Tarih

Galileo’nun İkilemi

Galileo tarafından, matematikçi dostu Castelli’ye yazılan efsanevi mektup geçtiğimiz günlerde bulundu. Hem de hiç beklenmeyecek kadar göz önünde bir yerde. İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi Kütüphanesinde. Uzun süredir kayıp olduğu düşünülen mektubun orijinali başka bir amaçla Kraliyet Kütüphanesine gelen Salvatore Ricciardio tarafından bulundu. 2018 yılının Ağustos ayında söz konusu kaydı bulan Ricciardio, Bergamo Üniversitesi’nden danışmanı Franco Giudice ve Cagliari Üniversitesi’nden bilim tarihçisi Michele Camerota ile birlikte Kraliyet Bilimler Akademisi’nin Notes and Records dergisinde yayınladıkları bir makalede mektubun ayrıntılarını ve çıkardıkları sonuçları anlattı. 

Gökbilim Tarihi Derneğinin başkanı Oxford Üniversitesinden bilim tarihçisi Alan Chapman da yapılan keşfin çok kritik bir döneme ışık tutabilecek çarpıcı bir keşif olduğunu belirtti. Yapılan araştırmalar bulunan el yazmalarının hiç şüpheye yer bırakmayacak şekilde Galileo’ya ait olduğunu gösteriyor.

Figure 5.
Kaydın 1613 yılına ait olduğu görülüyor.

Mektubun keşfinin bir diğer önemli kısmıysa mektupta yapılan bir takım değişiklikler. Galileo’nun yaptığı keşfin sonuçlarını arkadaşı Castelli’ye ilk kez anlattığı mektubun birkaç nüshasının elde bulunduğu görülüyor ve nüshalardan bir tanesinde Galileo’nun fikirlerinden bir kısmını yumuşattığı ve Engizisyon Kilisesine bunların sunulmasını istediğini belirttiği anlaşılıyor. Bu durum Galileo’nun Engizisyon Mahkemesinin gazabından korunmak için yapılan bir aldatmaca olarak değerlendiriliyor. Bilindiği gibi Engizisyon Mahkemesi bu devrimci fikirleri öne süren Giardino Bruno’yu acımasız şekilde yakarak infaz etmişti

Galileo Galilei’nin mektubunu G.G. şeklinde imzaladığı görülüyor.

Günümüzden yaklaşık 409 yıl önce Galileo Galilei yeni geliştirdiği teleskobuyla hayatının geri kalanını kabusa çevirecek sonrasındaysa ona sonsuz bir hayat bahşedecek bir keşfe imza atmıştı. Dünyanın tüm evrenin merkezinde olduğunu söyleyen Batlamyus’un fikirleri tamamen yanlıştı. Dünyanın güneş etrafında döndüğünü söyleyen Kopernik ise haklıydı. Dünya yuvarlaktı ve dünya güneşin etrafında dönüyordu.

Kaynaklar:

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.