Mühendislik ve Teknoloji

Fibonacci Şimdi de Bir Yata İsmini Verdi: Icona Fibonacci

Matematik dünyasına damga vuran bilim insanı Fibonacci, şimdi de bir yat tasarımının ilham kaynağı oldu. Tamamen fütüristik bir tasarıma sahip olan ve enerji türü olarak elektrikle çalışan Icona Fibonacci, tüketicilere denizcilikte yeni bir deneyim yaşama fırsatı sunmak istiyor.  

Icona Fibonacci Tasarımı

Pisalı Leonardo ve asıl adıyla Leonardo Fibonacci (1170-1250) tarihe adını kazımış İtalyan matematikçilerden. Kendisinin şurada da bahsettiğimiz üzere borsalarda altın oran kullanımda dahi adı sıklıkla geçmektedir. Fibonacci şimdi ise Torino merkezli İtalyan firması Icona’nın kuruluşlarının onuncu yılına özel yeni tasarımlarına adını verdi. Icona’nın Kurucularından da olan Tasarım Müdürü Samuel Chuffart, fütüristik tasarımlarından aldıkları ilhamla yeni bir yat modeli tasarladıklarını belirtti. Tasarımlarını doğadan ilham alarak gerçekleştirdikleribi belirten Chuffart, yatın tamamen elektrik ile çalıştığını açıkladı. Fibonacci isimli yatın en önemli özelliklerinden biri tasarımında. Asimetrik bir yapıda ve fütüristik bir görünümde tasarlanan yatta, üst kısım tamamen güneş panelleri ile kaplanmış durumda.

Fibonacci yat

Kullanıcılarına en az 12 saat kesintisiz yolculuk sunan Fibonacci Yatı, 16,7 metre uzunluğunda. Fibonacci Yatı gücünü de her biri 340 kWhlik (kilowatt saat, elektrik birim fiyatı hesap aracı) bir çift batarya kutusu içeren 200 kW (elektrik devresinde taşınan güç) enerji kapasitesine sahip bir çift elektrik motorundan alıyor. (1 kW=1000 watt)

Icona Fibonacci, iki paralel gövdeye sahip bir deniz aracı olan (“kedi” de denilen) asimetrik bir katamaran ancak tasarımında kullanılan süs merdiveni ile üst güverte ve dümen üzerinde uçuş yanılsaması vermek istenmiş. Bu tasarımıyla biraz da dev bir piyanoyu yansıtıyor. Katamaranlar Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin: Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü

Kaynak: This New Lopsided Electric Yacht Debuts Fibonacci Design; https://interestingengineering.com

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler