Anasayfa » HABERLER » Google Turing Testini Aştı!

Google Turing Testini Aştı!

Her sene bir kez düzenlenen Google I/O (Input/Output) etkinliği yapay zeka gelişmelerinin ne denli ilerlediğini gözler önüne serdi. Habere değinmeden önce Turing Testi ile kastettiğimi biraz açayım.

“Makineler öğrenebilir mi?” Bu soruyu ilk kez Alan Turing 1950 yılında yayımladığı makalede sormuştu. Turing yapay zeka kavramını ilk kez ortaya attıktan sonra bu alanda yüzlerce çalışma yapıldı ve yapay zeka sürekli olarak gelişimini sürdürdü. Fakat ortaya çıkan yapay zekaların gerçekten iyi olup olmadığını görebilmek için bir teste ihtiyaç vardı. Tam bu noktada yardımcı olması için Alan Turing yayımladığı makalede Imitation Game (daha sonra kendi ismiyle anılacak) ismini verdiği testini de yazmıştı.

Birbirine bilgisayarlar ile bağlı üç oda hayal edin. Birincisinde bir insan, ikincisinde bir yapay zeka ve üçüncüde ise bir hakem var. Bilgisayar ortamında insan ve yapay zeka hakemle konuşarak (sorduğu sorulara cevap vererek) hakemi insan olduğuna inandırmaya çalışacak. Eğer hakemin kararı %50’den daha az isabetli çıkarsa teste girmiş olan yapay zekayı zeki olarak tanımlayabiliriz. Başlangıçta bu şekilde yapılan test daha sonra sadece bir yapay zeka ve bir hakem olmak üzere güncellendi. Hakem karşısında yapay zekamı insan mı olduğunu bilmeden test başlıyor. Yapay zeka eğer hakemi insan olduğuna ikna edebilirse başarılı sayılıyor.

Habere dönecek olursak, Google I/O 2018 etkinliğinde tanıtılan sesli asistan Google Duplex bir kuaförü arayarak başarıyla randevu alıyor. Konuşma sırasında bir insanın yapacağı şekilde takılmalar yapması, düşünüyorken kullanacağımız “mm, hmm” gibi sesleri çıkartması inandırıcılığı arttırmış olacak ki randevuyu veren kişi karşısında gerçekten bir insan var sanıyor ve randevuyu veriyor. Duplex başarıyla Turing Testini geçmiş olarak gözüküyor. Google’ın sesli asistanı Duplex’i “insanın zeki bir simülasyonu” olarak adlandırmak yanlış olmaz. Konferansta yaşanılan anı şuradan izleyebilirsiniz.

Google bu teknolojinin bir yıl sonra kullanıma sunulacağını belirtiyor. Yani bir yıl sonra artık randevu almak için telefon görüşmesi yapmanıza gerek kalmayacak. Telefondaki asistanınıza istediğiniz randevu bilgilerini verdikten sonra o sizin için randevuyu alacak.

Peki bu teknoloji gerçekten hayatımıza girecek kadar ilerler ise ne gibi zararları olabilir? Yapay zekanın insanın sonunu getireceğini düşünenlerin sayısı hiçte azımsanmayacak seviyede. Şuan elbette ki konuşmak için erken, bekleyip göreceğiz!

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.