BİYOLOJİ

Uyku Bozukluğu Sorunu ve Mutasyona Uğrayan Sirkadiyen Saatlerimiz

Her tarafımız binalarla kuşatılmış durumda. Bunun anlamı, gündüz dahi olsa gün ışığına daha az erişim ve yapay aydınlatmalar. Oysa bir zamanlar güneşin batması karanlık ve doğması aydınlık demekti. Ancak çağın dayattığı koşullar tüm canlılarda genetik düzeyde değişiklikler meydana getirebiliyor. 

Her birimiz günlük yaşantımızdaki hareketlerimizin hatta psikolojimizin bile 24 saat kontrol edildiği bir sistem taşıyoruz içimizde: Sirkadiyen saatlerimiz.

Vücudumuzdaki birçok süreç, doğal aydınlık ve karanlık döngüsüne göre düzenlenir. Yaklaşık 24 saatlik zaman aralıklarını takip eden bu süreç günlük ritim olarak adlandırılır.

Bu saat döngüsü doğal olarak hepimizde moleküler düzeyde mevcut ve genlerimizdeki kodlarla düzenleniyor. Sirkadyen saat genlerimizin (özellikle merkez gen CRY1) mutasyona uğraması, yaşadığımız uyku bozukluklarının sebebi olabilir.

Özellikle son yıllarda mavi ışığa çok fazla maruz kalmamızın sirkadyen saat genlerimizin çalışmasını etkileyip değiştirebileceğine yönelik bilimsel çalışmalar yapılmakta.

Peki çok kullandığımız mavi ışık kaynakları neler mi?

Tablet, akıllı telefon, bilgisayar, floresanlar…

Vücudumuzdaki sirkadyen saati belirlemede önemli ve merkez görevi olan CRY1 genindeki mutasyon, geceleri uyku tutmayan çoğu insanın genetik düzeydeki ortak noktası. Bu durumdaki insanlara toplum ağzında gece baykuşları da deniyor.

New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nden araştırmacı Michael Young ve ekibi bu gen türevini “Gecikmiş Uyku Fazı Bozukluğu” teşhisi konulmuş bir kişide tespit etmişler.

İncelenen kişinin akrabalarından 5 kişide de aynı mutasyona rastlanmış ve hepsinin geçmişlerinde uyku sorunları yaşadıkları görülmüş. Daha sonra Türkiye’den 6 aileyle çalışan ekip, bu aileler içerisinde CRY1 geni türevini taşıyan 39 kişiyi incelemiş.

Bu mutasyona sahip olan insanların uyku periyodlarında 2 ile 4 saat arası kaymalar gözlemlenirken bazılarınınsa tamamen bozuk ve düzensiz uyku ritmleri yaşadıkları belirlenmiş.

Bu mutasyon sonucunda ortaya çıkan gen türevine sahip insanların vücutlarındaki biyolojik saatin yavaşladığı ve dolayısıyla daha uzun bir sirkadyen döngüye sahip oldukları için gece geç saatlere dek ayakta durabildikleri görüşü yaygın.

Çalışmadaki hesaplamalara bakılırsa  her 75 Avrupalının birinde bu gen türevi bulunuyor.

Uyku bozukluklarının temel nedeni olan bu değişim, günümüzde birçok insanın sorunu olan obezite, diyabet, felç, depresyon ve kalp hastalıkları  riskini artırıyor.

Fakat daha uzun sirkadiyen döngüye sahip olanların bu duruma üzülmesi de gerekmiyor. Gecikmiş uyku fazı bozukluğuna sahip insanlar uyku döngülerini düzene sokmak için kendilerine katı kurallar belirleyip bunlara uyarak ilerleme kaydedebilirler.

Çalışmayı yapan ekibin lideri Michael Young’a göre “Bu durum sigara içmeye benziyor ve olay ilaç kullanımına dönüşmeden önce sorunla baş etmemiz için kendi kendimize yapabileceğimiz şeyler var.”

Doğal ışıkla olan etkileşimimizi artırmak uyku bozukluğu sorununun çözümü için hayli basit ve etkili bir yol olabilir elbette.

Caner Sönmez

Haber Kaynağı: New Scientist

Kaynak MakaleCellDOI: 10.1016/j.cell.2017.03.027

Matematiksel

a. caner sönmez

yaşamı anlamlandırma yürüyüşünde, "hiç" olmaya giden yoldayım. bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla birbirimizi doğru anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalim. ve çocukların hepsinin birlikte gülmesi, doyması, doğru yaşaması.. “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” Albert Einstein “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” Bertrand Russell "Meselemi hiç'e bıraktım." Max Stirner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu