Bilgisayar ve Yazılım

Gerçek Bach, Yapay Bach’a Karşı: DeepBach

Pisagor, Plato, Mozart, John Cage, Lejaren Hiller ve daha niceleri. Hepsi müziğin otomatik olarak üretilmesi için çeşitli yöntemlere başvurdu. Son yıllarda ise bu görevi yapay zekâ üstlendi.

Sizleri müziği inceleyip, öğrenebilen bir derin öğrenme uygulaması olan
DeepBach ile tanıştıralım. DeepBach’ın esas hedefi Bach’ı anlamak ve onun tarzında çalışmalar yapmak.

18. yüzyıl Almanya’sında yaşayan Johann Sebastian Bach, barok müziğin büyük ustalarından biri olarak bilinir. Bach 300’den fazla kısa koral kompozisyon (polifonik ilahi) yazmıştır. Bunlar 1 melodi-3 armoniden oluşur. Eserlerine bir soprano ile başlayan Bach, sonrasında bu melodiye göre alto, tenor ve bas sesler için armoniler kurgular.

Bach’ın eserlerinin bu kendine has mantıksal yapısı, yıllardır araştırmacıların ilgisini çekmiş ve sonunda Sony Bilgisayar Laboratuvarlarında DeepBach adını verdikleri bir yapay zekâ çalışmasına konu olmuş.

DeepBach, Johann Sebastian Bach tarafından bestelenmiş 352 koral çalışmasının hepsini dinlemiş. Devamında DeepBach’a bir soprano melodisi verilmiş ve şarkının devamını bestelemesi istenmiş.

Bestelenen şarkıyı aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Bu şarkı aralarında müzik profesyonelleri ve müzik öğrencilerinin bulunduğu 1600 kişiye dinletilmiş. Bir orijinal Bach bir de yapay Bach’ın şarkılarını dinleyen kişilerin yarısına yakın bir bölümü yapay Bach’ın bestelediği şarkının gerçek eser olduğunu düşünmüş. Ardından aynı kişilere bir orijinal Bach bestesi daha dinletilmiş ve tekrar değerlendirme yapması istenmiş. Bu dinletimde bile %25’lik bir bölüm halen yapay Bach’ın eserinin gerçek olduğuna kanaat getirmiş.

Bu çalışmaya başka yapay zekâ algoritmalarının ürettiği armoniler dahil edilse de hiçbirisi DeepBach kadar başarılı olamamış.

Gerçek Bach, Yapay Bach’a Karşı: DeepBach
1. Hobi olarak klasik müzik dinleyenler
2. Müzik tutkunları ve amatör müzisyenler
3. Müzik kompozisyonu öğrencileri ve profesyonel müzisyenler

DeepBach’ın başarısı taklit etmek üzerine ancak yine de ortaya çıkan sonuç oldukça etkileyici. Bu da gelecekte müzik üretiminin nasıl olacağını sorgulamamıza neden oluyor. 

Kaynaklar ve İleri okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu