Bilgisayar ve Yazılım

Gerçek Bach, Yapay Bach’a Karşı: DeepBach

18. yüzyıl Almanya’sında yaşayan Johann Sebastian Bach, barok müziğin büyük ustalarından biri olarak bilinir. Bach, dört ses için ilahiye benzer 389 koral yani çoksesli – polifonik ilahi yazmıştır. Bunlar 1 melodi-3 armoniden oluşur. Eserlerine bir soprano ile başlayan Bach, sonrasında bu melodiye göre alto, tenor ve bas sesler için armoniler kurgular. Bach sayılara takıntılı bir müzisyendi ve özellikle 14 sayısının onun için özel bir anlamı vardı. Yaşadığı dönemde birçok Avrupalı ​​düşünür ve filozof, harfleri sayılara çevirmek ve bağlantılar çıkarmak için Kabala ile ilgileniyordu. Bach, soyadının (BACH) harflerinin sayılara çevrilip toplandığında 2 + 1 + 3 + 8 = 14 olduğunu keşfetmiş ve devamında bu sayı onun imzası haline gelmişti. Ayrıca, 14 sayısını ya da katlarını bestelerine dahil etmenin ilginç yollarını da bulmuştu. Bach’ın eserlerinin bu kendine has mantıksal yapısı, yıllardır araştırmacıların ilgisini çekiyordu. Sonunda da geçtiğimiz yıllarda bu DeepBach adı verilen bir yapay zekâ çalışmasına konu oldu.

Bu kompozisyonların bilgisayar bilimcilerini cezbetmesinin nedeni oluşturulma süreçlerinde gözlemlenen algoritmik yapı olmuş. Ancak bunu iyi yapmak, armoni ve melodi arasındaki hassas etkileşim nedeniyle de zordur. Bu ilginç bir soruyu gündeme getiriyor: Bir makine aynı Bach tarzında korolar yaratabilir mi?

Sizleri müziği inceleyip, öğrenebilen bir derin öğrenme uygulaması olan DeepBach ile tanıştıralım. DeepBach’ın esas hedefi Bach’ı anlamak ve onun tarzında çalışmalar yapmak. DeepBach, Johann Sebastian Bach tarafından bestelenmiş 352 koral çalışmasının hepsini dinlemiş. Devamında DeepBach’a bir soprano melodisi verilmiş ve şarkının devamını bestelemesi istenmiş. Bestelenen şarkıyı aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Bu şarkı aralarında müzik profesyonelleri ve müzik öğrencilerinin bulunduğu 1600 kişiye dinletilmiş. Bir orijinal Bach bir de yapay Bach’ın şarkılarını dinleyen kişilerin yarısına yakın bir bölümü yapay Bach’ın bestelediği şarkının gerçek eser olduğunu düşünmüş. Ardından aynı kişilere bir orijinal Bach bestesi daha dinletilmiş ve tekrar değerlendirme yapması istenmiş. Bu dinletimde bile %25’lik bir bölüm halen yapay Bach’ın eserinin gerçek olduğuna kanaat getirmiş.

Bu çalışmaya başka yapay zekâ algoritmalarının ürettiği armoniler dahil edilse de hiçbirisi DeepBach kadar başarılı olamamış.

1. Hobi olarak klasik müzik dinleyenler
2. Müzik tutkunları ve amatör müzisyenler
3. Müzik kompozisyonu öğrencileri ve profesyonel müzisyenler

DeepBach’ın başarısı taklit etmek üzerine ancak yine de ortaya çıkan sonuç oldukça etkileyici. Bu da gelecekte müzik üretiminin nasıl olacağını sorgulamamıza neden oluyor. 

Kaynaklar ve İleri okumalar:

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.