Einstein’ın Mucizevi Yılı

20. yüzyıla damgasını vuran ve iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratan Einstein için 1905 yılı mucize bir yıl olmuştu. Ünlü fizikçinin o dönemde öne sürdüğü kuramları ilk aşamada benimsenmemiş olsa da, Einstein 1905’in Mart ayından Haziran ayına kadar olan dört aylık bir süreçte daha sonra fizikte bir devrim yaratacağı anlaşılan dört makale yayınlamıştı.

Bugün adı bilim ve fizikten ayrı düşünülemeyen Einstein’ın bu mucizevi yılı, cüretkar ve sıradışı bakış açısı ve yerleşik hakikatleri temelden sarsmasıyla modern dönemin de bir açılışını yapmış oluyordu.

Bu video, 1905 yılının başlarında, “başarısız” bir akademisyen olarak görülen fakat sonraki aylarda yayınladığı çalışmalarla evren anlayışımızı değiştiren Einstein’ın bu dört makalesini son derece etkili bir biçimde özetliyor.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı