Tarih

Gauss’un Evlenme Teklifi

1777 ve 1855 yılları arasında hayatta olan Carl Friedrich Gauss’u birçoğumuz yaşamış en büyük matematikçi olarak kabul ederiz. Matematiğe birçok yenilik getiren ve araştırmalarda bulunan Gauss’un hiç bilmediğimiz bir yönü bu mektupta saklı.

Bu mektupta Gauss, Johanna Osthoff’a duygularını dile getirerek evlenme teklif ediyor.

***

Benim gerçek dostum,

Bugüne kadar uygun bir ortam bulup size dökemediğim kalbimi yazarak dökmemi mazur görün lütfen.

Sizin o kendini herkese belli etmeyen meleksi erdemleriniz ve bu erdemlerin gerçek bir aynası olan soylu yüzünüz için bir kalbim olduğunu söylememe izin verin.

Siz, ey sevgili alçakgönüllü ruh, kibirden o denli uzaksınız ki değerinizin ayırımında bile değilsiniz, ilahların sizi nasıl cömertçe ve titizlikle donattığını bilmiyorsunuz. Ama kalbim sizin değerinizi biliyor ve buna zor dayanıyor. O çok uzun zamandır size ait, onu reddetmezsiniz değil mi?

Siz de kalbinizi bana sunar mısınız?

Sevgili insan, size sunduğum bu eli tutacak mısınız ve bunu seve seve yapar mısınız?

Benim mutluluğum bu sorunun yanıtına bağlı. Çünkü size şimdilik zenginlik ve şaşaa vaat edemem. Fakat sevgili insan sizin güzel ruhunuz hakkında yanılmış olamam siz de zenginlik ve ihtişama eminim ki benim kadar kayıtsızsınız.

Yine de, gelecekten beklentilerimi hesaba katmazsak bile tek başına gereksindiğimden fazlasına ve iki genç insanın kaygısız ve hoş bir hayat sürmesine yetecek kadarına sahibim. sıcacık bir sevgiyle dolu ve içten bir kalp size sunabileceğimin en iyisidir.

Bu kalbin sizi tamamıyla tatmin edip etmeyeceğini, aynı içten duygularla karşılık verip veremeyeceğinizi, benimle elele kanaatkar bir hayat yolculuğuna çıkıp çıkamayacağınızı sorun kendinize sevgili dostum ve kararınızı çabuk verin.

Kalbimdeki tutkuyu bu sanatsız ama dobra sözlerle size sundum değerli insan. Bunu bambaşka türlü de yapabilirdim. Cazibenizin resmini çizebilirdim ki bu tamamen gerçekleri yansıtsa da siz bunu bir iltifat olarak kabul ederdiniz.

Tutuşan renklerle size olan aşkımın resmini çizebilirdim ve elbette bunun için sadece kalbimi dinlemek yeterli olacaktı siz arzularımı kabul veya red ettikten sonra beni bekleyen mutluluğu veya üzüntüyü tarif edebilirdim.

Ama bunu yapmak istemedim. Bu yüzden benim bu bencil olmayan aşkımın saflığından kuşku duymayın. Kararınızı etkilemek istemiyorum.

Hayatınızın bu en önemli meselesinde, dışarıdan düşüncelerin sizi etkilemesine izin vermeyin. Benim mutluluğum için kendinizi feda etmemelisiniz. Kararınıza yön verecek olan sizin kendi mutluluğunuz olmalı.

Evet dünyanın en değerli varlığı, sizi o kadar çok seviyorum ki, ancak benim olmanız beni mutlu edebilir, eğer siz de isterseniz elbet.

En sevgili, kalbimin ta içini size açtım; kararınızı heyecan ve korkuyla bekliyorum.

Tüm kalbimle…

Carl Friedrich Gauss

***

Johanna evet demeden önce Gauss’u üç ay bekletmiştir. 1805’te evlenmişler, üç çocukları olmuş ancak Johanna 1809’da ölmüştür.

Bir yıl sonra Gauss Johanna’nın en yakın arkadaşı Friederica Wilhelmine (Minna) Waldeck’le (1788-1831) evlenmiş ve ondan da üç çocuğu olmuştur.

Yoksul bir aileden gelmesi, Fransız devrimi ve Napoléon yıllarında yaşaması, para sıkıntısı, ilk eşinin erken ölümü, ikinci eşinin sağlık sorunları, oğullarıyla anlaşamaması gibi ailesel sorunlar yüzünden Gauss’un hayatı oldukça zor geçmiştir.

Ama her şeye rağmen, durmadan ve son yıllarına kadar hep matematikle uğraşmış ve çok önemli buluşlar yapmıştır.

Beyni Göttingen Üniversitesi’nde saklanmaktadır. Kalbi de yukardaki mektupta…

 Tülay Dikenoğlu

Not: Mektup, Amerikan Matematik Derneği tarafından basılan “Carl Friedrich Gauss: Bilim Devi”nin 63 ve 64’üncü sayfalarından alınmıştır.

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu