Gece Baykuşu Olmak Genlerinizde Bir Mutasyon Kadar Yakın!

Her tarafımız binalarla kuşatılmış durumda. Bunun anlamı, gündüz dahi olsa gün ışığına daha az erişim ve yapay aydınlatmalar. Oysa bir zamanlar güneşin batması karanlık ve doğması aydınlık demekti. Ancak çağın dayattığı koşullar tüm canlılarda genetik düzeyde değişiklikler meydana getirebiliyor. 

Her birimiz günlük yaşantımızdaki hareketlerimizin hatta psikolojimizin bile 24 saat kontrol edildiği bir sistem taşıyoruz içimizde: Sirkadyen saatlerimiz.

Vücudumuzdaki fizyolojik, psikolojik ve davranışsal birçok süreç, örneğin uyku-uyanıklık döngüsü, vücut sıcaklığı, kan basıncı, hormonların salgılanma düzeni, doğal aydınlık- karanlık döngüsüne göre düzenlenir.  Yaklaşık 24 saatlik zaman aralıklarını takip eden bu süreç  günlük ritim olarak adlandırılır ve vücudumuzdaki bu iç mekanizma tarafından düzenlenir.

Bu saat döngüsü doğal olarak hepimizde moleküler düzeyde mevcut ve genlerimizdeki kodlarla düzenleniyor. Sirkadyen saat genlerimizin (özellikle merkez gen CRY1) mutasyona uğraması, yaşadığımız uyku bozukluklarının sebebi olabilir.

Özellikle son yıllarda mavi ışığa çok fazla maruz kalmamızın sirkadyen saat genlerimizin çalışmasını etkileyip değiştirebileceğine yönelik bilimsel çalışmalar yapılmakta.

Peki çok kullandığımız mavi ışık kaynakları neler mi?

Tablet, akıllı telefon, bilgisayar, floresanlar…

Vücudumuzdaki sirkadyen saati belirlemede önemli ve merkez görevi olan CRY1 genindeki mutasyon, geceleri uyku tutmayan çoğu insanın genetik düzeydeki ortak noktası. Bu durumdaki insanlara toplum ağzında gece baykuşları da deniyor.

New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nden araştırmacı Michael Young ve ekibi bu gen türevini “Gecikmiş Uyku Fazı Bozukluğu” teşhisi konulmuş bir kişide tespit etmişler.  İncelenen kişinin akrabalarından 5 kişide de aynı mutasyona rastlanmış ve hepsinin geçmişlerinde uyku sorunları yaşadıkları görülmüş. Daha sonra Türkiye’den 6 aileyle çalışan ekip, bu aileler içerisinde CRY1 geni türevini taşıyan 39 kişiyi incelemiş. Bu mutasyona sahip olan insanların uyku periyodlarında 2 ile 4 saat arası kaymalar gözlemlenirken bazılarınınsa tamamen bozuk ve düzensiz uyku ritmleri yaşadıkları belirlenmiş.

Bu mutasyon sonucunda ortaya çıkan gen türevine sahip insanların vücutlarındaki biyolojik saatin yavaşladığı ve dolayısıyla daha uzun bir sirkadyen döngüye sahip oldukları için gece geç saatlere dek ayakta durabildikleri görüşü yaygın. Çalışmadaki hesaplamalara bakılırsa  her 75 Avrupalının birinde bu gen türevi bulunuyor.

Uyku bozukluklarının temel nedeni olan bu değişim, günümüzde birçok insanın sorunu olan  obezite, diyabet, felç, depresyon ve kalp hastalıkları riskini artırıyor.

Fakat daha uzun sirkadyen döngüye sahip olanların bu duruma üzülmesi de gerekmiyor. Gecikmiş uyku fazı bozukluğuna sahip insanlar uyku döngülerini düzene sokmak için kendilerine katı kurallar belirleyip bunlara uyarak ilerleme kaydedebilirler. Çalışmayı yapan ekibin lideri Michael Young’a göre “Bu durum sigara içmeye benziyor ve olay ilaç kullanımına dönüşmeden önce sorunla baş etmemiz için kendi kendimize yapabileceğimiz şeyler var.”

Doğal ışıkla olan etkileşimimizi artırmak bu sorunların çözümü için hayli basit ve etkili bir yol olabilir elbette.

Caner Sönmez

Haber Kaynağı: New Scientist

Kaynak MakaleCellDOI: 10.1016/j.cell.2017.03.027

Matematiksel

Paylaşmak İsterseniz

Yazıyı Hazırlayan: Caner Sönmez

Yaşamı anlamlandırma yürüyüşündeki insanlardan birisiyim. Bilim ve müzik bu yolda benim çok değerli eşlikçilerim. Nazilli Anadolu Lisesi ve Muğla 75. Yıl Fen Lisesi’nin devamında Ankara Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesiyle 2013’te mezun oldum. Tezimi Salmonella suşlarının genetik farklılıklarının belirlenmesi üzerine verdim. İyi düzey İngilizce, orta düzey Almanca, başlangıç düzeyinde Fransızca biliyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyoloji öğrencisiyim. Gitar ve piyano çalmaktayım. Tarihî, felsefî ve sanatsal konular okumaktan zevk alırım. Bilimsel gelişmeleri ve yayınları takip ederim. Doğa aşığıyım. Doğa gözlemlerinde zaman kavramım yiter gider. Mikro ya da makro düzey fark etmez... Eğitimin ve toplumsal bilinçlenmenin yaşamsal önemine yürekten inanmışım. Küçük yaştayken geçirdiğim beyin ameliyatının etkisi midir bilmem; dünyada bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalimdir. Bir de çocukların hepsinin birlikte gülmesi… Son olarak: “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” sözü için Albert Einstein’a; “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” sözü için de Bertrand Russell’a sonsuz şükranla.

Bunlara da Göz Atın

Yapay Ay: Çin’in Yeni Projesi

Çin medyasından Cuma günü yapılan açıklamaya göre, Çin 2020’de sokak lambalarını kaldırmak ve elektrik harcamalarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');