Mühendislik ve Teknoloji

The Woven City Geleceğin Şehri Olabilir mi?

Dünya nüfusu ve tüketim çılgınlığı arttıkça, dünya kaynaklarının kullanımı ve yönetimi sorunsalı her geçen gün daha acil bir konu haline geliyor. Dünyanın yeni bir kırılma noktasına geldiği şu günlerde, gerek bilim insanları gerek teknoloji firmaları sürdürülebilir bir dünya için yeni çalışmalar, projeler yürütmeye başladı. Dünya devi firmaların Ar-Ge için en önemli çalışma alanlarından birisi ise fütüristik şehirler üzerine.

Görünen o ki, hayat ve yaşam tarzları önümüzdeki yıllarda kökten değişecek. Enerjiyi nasıl ürettiğimiz ve kullandığımızdan, nasıl hareket ettiğimize ve hatta evlerimizde nasıl yaşadığımıza kadar bu süreçten her şey etkilenecek. Böyle bir dünya hala büyük ölçüde hayal olsa da, Toyota’nın Japonya’daki The Woven City şehrinde yaşayanlar bunu erken deneyimleme şansına erişecek. Bunun da ötesinde şekillenmesine de yardımcı olacak.

Japon otomotiv üreticisi Toyota, birçok mobilite geliştirme projesine öncülük yapması hedeflenen “Woven City” şehrinin temel atma törenini 2021 yılında gerçekleştirdi. Woven City ile birlikte sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücrelerinden güç alan tamamen bağlantılı bir ekosistem oluşturulması planlanmakta. Woven City adı verilen şehir, yaşayan bir laboratuvar olarak tanımlanıyor. Bunun nedeni de, bu şehirde otonom teknolojiler, robot, kişisel akıllı evler ve yapay zeka gibi teknolojiler için testler yapılacak olması.

toyota The Woven City

Orta Hoshu adasının Pasifik kıyısına yakın Susono Şehrindeki Fuji Dağı’nın eteklerinde yer alacak yeni şehir, şirketin şu anda kapalı olan 50 yıllık amiral gemisi Higashi Fuji üretim tesisi çevresinde inşa edilecek.

Ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığımız ürünlerle atmosfere yayılmasına neden olduğumuz karbon miktarını düşürmek de şehrin en önemli hedefleri arasında. Dünyaya bıraktığımız birincil ayak izi, evsel enerji tüketimi ve ulaşım başta olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarını içeriyor.

Woven City Teknolojik ve İnsan Merkezli Bir Şehir Olacak

Woven City, Danimarkalı BIG mimarlık firması tarafından tasarlanmakta.. Şirket, karbonsuz ahşaplarla, geleneksel Japon tarzı tasarımı birleştiriyor. Her çatı güneş panelleri kaplı ve her evin muhteşem Fuji Dağı manzarası var.

Woven City’de zemin seviyesinde üç tür cadde yer alacak. Birisi otonom araçlara, birisi yayalara ve birisi de kişisel mobilite araçları kullanan yayalara ait olacak. Aynı zamanda yük ve eşya taşımak için bir yer altı yolu da olacak. Şehrin tamamında hidroponik bahçeler ve çatılarda güneş panelleri yer alacak.

İleri teknolojiye sahip olacak şehirde yaşam öncelikle çoğunluğu yetişkin olmak üzere, küçük çocukları olan ailelerin bulunacağı yaklaşık 360 sakinle başlayacak. Sonrasında, araştırmacıların ve Toyota çalışanlarının katılımıyla birlikte 2 binden fazla nüfusa ulaşılması planlanıyor.

Google’un sahip olduğu Sidewalk adlı firma da, benzer bir projeyi de Toronto’da inşa etmeyi planlıyor. Bu projelerin ne oranda başarılı olacağını elbette henüz bilmek mümkün değil. Ama en azından böylesi deneysel çalışmaların yapılması geleceği görmek açısından ufuk açıcı olacaktır.Kaynaklar ve İleri Okumalar:


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel

Başa dön tuşu