YAŞAM

En İyi Yaşam Kalitesine Sahip Şehirler

Deutsche Bank’ın son araştırmalarına göre Zürih sakinleri, dünyanın en iyi yaşam kalitesine sahip insanları.

İlk 10’ daki diğer şehirler; Kopenhag, Edinburgh, Viyana, Helsinki, Melbourne, Boston, San Francisco ve Sidney.

En İyi Yaşam Kalitesine Sahip Şehirler Listesi

Deutsche Bank Research tarafından hazırlanan raporda, tüketicilerin satın alma gücü, güvenlik, sağlık giderleri, yaşam maliyeti, konut satın alma gücü, işe gidiş-geliş ve kirlilik gibi bir dizi faktöre dayanarak 56 küresel şehirde yaşam kalitesini ölçen maliyet ve yaşam standartlarına bakıldı.

Avrupa, Amerika ve Avustralya şehirleri en yüksek yaşam kalitesini gösterirken, bazı büyük Avrupa şehirleri o kadar iyi performans sergileyemedi.

Beş yıl önce en üst sırada yer alan Frankfurt bu yıl 13. sıraya düşerken, Paris iki sıra gerileyerek 36. sıraya ve Londra da altı sıra birden gerileyerek 41. sıraya düştü.

En yüksek yaşam standartlarına göre daha küçük küresel şehirlerin mega kentlere üstünlüğü var gibi görünüyor. Örnek olarak New York’u ele alalım: kira sonrası harcanabilir gelir için 5. sırada olmasına rağmen yaşam kalitesi sıralamasında ise 31. oldu.

En Pahalı Şehirler

Anket için Deutsche Bank Research, son beş yılda büyük değişiklik yaşayan şehirlere odaklandı.

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Zürih – İsviçre’nin bankacılık başkenti – artık kira harcamalarından sonra en yüksek maaşlara ve harcanabilir gelire sahip değil.

ABD teknoloji sektörünün hızlı büyümesi şu an San Francisco’da ortalama maaşların 2018’den bu yana % 31, son beş yılda ise % 88 artmasına sebep oldu. 2019 itibariyle San Francisco’daki ortalama kazanç ayda 6.500 ABD dolarından fazla yani ortalama bir New Yorker’in gelirinden % 142 daha fazla.

Geçtiğimiz beş yıl boyunca San Francisco, sırasıyla maaş ve harcanabilir gelir sıralamasında yedi basamak çıkarak 21. sıraya yükseldi.

Raporda ayrıca, daha güçlü bir ABD ekonomisi ve ABD doları tarafından oluşturulmuş olan New York, Boston ve Chicago’nun, Avustralya ve büyük Avrupa şehirlerine kıyasla maaş ve harcanabilir gelir ölçütlerine göre ilk beşe girdiğini gösteriyor.

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2019/05/these-cities-have-the-best-quality-of-life/

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu