Google Kullanması Yasaklanan Huawei Bir Yıl İçinde Kendi İşletim Sistemini Kuracak

Dünyada büyük yankı uyandıran Huawei’ye karşı uygulanan yaptırımlar nelere sebep olacak dersiniz?

Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış atasözünü gönderiyorum Huawei’ye. 🙂 Çünkü ABD ve Google yaptırımları sonrası kendi işletim sistemlerini bir yıl içinde kurmaya karar verdiler. Ancak Huawei’nin başı ağrımaya başlayalı epey oldu diyebiliriz.

Polonya Hükümeti tarafından da yaptırıma maruz bırakılan Huawei’nin karşılaştığı suçlamaların temelinde gün geçtikçe tüm dünyayı korkutmaya başlatan siber güvenlik saldırıları var.

Siber güvenlik tehditleri öyle tehlikeli bir hal aldı ki, NATO’nun 2023 hedeflerinin neredeyse tamamı siber güvenlik politikalarıyla donatıldı.

Peki Polonya’da ne olmuştu?

Kış aylarında, Huawei Polonya ofisindeki bir çalışan ve eski bir güvenlik görevlisini casusluk suçlamaları üzerine tutuklandı. Bu durum üzerine, Polonya hükümeti, Huawei marka cihazları gelecekteki 5G ağından hariç tutmaya karar verdi. Polonya’daki Huawei Başkanı Tonny Bao, hükümet kabul ederse Polonya’da kendi siber güvenlik merkezlerini kurmaya hazır olduklarını söylemişti.

Huawei’in bölgesel halkla ilişkiler müdürü Austin Zhang ise, Polonya hükümetinin Çinli firmayı 5G ağının dışında tutması için hiçbir neden olmadığını ve karşı yaptırımları uygulayabileceklerini belirtip Huawei’nin casusluk iddiasını reddetti. Fakat, uluslararası alanda Huawei hakkında yürütülen yüzlerce soruşturma devam ediyordu.

***

ABD ve Huawei

ABD hükümeti geçenlerde Huawei’yi kara listeye aldı. Akabinde Google, Intel gibi dünya devleri de Huawei ile olan çalışmalarını sonlandırdıklarını duyurdu.

Huawei artık Play Store gibi ana servislere erişimeyeceğinden, Çinli şirket alternatif yollar aramaya başladı.

Huawei aslında bu yaptırımlara hazırlıklıydı ve uzun zamandır bir işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Üst düzey Huawei yetkilisi Tim Watkins Financial Times’a şirketin Android’e alternatif olarak kendi işletim sistemi hazırladıklarını duyurdu. Yazılım konusunda kendine güvenen şirket bu hamlesiyle adeta Android’e savaş açtı.

Test aşamasındaki işletim sisteminin bu yıl kullanıcılara tanıtılması planlanıyor.

Bakalım ticaret savaşlarında daha neler göreceğiz?

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan , filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Sanıyorum 7. günlüğüme başlayacağım. Satranç ve Rusça'ya merak saldım. Bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı