Google Piyasa Değeri Trilyon Doları Aştı

Google dünyanın en zengin şirketlerinin kırdığı trilyon dolarlık piyasa değeri rekorunu kırdı kısa süre önce.


Dünya artık şirketlerin dünyası.. Kabul etmesi zor olsa da bir şirketin büyüklüğü, bir ülkenin büyüklüğünü rahatlıkla geçebiliyor. Dolayısıyla, şirketler arasında da kalıcılığı koruyabilmek adına vahşi bir rekabet var.

Şirketlerin yapısı itibarıyla artık çok uluslu olması sebebiyle, borsada da ciddi bir rekabet söz konusu. Çoğu şirket artık hisse senetlerini satışa çıkarıp borsada da tutunmaya çalışıyor. Şirketlerin hisse senetlerinin satışa çıkarılması yani halka arz edilmesiyle, bir kişi bir şirketin çalışanı olmasa da o şirketin bir parçası olabiliyor.

Şirketlerin borsada işlem hacmi hesaplanırken, menkul kıymetlerin işlem adedi ve işlem gördüğü (alım-satım) fiyatlar çarpılıyor. Ülkelerin milli gelirlerinden daha da zengin şirketlerin dünyası güçlenmeye devam ettikçe, dünya borsalarında devasa işlem hacimleri de artıyor.

Böyle bir ortamda trilyon dolarlık şirketler, çoğu yatırımcı için iştah açıcı bir gücü temsil ediyorlar.

Elbette trilyon dolarlık bir şirket olmak kolay değil. Uzun yıllar süren bir çaba, iflas riskleri ile baş etme, konjonktüre uyum sağlama, geleceği öngörme ve belirleme, yüksek kazançlar ve yüksek borçlanmalar arasında devasa finansal krizleri yönetebilme gibi son derece stresli durumlarla başa çıkmak gerekiyor.

Her gün milyarlarca kullanıcısına hizmet veren Google bunu başarıyor gibi görünüyor.

Google; arama motorları, bilgi dağıtımı başta olmak üzere pek çok alanda hizmet veren özel bir şirket olarak 1998’de kurulmuştur. 2004’te de halka arz edildi. Sergey Brin ve Lawrence Page’in Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyken kurdukları şirketin bugün milyarlarca kullanıcısı var.

Google’ın en önemli hizmetlerinden olan Gmail e-posta servisi, ilk kurulduğu zamanı takiben sekiz sene içinde 500 milyon kullanıcısı oldu. Ancak günümüzde aktif Gmail kullanıcısı sayısı 1 buçuk milyarı geçti.

Google’ın bu hızlı kullanıcı sayısı artışı, şirketin piyasa değerine de yansıdı. Google dünyanın en zengin şirketlerinin kırdığı trilyon dolarlık piyasa değeri rekorunu kırdı kısa süre önce…

Trilyon Dolarlık Şirketler

Trilyon dolarlık şirketler listesinin yeni gözdesi Google oldu.

2018’de piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan ilk şirket olan Apple’ı, yine 1994’te Seattle’da Jeff Bezos tarafından kurulan Amerika Birleşik Devletleri merkezli e-ticaret ve bulut bilişim devi Amazon takip etmişti..

2019’da piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan diğer şirket Microsoft’tan sonra bir diğer Amerikan teknoloji devi Google Alphabet, piyasa değeri açısından, birkaç gün önce 1 trilyon doları aştı.

Böylelikle Google trilyon dolarlık dördüncü Amerikan şirketi oldu.

2020’ye çok hızlı bir yükselişle başlayan şirketin hisseleri %8’den fazla arttı.

Google Piyasa Değeri Trilyon Doları Aştı

1439 dolar olan Alphabet hisseleri bir günde %2.2 yükselişle 1472 doları gördü. Bu yükselişle şirket trilyonluklar barajını geçti. Bir günde 10 milyar dolar artan Alphabet’in piyasa değeri de 992 milyar dolardan 1 trilyon 2 milyar dolara çıktı.

Google hisselerinin yılda %33’lük artışıyla, sadece bir yılda piyasa değerleri değerleri 250 milyar dolar arttı.

Elbette, tüm bu yükselişe rağmen Apple liderliğini sürdürüyor..

Bakalım önümüzdeki günlerde trilyonlukların dansında, piyasalarda dengeler nasıl değişecek?

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)
Başa dön tuşu