ZİHİN AÇAN YAZILAR

Eğlenceli ve Verimli Bir Yaz Tatili Planlamanın Yolları

Çocukların yaz boyunca meşgul olmaları ebeveynler için zor bir görevdir. Fakat biraz planlama yaparak, 12 haftanın eğlenceli ve üretken bir şekilde geçmesini sağlayabiliriz. 

Sınav mevsimi sona erdiğinde, hem ebeveynler hem de çocuklar yaz tatillerini sabırsızlıkla bekler. Sabah erken uyanma yoktur, okula gitmesi için, kahvaltısı için hatta kendimizi işe yetiştirmek için sürüklenmemize, koşturmamıza gerek yoktur. İlk başlarda her şey çok güzel giderken, ne yazık ki, tüm gün hiçbir şey yapmamanın memnuniyeti, bir süre sonra “sıkıldım” sloganına dönüşecektir.

Çok geçmeden, çocuklarımız ya “aptal kutu” yu izliyor ya da bilgisayar, tablet, telefon gibi aletlerle zaman geçirmeye başlayacaktır, sonuçta biz de hem dönem içindeki yoğunluğumuz hafiflediği için rahatlamış, hem de zararlarını bildiğimiz için kendimizi suçlu hissetmeye…

Aşağıda sıraladığımız öneriler dijital hayattan biraz daha uzak iletişim ve gelişime yönelik olduğu için yaş grubu ve yaşadığınız bölgeye göre alternatif değişiklikler yapılabilir.

1. TATİL PLANINIZI PROGRAMLAYIN

Aylık takvim kullanın ve birlikte aile tatili yapabileceğiniz günleri işaretleyin. Tatil günlerinde arkadaşlarınızı veya ailelerinizi ziyaret ediyorsanız, o günleride takviminizde not edin. Bu, hangi haftaların yoğun olduğu ve hangi haftalar için plan yapmanız gerektiği konusunda size bir fikir verecektir.

2. YAZ KAMPLARI

Biraz araştırma yapın ve bölgenizde hangi yaz kamplarının yapıldığını öğrenin. Çocuklarınızı bir sınıfa veya okul yılı boyunca yapamayacakları bir etkinliğe kaydetme fırsatını kullanın. Çocuğunuzun ilgi alanlarına ve bütçenize hitap eden bir aktivite mutlaka bulunur. Onun, hem zihinsel hem de fiziksel gelişimine katkı sağlarken psikolojik olarak da iyi hissetmesini sağlayacaktır bu.
Örneğin:
http://agesder.org.tr/2018/04/20/2018-yaz-genclik-kamplari-basvurulari-basladi/
http://genclikkamplari.gsb.gov.tr/
https://www.friendscamps.com/

3. HAFTADA BİR GÜN SİZİN OLSUN

Onunla birlikte keşfedin. Çoğumuz belki de yaşadığımız şehrin güzelliklerini bilmiyoruz. Bu yaz bir fırsatınız olabilir. 🙂

4. BAZI BULUŞMA TARİHLERİNİ ARKADAŞLARINIZLA DÜZENLEYİN

Arkadaş grubunuzla ortak planlama yapın. Sırası gelen ebeveyn, çocukları evinde ağırlarken, hem çocukların unuttuğu oyunları tekrardan canlandırabilir hem de sıra başkasında olduğunda evinizde kendinize ayırabileceğiniz bir zaman dilimi bırakmış olursunuz.

5. AKRABALARINIZLA ZAMAN GEÇİRİN

Yaz tatillerinizin bir bölümünü büyükanne ve büyükbabalarla, amcalar, teyzeler ve kuzenlerle uzun ömürlü bağlar kurmak için kullanın. Yardımlaşmak, beraber vakit geçirmek, eskilerden sohbet etmek, çocuğunuzun geçmişe dair bilgi edinmesine ve ailesini daha yakından tanımasına olanak tanıyacaktır.

6. OLUMLU DAVRANIŞLAR GELİŞTİRMELERİ İÇİN 3 HAFTA KURALI

3 hafta kuralı, bir alışkanlığı kazanmak için 21 gün boyunca aynı düzende yapılması gerektiğini savunur. Günlük ihtiyaçlarını diş fırçalama, duş alma, yatağını yada odasını toplama, varsa evcil hayvan ile ilgilenme evdeki genel sorumluluklarını kazanabilmesi için güzel bir fırsat olarak görülebilir tatil. Yapılan planlamanın dışında sıkılmalarına fırsat verin. Kendilerini nasıl meşgul edebileceklerini öğrenebilirler aynı zamanda sıkılmak kimi zaman yaratıcılığı arttırır.

7. OKUMAYA TEŞVİK EDİN.

Bizdeki alışkanlıkların yansımasını çocuklarda görürüz. Beraber okuma saatleri olabilir, yazarların hayatlarıyla, eserleriyle ilgili bilgi paylaşımı olabilir, sorularınızla merak ettiğinizi hissettirip onun araştırmasını sağlayın. 

Onlara farklı kitaplar ve yazarları tanıtın, kütüphaneye götürün. Kitaplar, kelime hazinelerini, hayal güçlerini, okuduğunu anlama ve yaratıcı yazma becerilerini geliştirirken eğlenmenin harika bir yolu olacaktır. Bu beceriler, bir sonraki okul dönemi başladığında onlara öğrenmelerinde avantaj sağlayacaktır.

8. ÇALIŞMA KÂĞITLARI VE EĞLENCE KLASÖRÜNÜZ OLABİLİR.

Bulmacalar, kelime bulmacaları, su doku, matematik işlemleri, hikâye üretme etkinlikleri ya da beyinlerinin paslanmasını önlemek için her gün yapabilecekleri 5-30 dakikalık bir çalışma sayfası. Çocuklar yapmak istedikleri çalışma sayfasını seçebilir ya da eksik alanlarını beraber tespit edip planlayabilirsiniz. Daha büyük çocuklar için, yaz boyunca hangi konu alanlarında pratik yapmaları gerektiğini konuşarak planlanabilir.

9. ARINIP, SADELEŞMESİNE YARDIMCI OLUN

Bu süre, oyuncaklarını, kitaplarını ve kıyafetlerini, kısacası eşyalarını dağıtmak ve düzenlemek için mükemmel bir zamandır. Çocukları, dolaplarını düzenleme ve organize etme konusuna dâhil edin. Az kullanılmış, iyi durumda ve kullanmadığı ya da vazgeçtiği eşyalarını bağış kutularına bırakmak için güzel bir zamandır yaz tatili.

10. ÇOCUKLARINIZ İÇİN BİR ETKİNLİK LİSTESİ OLUŞTURUN.

Listeyi yaparken ilgi alanlarını ve faaliyetlerinizi, yürütme becerinizi bir araya getirin. Bu listeyi hazır tutmak, can sıkıntısını hafifletmeye yardımcı olacak ve son dakikalarda onları eğlendirmek için fikirler üretmek için çaba harcamak zorunda kalmayacaksınız.

Yıl boyunca ertelediğiniz, yaz gelsin yapalım diye konuştuğunuz tüm planlarınızı gerçekleştirebileceğiniz bir yaz tatili olsun…

Nurgül Kendirlioğlu

Nurgul Kendirlioglu

Selçuk Üniversitesinde Matematik Lisansımı bitirdikten sonra Kocaeli Üniversitesinde Yüksek lisansımı tamamlayıp, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Aslında nereli ve nereleri bitirdiğimiz çok da önemli değil... Matematiğe, bilime ve insanlığa dair farkındalık kazandırabilirsek, sanki var olduğumuz dünya daha yaşanılabilir olacak. Zira doğum ve ölüm arasında kalan zamanda, işe gitmek,fatura ödemek, tv izlemekten daha başka şeyler yapmak için dünyada olduğumuzu düşünüyorum.Okumayı, dinlemeyi, izlemeyi, yeni ve insanlığa faydalı güzel şeyleri keşfetmeyi ve paylaşmayı seviyorum... Keyifli okumalar dilerim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu