Eğitim Bilimleri

Mental Matematik Matematik Öğrenmek İçin Kestirme Bir Yol mudur?

Matematiği öğrenmek ve öğretmek için bir kısa, sihirli bir yol yok! Ne geçmişte, ne de günümüzde...

Son zamanlarda çocuklara “mental matematik” kursları veren kişi ya da kurumların sayısı çok arttı ve bir çok kişi çocuklarını “mental matematik” kurslarına gönderip göndermemek konusunda kararsız. Muhtemelen bu işi sırf kolay para kazanmak için yapanlar olduğu gibi, bu şekilde çocuklara yardımcı olduklarına gerçekten inanan kişiler de var. Olup olmadıkları tartışılır.

Evet, çocukların bir takım aritmetik işlemleri zihinlerinden yapması gereklidir. Ancak bizim çocuklardan beklediğimiz ve profesyonel matematikçilerin de kullandığı beceriler, bildiğimiz küçük sayılar arasındaki bir takım temel ilişkilerdir. Klasik eğitim, çocuklara çarpım tablosu ezberlettirerek ve iki-üç basamaklı bir takım sayıları toplamayı öğreterek bu işi halletmektedir. Zaten matematik tarihi, aritmetiği iyi yapamayan ünlü matematikçilerle doludur!

Matematik, sayı sayma ya da sayıları hızlı toplama ve çıkarmadan ibaret değildir.

Matematik, sayılar ve matematiksel nesneler arasındaki ilişkileri kavratarak doğru akıl yürütmeyi öğretmektir. Çocuklara bazı el ve kol hareketleri yaptırmak, çocuğun matematiği kavramasına yardımcı olmadığı gibi, yanlış bir matematik algısı geliştirmesine de yol açabilir.

Matematik binlerce yıllık bir geçmişi olan bir etkinlik. Bizim ilkokul çocuklarına öğrettiğimiz konuların geçmişi, asırlar öncesine kadar gidiyor. Kadim kültürler tarafından da bilinen konu ve ilişkileri öğretiyoruz. Örneğin, ilkokul ve ortaokulda öğrettiğimiz geometri, milattan önceye dayanıyor. Dolayısıyla adına “mental matematik” veya başka süslü bir şey diyerek, matematiği yeni gibi sunmak doğru değil.

Buna şöyle itiraz edilebilir: Matematiğin kendisi klasik ama öğretim tarzları, yeni olabilir. Bu, doğru ama bu “yeni”ye ne ihtiyacımız var? Öğretmen ve akademisyen arkadaşlardan edindiğim izlenim şu: Bu kurslarda doğru ve yeni şeyler bir arada. Fakat doğru olanlar için böyle bir kursa ihtiyaç yok, klasik yöntemlerle çocuklar zaten o ilişkileri kavrayabiliyorlar. Dolayısıyla yeni olanlara zaten ihtiyacımız kalmıyor!

Matematiğin ne olup olmadığını uzun uzun tartışabiliriz. Fakat bugün bir takım mental matematik kurslarının sayısının artmasının önemli sebebi de, kültürel olarak kısa yoldan bazı şeyleri elde etme isteğimiz. Kısa yoldan zengin olmak, matematiği öğrenmek, yabancı dil öğrenmek, vs. Oysa matematiği öğrenmek ve öğretmek için bir kısa yol yok! Nerden mi biliyorum? Kral Batlamyus, kadim matematikçi ve Elementler’in yazarı Öklit’e bir gün geometri öğrenmek için kısa bir yol sormuş. Öklit’in cevabı, matematik tarihine kazınmıştır: “Geometri öğrenmek için bir kraliyet yolu yoktur!”

Çocuğunuzun matematiğinin gelişmesini istiyorsanız, onları edebiyatla tanıştırın. Bu arada, çocuklara tuhaf el ve kol hareketleri yaptırmak yerine, düzenli spor ya da düzgün kültür-fizik yaptırın lütfen.

Bekir. S. Gür

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu