“Good Will Hunting” Filminin Arkasındaki Gerçek Matematikçi

1998 yapımı Good Will Hunting ya da Türkçe adıyla Can Dostum filimini bir çok kişi bilir. Filme konu olan Will Hunting Massachusetts üniversitesinde çalışan, biraz da serseri ruhlu bir hademedir. Ancak aynı zamanda çok zeki ve öğrenmeyi seven biridir. Bir gün tahtada karşılaştığı bir matematik sorusunu çözmesi ile değişir tüm hayatı.

Soruyu çözenin o olduğunu öğrenen okulun matematik profesörü Prof. Gerald Lembau onu hemen himayesi altına alır ve geleceğini şekillendirmek için kolları sıvar.

“Dâhi olmak önemli değil, hayatınla ne yapacağın önemli!” cümlesi, filmi özetler aslında.

Ancak birçok kişinin bilmediği bir gerçek vardır, kısmen de olsa filmin bir kısmı gerçek bir hikâyeye dayanır.

“Berkeley’de California Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisiydim. Her zamanki gibi sınıfa geç girdim ve tahtadaki iki istatistik sorusunu ev ödevi sanarak defterime geçirdim. O akşam, soruların üzerinde çalışırken bunun profesörün verdiği en zor ödev olduğunu düşündüm. Her gece, başaramasam da sırasıyla her iki problemin üzerinde saatlerce çalıştım.

Birkaç saat sonra beynimde bir şimşek çaktı ve her iki problemi birden çözdüm. Ertesi gün cevapları okula götürdüm. Profesör, masanın üzerine bırakmamı söyledi. Masanın üzerinde kağıttan bir tepe oluşmuştu. Benim kağıdımın bunların arasında kaynayacağını düşünüp bir sıraya üzgünce oturdum. Altı hafta sonra bir Pazar sabahı kapının vurulmasıyla uyandım. Kapıda profesörü görünce dondum kaldım. ’Problemi çözmüşsün’ dedi. ‘Tabii ki’ diye cevap verdim.’Çözmem gerekmiyor muydu?’ diye sordum.

Profesör, tahtaya yazılmış olan o iki problemin ev ödevi olmadığını, dünyanın önde gelen matematikçilerinin şimdiye kadar çözememiş oldukları iki ünlü problem olduğunu açıkladı. Birisi bana onların, iki ünlü çözülememiş problem olduğunu söyleseydi, sanırım onları çözmeyi denemezdim bile.”

Bu hikayenin kahramanı ABD’li matematikçi ve bilgisayar bilimcisi George Dantzig’dir. George Dantzig 1936’da Maryland Üniversitesi’nden mezun oldu, 1937’de Michigan Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi aldı ve 1943’de UC Berkeley’de doktorasını tamamladı. 

1966 yılında Stanford Üniversitesi fakültesine katıldı ve orada 1990’lara kadar görev aldı. Dantzig, 1975 yılında Başkan Gerald Ford tarafından Ulusal Bilim Madalyası ödülüne layık görüldü.

George Dantzig, Stanford’daki evinde 13 Mayıs 2005’te 90 yaşında hayatını yitirdi.

Ya Dantzig başlangıçta bu problemlerin çözülemez sorular olduğunu bilseydi?…

Sibel Çağlar

Kaynak: http://www.snopes.com/college/homework/unsolvable.asp

Matematiksel

Etiketler

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu