Astronomi

Emekliye Ayrılan Spitzer Teleskobu ve Yakaladığı Kosmosun Harikaları

16 yıldır görevini sürdüren Spitzer teleskobu 30 Ocak 2020’de emekliye ayrıldı. Spitzer’e muhteşem bulguları ve fotoğrafları için teşekkür ediyoruz. Teleskobun kızılötesi görüş kameraları, yıldızların doğumlarına ve ölümlerine tanık oldu. Samanyolu’nun haritasını çizdi, diğer yıldızların etrafında dönen gezegenler buldu, güneş sistemimizdeki kuyruklu yıldızlara ve gezegenlere casusluk yaptı ve kozmosun en uzak noktalarında galaksiler aradı. Evrenin çoğu, görünür yıldız ışığının gözlerimize ulaşmasını engelleyen tozun arkasına saklanmış durumda. Spitzer’in hedefi o duvarları yıkmaktı.

Görevi sona eren Spitzer Teleskobu muhteşem kareler yakaladı…

Satürn’ün yeni bir halkası

Spitzer Teleskopu

Satürn zaten pırıl pırıl halkaları ile ünlüdür. Ancak 2009’da Spitzer, gezegeni çevreleyen çok daha büyük, sürekli bir halkanın zayıf kızılötesi ışımasını ilk kez tespit etti. Halka, Satürn’ün 40 katı daha kalın ve gezegenin kendisinin 200 katı genişliktedir.

Bir dizi dünya büyüklüğünde gezegen

TRAPPIST-1

Dünyadan yaklaşık 40 ışık yılı uzaklıkta, yedi adet dünya büyüklüğündeki gezegen TRAPPIST-1 olarak adlandırılan loş bir kırmızı yıldızın etrafında dönüyordu ve Spitzer bunların çoğunu gözlemleyebildi. 2017’de, gökbilimciler Spitzer’den gelen verilerin (yerdeki gözlemevlerinin yardımıyla) iki şüpheli gezegeni doğruladığını ve üçü yaşam için gerekli olduğu düşünülen sıvı su için yeterince sıcak olabilen beş tane daha gezegen ortaya çıkardığını açıkladı. TRAPPIST-1 sistemi, Spitzer’in dış gezegen araştırmalarına ilk bulduğu bir sistem değildi. 2005 yılında teleskop, diğer yıldızların etrafında dönen gezegenlerden gelen ilk kızılötesi ışığın tespitini de yapmıştı. İki yıl sonra gök bilimciler, tüm dış gezegen atmosferinin ilk sıcaklık haritasını oluşturmak için Spitzer’den gelen verileri kullandılar.

Kayan bir yıldızı yakalamak

Zeta Ophiuchi yıldızı

Dünya’dan yaklaşık 370 ışık yılı uzakta olan Zeta Ophiuchi yıldızı, saatte yaklaşık 90.000 kilometre hızla uzayda hareket ediyor. 2012’de Spitzer teleskobu bu hızlı yıldızın bileşik bir görüntüsünü oluşturmak için bir dizi resim çekti. Suda sürülen bir tekne gibi, yıldızı çevreleyen toz uzayda bir yay çiziyordu. Bu yay yıldızdan yaklaşık yarım yıl önce gaz ve tozla çarpışan yıldız rüzgarları tarafından oyuluyor.

Yıldızların doğuşuna tanık olmak

Spitzer Teleskopu

Yıldızlar, kızılötesi teleskopları olmadıkça, oluşumlarının birçok detayını astronomlardan gizleyen tozlu kozalarda doğarlar. Spitzer, araştırmacıların toz boyunca ve galaksi boyunca yıldız kozalarının kalbine bakmasını sağladı. Yeryüzünden yaklaşık 400 ışık yılı uzaklıkta, Rho Ophiuchi Bulutsusu bu yıldızların en yakınlarından biridir. Spitzer ile araştırmacılar, gaz ve toz bulutundan çıkan yüzlerce yıldızı gözetleyebildiler. Bazıları hala gezegende oluşabilecek tozla kaplanmışken, biraz daha yaşlı olan yıldızlar tozlu perdelerini aralamışlardır.

Sombrero’nun gizli geçmişi

Spitzer Teleskopu

Görünür ışıkta bakıldığında, Sombrero gökadası dünyadaki gözlemcilere karanlık bir dış toz halkası olarak görünür. Kızılötesi görüntüler, toz galaksinin diskini aydınlatır ve araştırmacıların aksi halde gizli kalabilecek yapısal ayrıntıları araştırmasını sağlar. Yaklaşık 28 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan Sombrero’un Spitzer görüntüleri, diskin hafifçe çarpık olduğunu ve geçmişte bir noktada başka bir galaksiyle yakın bir karşılaşma yapmış olduğunu ortaya çıkardı.

Zamanda geriye bakmak

Spitzer Teleskopu

2005’te gökbilimciler, kayıp süper kütleli karadelikler tarafından desteklenen gökadaların yanan çekirdeklerini, eksik kuasarlarını arıyordu. Bazı kuasarlar kataloglanmış olsa da, kuasarların muhtemelen ürettiği kozmik bir X-ışını ışıltısını açıklamak için yeterli görünmüyordu. Spitzer görüntüleri, ışığı Dünya’ya ulaşması yaklaşık 10 milyar yıl süren toz kaplı gökada merkezlerinde gizlenen bir kuasar önbelleği olduğunu ortaya çıkardı. 16 yıldır başarıyla görevini sürdüren Spitzer teleskobu yerine yeni takım arkadaşı olan James Webb Uzay Teleskopu alacak. Bizler de Spitzer’e bu muhteşem bulguları ve fotoğrafları için teşekkür ediyoruz.

Göz Atmak İsterseniz

Kaynak: As NASA’s Spitzer telescope’s mission ends, here’s a look back at its discoveries; https://www.sciencenews.org

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...
Başa dön tuşu