İLHAM VERENLER

Gelecekten Umudu Kesmeyelim: Boyan Slat ile Tanışın

Gelecek denen şey bizi korkutmamalı, tam tersine bize yeni şeyler vaat etmelidir. Boyan Slat bir referans olarak kabul edilirse, yeni nesli gelecekte büyük kazanımlar bekliyor olabilir.

Boyan Slat, geleceğin dünyasının daha yaşanabilir bir yer olmasını kafasına koymuş, Hollanda’lı genç bir girişimci. 17 yaşındayken yaptığı bir Ted konuşması ile tanıdı dünya onu ve burada projesinden bahsetti. Devamında da toplanan bağışlar yardımıyla The Ocean Cleanup adını verdikleri proje ortaya çıkmış oldu.

Dünya denizlerini temizlemeyi hedefleyen bu proje, tarihin en büyük temizlik hareketi olarak adlandırılmayı hak etti. Projenin hedefi 10 yıl içinde dünya denizlerinde bulunan çöpün yüzde 40’ının temizlenmesi idi.

Her yıl denizlerimize yaklaşık 8 milyon ton plastik çöp karışıyor. Bunların klasik yöntemlerle temizlemenin maliyeti çok yüksek olduğu içinde kimse bu yönde fazla girişimde bulunmuyor.

Boyan Slat, bu noktada bir soru soruyor: Denizlerin kendi iç mekanizması dururken neden onu biz temizlemeye çalışalım ki? Slat’ın dahice düşüncesi içerideki molozları toplayan okyanus akıntılarına dayanıyor.

Mevcut bu akıntılar sayesinde denizlerdeki çöpün büyük bölümü dünya çevresinde beş ana noktada birikiyor.

Bahsi geçen sistemin çalışma prensibi ise şu şekilde: Dev borular çöp birikim noktalarına konumlandırılıyor ve bu borular yapay bir kıyı şeridi görevi görüyor. Devamında toplanan çöpler bir tekneye boşaltılıyor ve denizden uzaklaştırılıyor.

Tasarlanan borular yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi esnek bir yapıda ve dibe sabitlenmiyor. Bu sayede sualtı doğal yaşamına da herhangi bir dezavantaj yaratmıyor.

Boyan Slat, başta 60 mil kadar büyüklükte, dev bir yapı hayal etse de, şimdi ise her biri 0.6 mil olan 50 aygıt planlıyor. Bu dizilimin daha ölçeklenebilir ve daha az riskli olduğunu söyleyen Slat, eğer bir aygıt bozulursa çalışan 49 tane daha olacağını ekliyor.

Halen 25 yaşında olan Slat, su aygıtlarının ve çöpün nasıl reaksiyon göstereceğini anlamak için sayısız matematiksel model üzerinde çalışmış ve çalışmaya da devam ediyor.

Çünkü ilk projesinde başarılı olduktan sonra çöpün temel kaynağı olarak nitelendirdiği nehirlere de el atmaya karar vermiş. Bu değerli mücadelesini bir sonraki aşamaya taşıyan Slat, nehirlerdeki plastik atıkları toplayan “Interceptor” adında bir makine yaratmış.

Makinelerin üçü, Endonezya, Malezya ve Vietnam’a çoktan konuşlandırıldı bile. Slat, 1000 nehirin okyanuslara dökülen plastiklerin yaklaşık yüzde 80’inden sorumlu olduğuna inandığını ve önümüzdeki beş yıl içinde bu soruna çözüm bulmayı hedeflediğini ifade ediyor.

Boyan Slat dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeye kararlı milyonlarca genç ve dinamik girişimciden sadece birisi. 21. yüzyıl bu genç girişimciler tarafından şekillenecek gibi gözüküyor.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu