GÜNDEM

Google Kullanması Yasaklanan Huawei Kendi İşletim Sistemini Kuracak

Dünyada büyük yankı uyandıran Huawei’ye karşı uygulanan yaptırımlar nelere sebep olacak dersiniz?

Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış atasözünü gönderiyorum Huawei’ye. 🙂 Çünkü ABD ve Google yaptırımları sonrası kendi işletim sistemlerini bir yıl içinde kurmaya karar verdiler. Ancak Huawei’nin başı ağrımaya başlayalı epey oldu diyebiliriz.

Polonya Hükümeti tarafından da yaptırıma maruz bırakılan Huawei’nin karşılaştığı suçlamaların temelinde gün geçtikçe tüm dünyayı korkutmaya başlatan siber güvenlik saldırıları var.

Siber güvenlik tehditleri öyle tehlikeli bir hal aldı ki, NATO’nun 2023 hedeflerinin neredeyse tamamı siber güvenlik politikalarıyla donatıldı.

Peki Polonya’da ne olmuştu?

Kış aylarında, Huawei Polonya ofisindeki bir çalışan ve eski bir güvenlik görevlisini casusluk suçlamaları üzerine tutuklandı. Bu durum üzerine, Polonya hükümeti, Huawei marka cihazları gelecekteki 5G ağından hariç tutmaya karar verdi. Polonya’daki Huawei Başkanı Tonny Bao, hükümet kabul ederse Polonya’da kendi siber güvenlik merkezlerini kurmaya hazır olduklarını söylemişti.

Huawei’in bölgesel halkla ilişkiler müdürü Austin Zhang ise, Polonya hükümetinin Çinli firmayı 5G ağının dışında tutması için hiçbir neden olmadığını ve karşı yaptırımları uygulayabileceklerini belirtip Huawei’nin casusluk iddiasını reddetti. Fakat, uluslararası alanda Huawei hakkında yürütülen yüzlerce soruşturma devam ediyordu.

***

ABD ve Huawei

ABD hükümeti geçenlerde Huawei’yi kara listeye aldı. Akabinde Google, Intel gibi dünya devleri de Huawei ile olan çalışmalarını sonlandırdıklarını duyurdu.

Huawei artık Play Store gibi ana servislere erişimeyeceğinden, Çinli şirket alternatif yollar aramaya başladı.

Huawei aslında bu yaptırımlara hazırlıklıydı ve uzun zamandır bir işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Üst düzey Huawei yetkilisi Tim Watkins Financial Times’a şirketin Android’e alternatif olarak kendi işletim sistemi hazırladıklarını duyurdu. Yazılım konusunda kendine güvenen şirket bu hamlesiyle adeta Android’e savaş açtı.

Test aşamasındaki işletim sisteminin bu yıl kullanıcılara tanıtılması planlanıyor.

Bakalım ticaret savaşlarında daha neler göreceğiz?

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu