Mühendislik ve Teknoloji

The Woven City Geleceğin Şehri Olabilir mi?

Dünya nüfusu ve tüketim çılgınlığı arttıkça, dünya kaynaklarının kullanımı ve yönetimi sorunsalı her geçen gün daha acil bir konu haline geliyor. Dünyanın yeni bir kırılma noktasına geldiği şu günlerde, gerek bilim insanları gerek teknoloji firmaları sürdürülebilir bir dünya için yeni çalışmalar, projeler yürütmeye başladı. Dünya devi firmaların Ar-Ge için en önemli çalışma alanlarından birisi ise fütüristik şehirler üzerine. Bu projelerin en yenilerinden birinin yapımına, geçtiğimiz günlerde başlanıldı. Toyota’nın Japonya’da sıfırdan inşa etmeyi planladığı akıllı şehirde evlerden sokaklara, trafikten kullanılan cihazlara her şey yeni teknolojilerle donatılacak. Woven City adı verilen şehir, yaşayan bir laboratuvar olarak tanımlanıyor.

toyota The Woven City

Otonom araçların, akıllı evlerin, robotların ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağı şehirde ilk aşamada 2000 kişinin yaşaması hedefleniyor. Ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığımız ürünlerle atmosfere yayılmasına neden olduğumuz karbon miktarını düşürmek de şehrin en önemli hedefleri arasında. Dünyaya bıraktığımız birincil ayak izi, evsel enerji tüketimi ve ulaşım başta olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarını içeriyor. Projenin akıllı evleri tam da bu problemi çözmek üzere planlanmış. Şehir içinde bu emisyonları engellemek için sadece sıfır emisyonlu araçlara izin verilecek olmasının sebebi de bu..

Woven City Teknolojik ve İnsan Merkezli Bir Şehir Olacak

Şehirde çevre kirliliğini engellemek amacıyla sadece sıfır emisyonlu, hidrojen yakıt hücreleri ile çalışan otonom araçlar olacak. Bununla birlikte, şehrin tamamında hidroponik bahçeler (toprak kullanmadan su içinde mineral besin çözümleri kullanarak bitki yetiştirme) ve çatılarda güneş panelleri bulunacak. Woven şehrinin akıllı evlerinde yaşayan insanların, ev içerisinde sağlık durumları dahi ölçülüp kontrol edilebilecek.

Woven City’de zemin seviyesinde üç tür cadde yer alacak. Birisi otonom araçlara, birisi yayalara ve birisi de kişisel mobilite araçları kullanan yayalara ait olacak. Aynı zamanda yük ve eşya taşınması adına kullanılmak üzere bir yer altı yolu inşa edilecek. İleri teknolojiye sahip olacak şehirde yaşam öncelikle çoğunluğu yetişkin olmak üzere, küçük çocukları olan ailelerin bulunacağı yaklaşık 360 sakinle başlayacak. Sonrasında, araştırmacıların ve Toyota çalışanlarının katılımıyla birlikte 2 binden fazla nüfusa ulaşılacak.

Google’un sahip olduğu Sidewalk adlı firma benzer bir projeyi Toronto’da inşa etmeyi planlıyor. Bu projeler ne kadar başarılı olur bilinmez ama en azından böylesi deneysel çalışmaların yapılması geleceği görmek açısından ufuk açıcı olacaktır. Woven’i kısaca izlemek isterseniz:

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu