Gelecekte Yapay Zeka Koronavirüs Gibi Salgınlarla Savaşabilir

Koronavirüs gibi salgınlar o kadar hızlı ortaya çıkarlar ki genellikle bilim insanlarına bir çare bulmaları için fırsat tanımazlar. Ancak gelecekte yapay zeka, araştırmacıların işini kolaylaştırabilir.

Yeni gelişen teknolojinin mevcut salgında rol oynaması için muhtemelen çok geç kalmış olsak da bir sonraki salgınlar için umut var.

Yapay zeka, ne tür tedavilerin işe yarayabileceğini veya bir sonraki denemenin nasıl yapılacağını belirlemeyi kolaylaştıran bağlantılar bulmak için veri yığınları taramada iyi eğitildiği takdirde gelecekte her şey daha da kolaylaşacak.

Son salgınla ilgili sorun şu; Big Data’nın, geçen yıl Çin’de ilk kez ortaya çıkan ve yaklaşık 2 ay içinde 75.000’den fazla kişiyi enfekte eden Koronavirüs gibi ortaya yeni çıkan bir hastalık hakkında yetersiz bilgi toplamasıydı.

Araştırmacıların, bildirilen ilk vakalardan sonraki haftalar içinde yeni virüsün gen dizilimini üretmeyi başarmaları umut vericiydi. Çünkü artık salgınlar meydana geldiğinde elimizde çok daha hızlı bir şekilde veri olacaktı.

İngiltere merkezli girişim Exscientia Ltd.’nin CEO’su Andrew Hopkins, ilaç keşfi için yapay zekayı eğitmek için çalışanlar arasında. Yapay zeka sayesinde yeni tedavilerin önümüzdeki 10 yıl içinde klinik testlere geçebileceğini düşünüyor.

Exscientia, ilk araştırma aşamasında bir yıldan az bir süre sonra laboratuvarda test edilmeye hazır olan obsesif kompulsif bozukluğu tedavi etmek için yeni bir bileşik tasarladı. Şirkete göre bu ortalamadan beş kat daha hızlı çözüm bulan bir ilaç.

Cambridge tabanlı Healx benzer bir yaklaşımla ancak mevcut ilaçlar için yeni kullanımlar bulmak için makine öğrenimini kullanıyor. Her iki şirket de algoritmalarını, hastalıklar için yeni tedaviler önermek için dergiler, biyomedikal veritabanları ve klinik araştırmalar gibi kaynaklardan toplanan bilgilerle besliyor.

İnsan Denetimi

İki şirket de süreci yönlendirmek için yapay zeka ile birlikte çalışan insan araştırmacı ekibi kullanıyor. Exscientia’nın Centaur Kimyacı adı verilen yapay zeka platformunda, ilaç tasarımcıları bileşik arama algoritma stratejilerini öğretmeye yardımcı oluyor.

Healx, AI’nın tahminlerini, sonuçları analiz eden ve ne yapacağına karar veren araştırmacı olarak kullanıyor.

Healx’in baş bilim insanı Neil Thompson, tekniğin yeni hastalıklar hakkında yeterli veriye sahip olduğu sürece koronavirüs gibi bir salgına karşı uygulanabileceğini düşünüyor. Healx, coronavirüs ile mücadele etmek veya salgınlar için yeni teknolojiler üretmek için çalışıyor.

“Olumlu sonuçlara oldukça yakınız,” diyen Thompson bir röportajında “Kullandığımız AI algoritmaları hakkında çok fazla değişiklik yapmamız gerekmeyecek. İlaç özelliklerinin hastalık özellikleriyle eşleştirilmesine için çalışıyoruz” dedi.

Yapay zeka algoritmaları zaten bildiğimiz hastalıkların ilaçlarını azaltmaya başlıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar yaptıkları açıklamada, AI platformunda tedavilere dirençli olan bir dizi bakteriyi öldürebilecek güçlü ve yeni bir antibiyotik bileşiğini tanımlama yöntemi kullandıklarını söylediler.

Tüm bu teknolojiler için en önemli ayak klinik testlerdir. Bir rahatsızlığı tedavi etmek için zaten güvenli olan ilaçlar bile başka bir hasta için reçete edilmeden önce tekrar test edilmelidir. Çok sayıda insan için güvenli ve etkili olduklarını gösterme süreci, düzenleyici kurumlarda gözden geçirilmeden önce yıllar alabilir.

Girişim sermayesi firması Atomico’nun ortağı olan Irina Haivas, “Yapay zeka ve biyolojinin kesişim noktasında faaliyet gösterebilecek insanları bulmak çok zor ve büyük şirketlerin bu tür teknolojiler hakkında hızlı kararlar alması da oldukça zor” diyor ve ekliyor “Yapay zeka mühendisi olmak yeterli değil, biyoloji uygulamalarını anlamanız ve bunlara girmeniz gerekiyor.”

Kısa bir video…

Kaynak
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-21/artificial-intelligence-gears-up-to-fight-a-future-coronavirus

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu