniz demektir.

Ya da şu örnek çarpıcı gelebilir sizlere…

10 liraları üst üste koyarsanız 200 km uzunluğunda bir yer kaplayacaktır. Ya da trilyon için ne dersiniz? Onun için ise 10 liraları üst üste koyarsanız yeryüzünden aya olan uzaklığın yarısına kadar ulaşmış olacaksınız.

Aslında sizlere bir sır bile vermek istiyorum. Zamanın başlangıcı kabul edilen İsa’nın doğumundan itibaren bile 1 trilyon saniye geçmemiştir. Bunun için ise 296 yıl daha gereklidir ve o zaman yıl 31.710 olması gerekecektir. Bu sayı bin trilyon olacaktır ve nam-ı diğer katrilyondur. Yani 1.000.000.000.000

Aslında bunlara ne gerek var diyorsunuz değil mi? Ben de öyle düşünüyorum. Bizim gibi düşünen Güney Afrika’da yaşayan Hottentot’lar da işin en kolay yolunu bulmuştur. Onlara göre 1,2 ve çok vardır. Yani 2’den fazla olan niceliklerin hepsi çoktur. Hayat onlara güzel!

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.