Bilgisayar ve Yazılım

Google Translatotron İle Sesiniz Yabancı Bir Dile Çevrilebilecek

Google Translatotron, sesinizin ve ses tonunuzun en önemli yönlerini kaybetmeden, konuşmanızı yakın zamanda başka bir dile çevirebilecek yeni bir çeviri sistemi. Sistem hala ilk aşamalarında, ancak aşağıdaki ses örneklerini dinleyerek teknolojinin geleceği hakkında bir fikir edinebilirsiniz (1:00 civarında).

Google, yeni sisteminin yakında mevcut çevirmenlerden çok daha kusursuz bir çeviri deneyimi sağlayabileceğini öne sürmekte. Google Çeviri gibi sistemler, çeviri sürecini üç adıma ayırır: “Hedef dilde çevrilmiş metinden konuşma üretmek için; kaynak konuşmayı metin olarak yazmak üzere otomatik konuşma tanıma, yazılı metni hedef dile çevirmek için makine çevirisi ve metinden konuşmaya sentez.” 

Sonuç olarak, konuşulan kelimeler metne dönüştürülür, o metin farklı bir dile dönüştürülür ve daha sonra makine zekâsı, kelimelerinizi farklı bir dile dönüştürür. Translatotron farklı, çünkü ortadaki metin gösterme adımları atlanmakta. Google, konuşma spektrogramlarını bir dilden başka bir dile dönüştürmek için bir sinir ağı kullanarak bunu başarmakta. (Spektrogramlar, bir sesteki frekans spektrumunun görsel temsilidir.)

Google’dan konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre Google Translatotron, ses verisini alarak bunu bir spektrogram, yani frekansların görsel bir temsili olarak işliyor. Ardından hedef dilde yeni bir spektrogram oluşturuluyor. Böylece minimum anlam kaybıyla çok hızlı bir çeviri gerçekleşiyor.

Araç, istendiğinde bir ses kodlayıcı bileşeniyle çalışabiliyor, böylece konuşanın sesi korunabiliyor. Çeviri sesi biraz robotu andırsa da, sesinizin belirli özelliklerini koruyor. Google, yeni yaklaşımının, daha hızlı çıkarım hızı, tanıma ve çeviri arasındaki birleştirici hatalardan doğal olarak kaçınma, çeviri sonrası orijinal konuşmacının sesini korumak için dolaysız olma ve çevrilmesi gerekmeyen kelimelerin daha iyi kullanımı (örneğin isimler ve özel isimler) gibi avantajlar getirdiğini söylüyor.

Google, hala Translatotron’daki hataları araştırmakta. (sistemin çeviri denemelerinden bazılarına burada göz atabilirsiniz.) Ancak, Translatotron’un yakın bir gelecekte, yabancı dil etkileşimlerinin daha sorunsuz hale gelmesini sağlayacağını görmek zor değil.

Müge Sözen

Kaynak: Google’s ‘Translatotron’ translates your speech while retaining the sound of your voice; https://bigthink.com

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.