En Yaşanılabilir Şehirler

Deutsche Bank’ın son araştırmalarına göre Zürih sakinleri, dünyanın en iyi yaşam kalitesine sahip insanları.

İsviçreli şehir, Deutsche Bank’ ın Dünya Fiyatları Haritası 2019 anketinde yaşam kalitesi kategorisinde Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’u solladı.

İlk 10’ daki diğer şehirler; Kopenhag, Edinburgh, Viyana, Helsinki, Melbourne, Boston, San Francisco ve Sidney.

En İyi Yaşam Kalitesine Sahip Şehirler Listesi

Deutsche Bank Research tarafından hazırlanan raporda, tüketicilerin satın alma gücü, güvenlik, sağlık giderleri, yaşam maliyeti, konut satın alma gücü, işe gidiş-geliş ve kirlilik gibi bir dizi faktöre dayanarak 56 küresel şehirde yaşam kalitesini ölçen maliyet ve yaşam standartlarına bakıldı.

Avrupa, Amerika ve Avustralya şehirleri en yüksek yaşam kalitesini gösterirken, bazı büyük Avrupa şehirleri o kadar iyi performans sergileyemedi. Beş yıl önce en üst sırada yer alan Frankfurt bu yıl 13. sıraya düşerken, Paris iki sıra gerileyerek 36. sıraya ve Londra da altı sıra birden gerileyerek 41. sıraya düştü.

En yüksek yaşam standartlarına göre daha küçük küresel şehirlerin mega kentlere üstünlüğü var gibi görünüyor. Örnek olarak New York’u ele alalım: kira sonrası harcanabilir gelir için 5. sırada olmasına rağmen yaşam kalitesi sıralamasında ise 31. oldu.

En Pahalı Şehirler

Anket için Deutsche Bank Research, son beş yılda büyük değişiklik yaşayan şehirlere odaklandı.

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Zürih – İsviçre’nin bankacılık başkenti – artık kira harcamalarından sonra en yüksek maaşlara ve harcanabilir gelire sahip değil.

ABD teknoloji sektörünün hızlı büyümesi şu an San Francisco’da ortalama maaşların 2018’den bu yana % 31, son beş yılda ise % 88 artmasına sebep oldu. 2019 itibariyle San Francisco’daki ortalama kazanç ayda 6.500 ABD dolarından fazla yani ortalama bir New Yorker’in gelirinden % 142 daha fazla.

Geçtiğimiz beş yıl boyunca San Francisco, sırasıyla maaş ve harcanabilir gelir sıralamasında yedi basamak çıkarak 21. sıraya yükseldi.

Raporda ayrıca, daha güçlü bir ABD ekonomisi ve ABD doları tarafından oluşturulmuş olan New York, Boston ve Chicago’nun, Avustralya ve büyük Avrupa şehirlerine kıyasla maaş ve harcanabilir gelir ölçütlerine göre ilk beşe girdiğini gösteriyor.

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2019/05/these-cities-have-the-best-quality-of-life/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Busra Meral

Busra Meral
Okumak, araştırmak, yeni şeyler öğrenmek, bunlar üzerinde düşünmek, tartışmak ve paylaşmak benim için büyük keyif. Yazmak ise bambaşka bir dünya. Kurumsal hayat karmaşasından kaçıp buraya sığınıyorum. Paylaştıkça her şeyin daha güzel olacağına gönülden inanıyorum. "Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır." Francis Bacon

Bunlara da Göz Atın!

Galileo’nun İkilemi

Galileo’nun matematikçi dostu Castelli’ye yazdığı efsanevi mektup bulundu. Hem de hiç beklenmeyecek kadar göz önünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.