Tıp ve Sağlık

Düzenli Çay İçmenin Faydaları Sanılandan da Çokmuş

Yeni araştırmalar, düzenli çay içenler bireylerin hiç çay içmeyenlere kıyasla daha iyi organize edilmiş beyin bölgelerine sahip olduğunu gösteriyor.

Çay, antik çağlardan beri tüketilen, dünyadaki en popüler içeceklerden biridir. Çay içmek keyifli bir aktivite olmanın ötesinde aynı zamanda sağlığımız açısından da çeşitli biçimlerde faydalıdır. Yeşil ve siyah çaylar, flavonoidler adı verilen bitki bileşikleri açısından zengindir. Bu bileşikler, serbest radikaller olarak bilinen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarıyla savaşmaya yardımcı olmak için antioksidan görevi görür. Özellikle yeşil çaylar, kateşin açısından zenginken, siyah çaylar yüksek miktarda theaflavin içerir. Çay tiryakileri için güzel haber sadece bu kadar değil elbette. Düzenli olarak çay içmenin beyin fonksiyonları üzerinde de koruyucu bir etkisi vardır.

Düzenli Çay İçmenin Faydaları 

Geçmişte yapılan çalışmalar da çay tüketiminin insan sağlığı için olumlu etkilerinin olduğunu; ruh halini iyileştirdiğini ve kardiyovasküler hastalıkların (kalp veya kan damarlarının hastalıkları) önlenmesine katkı sağladığını göstermiştir.

2017’deki bir çalışma, günlük çay tüketiminin yaşlı insanlarda bilişsel düşüş riskini % 50 azaltabileceğini göstermişti. Feng Lei’nin öncülük ettiği yakın zamanda yayınlanan bir çalışmanın sonuçları da kendinden önceki çalışmaları doğruladı. Araştırmacılar çay içmenin beyin ağlarına doğrudan etkisini araştırdı.

Essex Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacıların da katıldığı ekip, 60 yaş ve üstü 36 yetişkinin sağlık, yaşam tarzı ve psikolojik durumları hakkındaki verilerini topladıktan sonra katılımcılara ayrıca nöropsikolojik testler, manyetik rezonans görüntülemeleri (MRI) gerçekleştirdi.

Araştırma ekibi, katılımcıların bilişsel performansını ve görüntüleme sonuçlarını analiz ettikten sonra, yaklaşık 25 yıldır haftada en az dört kez yeşil çay, oolong çayı veya siyah çay tüketmiş bireylerin daha etkili bir şekilde birbirine bağlı beyin bölgelerine sahip olduğunu keşfetti.

Karayolu trafiği benzetmesini örnek veren Feng, beyin bölgelerini hedefler, beyin bölgeleri arasındaki bağlantıların yollar olduğunu vurguluyor. Bir yol sistemi daha iyi organize edildiğinde, araçların ve yolcuların daha verimli hareketliliği, daha az kaynak ile sağlayabilmesi gibi beyin bölgeleri arasındaki bağlantılar daha iyi yapılandırıldığında, bilgi işlemenin de daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Önceki çalışmalarında çay içenlerin, hiç içmeyenlere kıyasla daha iyi bilişsel işlevlere sahip olduklarını gösterdiklerini belirten Feng, düzenli çay içmenin olumlu etkileri arasında bölgelerarası bağlantılardaki bozulmaların da önlenmesi ve gelişmiş beyin organizasyonunun sağlanması olduğunu belirtiyor. Zaten çaykolik olanlar için güzel araştırmalar bunlar. :). Çalışmanın detayları şurada: Aging Journal

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu