KEŞFET

Farklı Bir Matematik Müzesi

Bilim ve teknoloji müzeleri, bilimin temel prensiplerinin her yaştaki insan tarafından kavranmasına yardımcı olur. Bu tarz müzeler, gelişmiş ülkelerde yaygın olduğu halde gelişmekte olan ülkelerde yok denecek kadar azdır.

Londra’daki Science Museum adlı müze, dünyanın ilk bilim müzesidir. Bu müze 1857’de kuruldu ve dünyanın en eski teknolojik ürünlerini toplayarak büyüdü.

Londra Bilim Müzesi’nde; aralarında dünyanın ilk buhar makinesi, ilk buharlı lokomotif ve ilk daktilo gibi antikaların yer aldığı 300 bin obje var.

1909 yılında bağımsız bir yapı haline gelen bu müzeyi özel kılan özelliği, merkezin bilim-sanat ortaklığı başlığı altında pek çok etkinliği düzenleyerek, bilimsel sanat diyebileceğimiz etkinliklere imza atması.

Aynı zamanda internet üzerinden “online-bilim” hizmeti ile, mevcut sergi ve temalı sunumların takip edilmesi sağlanmaktadır.

Tarihi müzenin yenilenen tarafında bulunan matematik galerisi, Irak-İngiltere asıllı mimar olan, ancak müze tamamlanamadan hayatını yitiren, Zaha Hadid tarafından dizayn edildi.

Mimarlık eğitiminden önce matematik eğitimi alan Zaha Hadid ölmeden önce tamamladığı bu son eserinde geometri hakkındaki bilgisini mimariye ustaca uygulamış durumda.

Galerinin merkezinde 1929 yılında, bir yarışma için inşa edilen Handley Page “Gugnunc” uçağı yer alıyor. Galeride, sigorta şirketlerinin bilgisayarların olmadığı zamanlarda kullandığı insanların yaş ortalamalarını hesaplayan makineden, bahisçilerin kullandığı köpek yarışlarında olasılıkları hesaplayan makineye kadar matematiğin pratik ve biraz da tuhaf uygulamalarını da gözlemlemeniz mümkün.

Kısacası Winton Matematik Gallerisi, Rönesanstan günümüze kadar 400 yıllık bir hikayeyi bize anlatmaya çalışıyor.

Örneklerinin çoğalması dileğimizle…

Kaynak:

https://www.sciencemuseum.org.uk/see-and-do/mathematics-winton-gallery

http://phys.org/news/2016-12-maths-explored-london-gallery-zaha.html

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı