GÜNDEM

Google Kullanması Yasaklanan Huawei Kendi İşletim Sistemini Kuracak

Dünyada büyük yankı uyandıran Huawei’ye karşı uygulanan yaptırımlar nelere sebep olacak dersiniz?

Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış atasözünü gönderiyorum Huawei’ye. 🙂 Çünkü ABD ve Google yaptırımları sonrası kendi işletim sistemlerini bir yıl içinde kurmaya karar verdiler. Ancak Huawei’nin başı ağrımaya başlayalı epey oldu diyebiliriz.

Polonya Hükümeti tarafından da yaptırıma maruz bırakılan Huawei’nin karşılaştığı suçlamaların temelinde gün geçtikçe tüm dünyayı korkutmaya başlatan siber güvenlik saldırıları var.

Siber güvenlik tehditleri öyle tehlikeli bir hal aldı ki, NATO’nun 2023 hedeflerinin neredeyse tamamı siber güvenlik politikalarıyla donatıldı.

Peki Polonya’da ne olmuştu?

Kış aylarında, Huawei Polonya ofisindeki bir çalışan ve eski bir güvenlik görevlisini casusluk suçlamaları üzerine tutuklandı. Bu durum üzerine, Polonya hükümeti, Huawei marka cihazları gelecekteki 5G ağından hariç tutmaya karar verdi. Polonya’daki Huawei Başkanı Tonny Bao, hükümet kabul ederse Polonya’da kendi siber güvenlik merkezlerini kurmaya hazır olduklarını söylemişti.

Huawei’in bölgesel halkla ilişkiler müdürü Austin Zhang ise, Polonya hükümetinin Çinli firmayı 5G ağının dışında tutması için hiçbir neden olmadığını ve karşı yaptırımları uygulayabileceklerini belirtip Huawei’nin casusluk iddiasını reddetti. Fakat, uluslararası alanda Huawei hakkında yürütülen yüzlerce soruşturma devam ediyordu.

***

ABD ve Huawei

ABD hükümeti geçenlerde Huawei’yi kara listeye aldı. Akabinde Google, Intel gibi dünya devleri de Huawei ile olan çalışmalarını sonlandırdıklarını duyurdu.

Huawei artık Play Store gibi ana servislere erişimeyeceğinden, Çinli şirket alternatif yollar aramaya başladı.

Huawei aslında bu yaptırımlara hazırlıklıydı ve uzun zamandır bir işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Üst düzey Huawei yetkilisi Tim Watkins Financial Times’a şirketin Android’e alternatif olarak kendi işletim sistemi hazırladıklarını duyurdu. Yazılım konusunda kendine güvenen şirket bu hamlesiyle adeta Android’e savaş açtı.

Test aşamasındaki işletim sisteminin bu yıl kullanıcılara tanıtılması planlanıyor.

Bakalım ticaret savaşlarında daha neler göreceğiz?

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu