SAĞLIK

Düzenli Çay İçmenin Faydaları Sanılandan da Çokmuş

Yeni araştırmalar, düzenli çay içenler bireylerin hiç çay içmeyenlere kıyasla daha iyi organize edilmiş beyin bölgelerine sahip olduğunu gösteriyor.

Çay tiryakileri için güzel haber. Haftada en az 4 kez çay tüketen bireylerin (yeşil çay, siyah çay yada kokulu çay) – 25 yıllık süreç içerisinde- beyin fonksiyonlarının daha etkili bir şekilde birbirlerine bağlı olduğu gözlemlendi.

Singapur Ulusal Üniversitesi Yong Loo Lin Tıp Okulu’nda psikolojik tıp bölümünde yardımcı doçent olan Feng Lei’ye göre elde edilen bulgular çay içmenin beyin yapısına olumlu katkısının ilk kanıtını sunuyor.

Çalışma, düzenli olarak çay içmenin beyin organizasyonunda yaşa bağlı düşüşe karşı koruyucu bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Düzenli Çay İçmenin Faydaları 

Geçmişte yapılan çalışmalar da çay tüketiminin insan sağlığı için olumlu etkilerinin olduğunu; ruh halini iyileştirdiğini ve kardiyovasküler hastalıkların (kalp veya kan damarlarının hastalıkları) önlenmesine katkı sağladığını göstermiştir.

Feng Lei’nin öncülük ettiği çalışmanın sonuçları da kendinden önceki çalışmaları doğruladı. 2017’deki çalışma, günlük çay tüketiminin yaşlı insanlarda bilişsel düşüş riskini % 50 azaltabileceğini göstermişti. Bunun dışında Feng ve ekibi, çayın beyin ağlarına doğrudan etkisini araştırdı.

Daha sonradan Essex Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacıların da katıldığı ekip, 60 yaş ve üstü 36 yetişkinin sağlık, yaşam tarzı ve psikolojik iyilik hali hakkındaki verilerini topladıktan sonra katılımcılara ayrıca nöropsikolojik testler, manyetik rezonans görüntülemeleri (MRI) gerçekleştirdi.

Araştırma, 2015-2018 yılları arasında gerçekleşti. (Aging dergisinde yayımlanan makaleye aşağıdan ulaşabilirsiniz.)

Araştırma ekibi, katılımcıların bilişsel performansını ve görüntüleme sonuçlarını analiz ettikten sonra, yaklaşık 25 yıldır haftada en az dört kez yeşil çay, oolong çayı veya siyah çay tüketmiş bireylerin daha etkili bir şekilde birbirine bağlı beyin bölgelerine sahip olduğunu keşfetti..

Karayolu trafiği benzetmesini örnek veren Feng, beyin bölgelerini hedefler, beyin bölgeleri arasındaki bağlantıların yollar olduğunu vurguluyor.

Bir yol sistemi daha iyi organize edildiğinde, araçların ve yolcuların daha verimli hareketliliği, daha az kaynak ile sağlayabilmesi gibi beyin bölgeleri arasındaki bağlantılar daha iyi yapılandırıldığında, bilgi işlemenin de daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Önceki çalışmalarında çay içenlerin, hiç içmeyenlere kıyasla daha iyi bilişsel işlevlere sahip olduklarını gösterdiklerini belirten Feng, düzenli çay içmenin olumlu etkileri arasında bölgelerarası bağlantılardaki bozulmaların da önlenmesi ve gelişmiş beyin organizasyonunun sağlanması olduğunu belirtiyor.

**

Zaten çaykolik olanlar için güzel araştırmalar bunlar. :)

Çalışmanın detayları şurada: Aging Journal

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu