Mühendislik ve Teknoloji

Ele Avuca Sığmayan Mucitler ve Akıllı İcatların Arkasındaki Hikayeler

Yeni bir şey ortaya çıkarmak için içinizdeki mucidi nasıl yönlendirirsiniz acaba?

Gazeteci ve köşe yazarı Pagan Kennedy, New York Time Magazine için bir inovasyon köşesi yazmaya karar verir. Devamında topladığı olağanüstü hikayelerden bazılarını “Inventology: Dünyayı Değiştiren Şeyleri Nasıl Hayal Ediyoruz” adlı kitabında toplar.

Bakalım ele avuca sığmayan mucitler nasıl ve neler yapmışlar

Top Toplayıcı Sepet: Ağrıyan sırtınız veya boynunuzdaki o acı sizi araştırmaya itebilir.

Jake Stap, 1960’larda Wisconsin’de çocuklar için tenis kampları düzenliyordu. Bu kamplarda çocuklar ve kendisi oyun esnasında ve sonrasında topları topluyordu. Bir süre sonra bu durum Jake’in şiddetli sırt ağrıları çekmesine neden oldu. Jake’in bu sorunu çözmesi gerekiyordu. Stap arabasının yolcu koltuğuna bir tenis topu koydu ve kışı ona bakarak, onunla oynayarak ve soruna çözüm bulmayı düşünerek geçirdi. Şimdi her yerde bulunan metal top toplayıcı sepetin bulunuş hikayesi bu. Stap’in acısı o zaman bir sorundu ama o sorun şimdi bir itici güç.

Daha Kolay Taşınabilen Bavul: Gözlem önemli…

Bir bavul üretici şirketi yöneticisi olan Bernard Sadow, 70’li yılların başlarında iki valiz ile havaalanında güvenlikten geçiyordu. O esnada bir havaalanı çalışanının bir makineyi bir bebek arabasında taşıdığını fark etti. Bu gözlem Sadow’a bavullarına tekerlekler koyarak yükünü hafifletebileceği fikrini verdi. Sadow’un çözümü çanta çeken bir tasma idi ve özellikle uzak bir köşeye gitmek zorunda kalırsanız çok da kullanışlı olmayan bir buluştu. Yaklaşık on yıl sonra, havalimanlarında çok fazla zaman geçiren pilot Robert Plath, daha iyi bir çözüm buldu – bir torbanın bir kenarındaki tekerlekler ve uzatılabilen sert bir sap.

Süper Soaker: Açık fikirli olursanız her an farklı bir şeye rastlayabilirsiniz.

Lonnie Johnson, mucid

Kennedy kitabında, patent sahiplerinin %50’sinden fazlasının buluşları için tesadüfi bir olayı anlattığından bahsediyor. Başka bir deyişle, mucitler buldukları şeyi bulmayı amaçlamamışlar. Ama etraflarında olan bitene karşı açık/duyarlı oldukları için büyük keşifler yaptılar. 80’lerin başında NASA mühendisi Lonnie Johnson, bir ısı pompasını test ettiğinde soğutucu freon gazı yerine su kullanıp kullanamayacağını görmek için ufak bir deneme yaptı ve pompanın suyu belirli bir şekilde fışkırttığını fark etti. Bu da ona bir çocuğun su tabancasını hatırlattı. Böylece Süper Soaker doğdu.

Kennedy, tutkunun Stap, Johnson ve diğer mucitlerin yaptığı keşiflerde anahtar bir bileşen olduğunu fark etti. Genellikle bir kaşif, gece gündüz keşfini düşünür oysa bu kişiler yaptıklarını iş gibi hissetmiyorlar. Olasılığı görüyorlar ve motive oluyorlar. Bu da onları zorlu gelişim süreci boyunca yönlendiriyor ve sonunda bir keşif ortaya çıkıyor.

Sippy Fincan: Hiçbir mucit bir tek başına değildir.

Sürekli olarak keşifler yapan Dick Belanger, sissiz banyo aynası, tenis topu şişirici ve sosisli sandviç şeklinde bir hamburger gibi buluşlarını içeren “Dick’in Aptalca Fikirler Kitabı” adlı bir kitap yazdı. Dick, fikirlerini arkadaşları ve ailesi ile istişare ederek geliştiren bir mucitti. İçerideki suyu yakalamak için hava vakumunu kullanarak içindeki sıvının dökülmesini önleyen sippy fincan fikrinin peşinden gitmesi için ailesi ve arkadaşları Dick’e yardımcı oldular. İnovasyonun önündeki engellerin ortadan kalktığı bir çağda yaşıyoruz. Kennedy, “Telefonunuzda Bell Labs’taki en iyi mühendislerin 1960’larda sahip olduklarından daha yaratıcı araçlarınız var” diyor.

3D yazıcılar, prototipleri uygun fiyatlı ve erişilebilir kıldı. Daha önce hiç olmadığı gibi, dünyanın dört bir yanındaki üreticiler ve pop-up fabrikalar, kitle fonlaması ve risk sermayesi yoluyla finansman sağlayabilecek bireyler ve küçük şirketlerle çalışmak için motive oluyorlar. “İşim eskiden çok zordu,” diyor bağımsız mucit Chris Hawker.

1990’larda Hawker balık tankları için bir yosun kazıyıcısı üzerinde çalışırken, günlerini araştırma yaparak, telefon numaralarını yazarak ve sonra fabrikaları arayarak geçirdi. Şimdi ise “Sadece Alibaba yeterli” ve “Wikipedia’daki makalelere bakın ve bileşen parçalarını araştırmak ve kaynak yapmak için birkaç dakika içinde insanlarla konuşabiliyorsunuz” diyor. Kennedy’e göre “Buluş yeniden keşfediliyor”.

Kaynak
https://ideas.ted.com/the-surprising-stories-behind-clever-inventions/

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu