Mühendislik ve Teknoloji

Geleceğin Müziği Nasıl Olacak Diye Merak Edenlere 4 Örnek

Teknolojik ilerlemenin hızı ve genç, internetle büyümüş izleyicilerin doyumsuzluğu, milyarlarca dolarlık küresel bir endüstri olan müzik endüstrisini değiştiriyor. Bu nedenle geleceğin müziği nasıl olacak sorusunun cevabını bugünden vermek kolay değil. Ama yine de üzerinde düşünülmeyi hak eden bir soru. Sonuçta müzik günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Bu nedenle “müziğin geleceği nedir?” sorusunu sormak aslında biraz da bizim zaman içinde nasıl şekilleneceğimizi anlamakla alakalı.

Gelecekte müzik büyük olasılıkla modern teknolojide gördüğümüz trendleri takip edecek gibi gözüküyor. Bunun anlamı giderek daha fazla bilgisayar tabanlı bir biçime gelmek oluyor. Bunu aslında son 20 yılda iletişim kurma konusunda yaşadığımız değişimlerden anlamak mümkün. Kısıtlama olmaksızın her zaman, her yerde iletişim kurabilen ilk nesil biziz. Son zamanlarda farklı ses tonlarına sahip, geleceği yeniden şekillendirecek müzik enstrümanları icat edilmeye başlandı bile. Bazı örnekler…

Geleceğin Müziği İçin 4 Örnek

1- Ensefalofon: Düşünceyle Müzik Yaratmak

Ensefalofon adlı aygıt belli sinyalleri müzik notalarına dönüştüren bir başlık aracılığıyla beyin sinyallerini toplayarak çalışıyor. Araştırmacılar bu yeni çalgının felç, omurilik yaralanması, ampütasyon ya da amiyotropik lateral skleroz (ALS) gibi bedensel engellere sahip hastaların güçlenmesi ve rehabilitasyonu için kullanılmasını umuyorlar. “Ensefalofon, hareket gerekmeden, düşüncelerinizle kullanabildiğiniz bir çalgı,” diye açıklıyor sinirbilimci Thomas Deuel. Ensefalofon birbirinden bağımsız iki tür beyin sinyaliyle kontrol edilebiliyor: Bunlardan ilki görsel korteksle ilgiliyken (mesela gözleri kapamak) diğeri hareket düşüncesiyle ilişkili. Bunun nasıl olacağını merak ederseniz videoya göz atabilirsiniz.

2- GePS – Hareket Tabanlı Performans Sistemi

Görünmez bir elektronik orkestranın şefi olduğunuzu ve müzik yaratmak için elleriniz dışında hiçbir şey kullanamayacağınızı düşünün. Hareket Tabanlı Performans Sistemi (GePS) tam da bunu yapmanızı sağlayan elektronik bir araç. Bileğe takılan küçük bir sensör sayesinde hareket verilerini yakalıyor ve hareketin analiz edildiği ve sese çevrildiği bir ses motoruna iletiyor. GePS, İsviçreli yapımcılar ve ses sanatçıları Cedric Spindler ve Frederic Robinson tarafından geliştirildi. İzlemek isterseniz…

3-Nomis

Elektronik müzik türlerine meraklısınız ve bu türde çalışmalar yapmak istiyorsunuz Nomis ilginizi çekebilir. Işık ve el hareketleri aracılığıyla loop tabanlı, daha etkileyici ve anlaşılır bir müzik ortaya çıkarma amacıyla tasarlanan Nomis, sekizgen bir çalma yüzeyi ve iki ışık kulesinden meydana geliyor. Sekizgen yüzeyin farklı noktalarına dokunularak notaların elde edildiği enstrümanda, ışık kuleleri de farklı melodi döngülerinin devreye girmesini sağlıyor. Nomis’in diğerlerinden en önemli farkı ise elektronik müziğe yaptığı yenilikçi katkının yanısıra görsel bir şölen de sunması.

4-The Holophone

Daniel Iglesia tarafından geliştirilen Holophone’un diğerlerinden ayrılan yönü, çalındığında üç boyutlu görseller oluşturması. Arayüzü bir tablet olan enstrümanda farklı tuşlar aracılığıyla elektronik müzik üretiliyor ve seslerle uyumlu üç boyutlu görseller tabletten yansıtılarak, üç boyutlu gözlükler yardımıyla izleniyor. Böylelikle bir anlamda müziğin dinleyicinin gözünde somutlaşması sağlanmış oluyor.

Göz atmak isterseniz:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu