Farklı Bir Matematik Müzesi

Londra’da bulunan Bilim Müzesi’nin (Science Museum of London), matematiği anlatan galerisi 8 Aralık’ta halka açıldı.

Winton galerisi matematiğin önemini  içinde bulundurduğu bankomat, Enigma şifre makinesi, büyük bir tanker modeli, devrim niteliğindeki bir uçak, 19. yüzyıla ait gel-gitleri ölçen bir makine  vs gibi yaklaşık 120 ürün ile tanıtıyor.

Tarihi müzenin yenilenen tarafında bulunan galeri, Irak-İngiltere asıllı mimar olan, ancak müze tamamlanamadan Geçtiğimiz Mart ayında hayatını yitiren, Zaha Hadid tarafından dizayn edildi.

Müzenin yöneticisi Ian Blatchford  ‘Mart ayında Zaha’nın bu acı haberini aldığımızda hepimiz büyük bir şok geçirdik. Ancak bundan eminim ki, bu galeri dünyayı değiştiren bu muhteşem mimarın kalıcı bir eseri olacak  ve milyonlarca ziyaretçiye ilham verecek.’ ifadelerini kullandı.

Hadid ve Alman bir mimar olan Patrick Schumacher galeriyi 1929 model çift kanatlı Handley Page adlı uçağın hareketi sırasında oluşan hava akımından esinlenerek dizayn etti.

Galeri müdürü David Rooney bir röpörtajında ‘İnsanların galeriyi güzel bir alan olarak görmelerini istedik’ demiş ve bunun matematiğin ete kemiğe bürünmüş halinin en güzel örneklerinden biri olduğunu da eklemiş.

Galeride, içinde sigorta şirketlerinin bilgisayarların olmadığı zamanlarda kullandığı insanların yaş ortalamalarını hesaplayan makineyi ve bahisçilerin kullandığı köpek yarışlarında olasılıkları hesaplayan başka bir makineyi bulundurarak matematiğin pratik ve biraz da tuhaf uygulamalarını sergileniyor.

Ayrıca galeri müdürü Rooney ‘İnsanlara matematiğin doğduğumuz andan ölümümüze kadar, savaşta ve barışta, parada ve sanatta ilgi duyduğumuz her şeyin merkezi olduğunu anlatıyoruz. Matematik gerçekten zorlayıcı, düşündürücü ancak bir o kadar da kârlı bir alan. İnsanları matematiğin şekerle kaplı olan tarafıyla bırakmak istemiyoruz, çünkü galerimizde gerçekten zor hikayeler yer alıyor’ demiş.

Elif Baki

Kaynak:

http://phys.org/news/2016-12-maths-explored-london-gallery-zaha.html

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

2018 Liselere Geçiş Sınavının Yarattığı Hayal Kırıklığı

Resmi bir kısaltması olmasa da gündelik dilde LGS olarak anılan sınav yapıldı. Sınava kızım da girdiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');