Düz Dünya Komplosuna Karşılık Veren Sergi: Flat Earth – W Axis

Özge Topçu ve sergisi Flat Earth-W Axis (Düz Dünya-W Ekseni) ile tanışın. Sanatçı, özenle işlediği sanatını ulusal ve uluslararası projeleriyle duyuran çalışmalarıyla tanınmakta. Bu yeni sergisiyle de ülkemizde ve dünyada son zamanlarda popüler hale getirilmeye çalışılan yanılgılara, sahte bilim taraftarlarının nesnel gerçeklikleri çürütme çabalarına verdiği cevapları sunmak için sizi 20 Mayıs’a kadar Pilot’a bekliyor.

“Düz Dünya / W axis” sergisinde, Rosalind Krauss’un mekana yayılan heykel kavramına, 4. boyutun deneyimlerini araştırarak değiniyor Özge Topçu. Ele aldığı formun yanı sıra, çevreyi oluşturan etmenleri, toplumsal yaşamı inceliyor. Sergiye ilham veren sosyolojik vaka, son 600 yıllık tarihi yok sayarak sansasyonel bir inanışla, dünyanın düz olduğunu iddia eden Flat Earth Society olurken, sanatçı, Aydınlanma Çağı’nın öncesine, ampirizme ve Orta Çağ’a tekabül eden bu inanış biçiminin neden tekrar popüler olduğunu anlamaya çalışıyor.

Topçu, günümüz dünyasında yeniden inanılmaya başlanan irrasyonel Düz Dünya komplo teorisine dair giriştiği kişisel araştırma süresince Dünya’yı, Düz Dünyacıların savunduğu iki boyutlu bu irrasyonel inanışın aksine, klasik fizik ve öklidyen geometriden ve hatta bu kanunları da çürüten modern çoklu evren kuramı ve non-öklidyen geometriden ilham alarak yorumluyor.

Sizleri bilim ve sanatın iç içeliğini de çarpıcı şekilde ifade eden bu önemli sergisinden birkaç güzel örnekle baş başa bırakarak sergiyi yerinde görmeniz ve sanatın insanları düşünmeye teşvik eden, kör inançlara karşı durmaya çağıran doğasını keşfederek yaşamanız için Matematiksel ailesi olarak davet ediyoruz.

Karadeliğin fotoğrafının çekilebildiği şu günlerde etrafınızda akla, bilime, sanata tutkun insanların üretimlerini daha fazla destekleyerek ülkece ve dünyaca doğayı kavramak ve yaşamı daha doğru ve güzel anlamlandırmak için çağdaş sanatçımız Özge Topçu gibi öncü olmanız dileğiyle.

K

Sergi Detayları ve Adresi için:
https://www.facebook.com/events/620795851703296/

Matematiksel

Daha Fazla Göster

Caner Sönmez

Yaşamı anlamlandırma yürüyüşündeki insanlardan birisiyim. Bilim ve müzik bu yolda benim çok değerli eşlikçilerim. Nazilli Anadolu Lisesi ve Muğla 75. Yıl Fen Lisesi’nin devamında Ankara Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesiyle 2013’te mezun oldum. Tezimi Salmonella suşlarının genetik farklılıklarının belirlenmesi üzerine verdim. İyi düzey İngilizce, orta düzey Almanca, başlangıç düzeyinde Fransızca biliyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyoloji öğrencisiyim. Gitar ve piyano çalmaktayım. Tarihî, felsefî ve sanatsal konular okumaktan zevk alırım. Bilimsel gelişmeleri ve yayınları takip ederim. Doğa aşığıyım. Doğa gözlemlerinde zaman kavramım yiter gider. Mikro ya da makro düzey fark etmez... Eğitimin ve toplumsal bilinçlenmenin yaşamsal önemine yürekten inanmışım. Küçük yaştayken geçirdiğim beyin ameliyatının etkisi midir bilmem; dünyada bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalimdir. Bir de çocukların hepsinin birlikte gülmesi… Son olarak: “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” sözü için Albert Einstein’a; “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” sözü için de Bertrand Russell’a sonsuz şükranla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı