GÜNDEM

Facebook İle İlgili Yeni Bir Suçlama: Kameralara Erişiliyor mu?

Facebook'un başı tekrardan yeni bir suçlama ile dertte..

2017 senesinde Facebook’a yapılan suçlamalardan biri Facebook’un kullanıcılarının mikrofonuna erişip buna göre reklam politikalarını belirlediği hakkındaydı ve kişisel verilerin, özel hayatın ihlaline dair epey gündem yaratan bir tartışmanın fitilini ateşlemişti.

Hatta bu konu hakkında minik bir test de yapıldı.

Kanadalı Neville Black isimli bir FB kullanıcısı, kendisinin ve eşinin Facebook dinleme teorilerini test etmek için kasıtlı olarak kedi maması hakkında konuştukları bir video yayınladı.

Çiftin kedi maması satın alma konusunda arayışta olduklarını düşündürten kasıtlı bir konuşmanın yapıldığı görülüyor videoda ilk olarak. Bol bol kedi maması üzerine diyalog kuruyorlar.

İki gün sonra ise eşinin Facebook profilinin kedi maması reklamlarıyla dolu olduğunu görüyorlar ve kullanıcılarla bu durumu paylaşıyorlar..

Ve bu video gönderisine yanıt olarak birçok benzer hikaye paylaşılıyor diğer kullanıcılar tarafından…

Videosu da şöyle izlemek isterseniz:

Ekim 2017’deki bu olaydan sonra Facebook, reklam politikaları için insanların konuşmalarını dinlediklerini reddetmişti.

O zamanlar, dünyanın dört bir yanındaki Facebook kullanıcıları, Facebook’taki reklamların son konuşmalarla eşleştiği tuhaf tesadüfler bildirmesine rağmen, sosyal medya ağının Reklam Başkanı Rob Goldman, suçlamaları şiddetle reddetmişti.

Ancak aradan çok da uzun bir zaman geçmeden, Bloomberg’in haberine göre, Facebook yeni suçlamalarla karşı karşıya..

Facebook bu kez Instagram üzerinden insanları gözetlemekle, cep telefonu kameralarını casusluk yapmak için kullanmakla suçlanıyor.

Suçlamalar kullanıcıların Instagram’ı aktif olarak kullanılmadıkları zamanlarda bile iPhone kameralarına erişiyor gibi göründüğü medya raporlarından kaynaklanıyor.

Facebook bu suçlamalara aynı şekilde raporları yalanlayarak cevap verdi ve yazılımsal bir hatanın Instagram’ın iPhone kameralarına eriştiğine dair yanlış bildirimleri tetiklediğini söyledi.

Ayrıca geçen ay Instagram kullanıcılarının biyometrik verilerini toplamak için yüz tanıma teknolojisi kullanarak gözetleme yapmakla suçlanan Facebook bu suçlamaları da reddetmiş ve Instagram’ın yüz tanıma teknolojisini kullanmadığını belirtmişti.

Facebook aleyhinde sürekli gündeme gelen bu iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Davalar şu ana kadar Facebook adına herhangi bir gizlilik ihlalini kanıtlamada başarısız oldu..

Kaynak:

Facebook Is Being Sued for Spying on Instagram Users Again; https://interestingengineering.com/facebook-is-being-sued-for-spying-on-instagram-users-again

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu