Gale-Shapley Algoritması ve İkili İlişki Problemleri

David Gale başarılı bir matematikçi ve ekonomist olmasından ziyade arkadaşı Lloyd Shapley ile birlikte 1962’de yazdıkları “Üniversiteye Kabul ve Evlilikte Kararlılık” makalesi ile bilinir. O kadar ki,  2012’de Lloyd Shapley, David Gale in ölümünden sonra bu makalesiyle ekonomi alanında Nobel Ödülü kazanmıştır.

Bu makale içeriğinde hiç sayı barındırmasa da sonuçları bir çok gündelik probleme çözüm üretmiştir.

Öğrenci ve üniversite, bölge halkı ve hastaneler, organ donörleri ve hastalar gibi bir çok eşleştirme sorunu ortaya attıkları fikir sayesinde çözülmüştür.

Çevirisi Amine Bayraklı tarafından yapılan aşağıdaki video bu algoritmayı açıklamakta. Dikkatle dinlemeniz önerilir.

Matematiksel

Etiketler

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu