NEYİ NASIL YAPMALI?

Düşünme Biçimini Değiştirmek İçin Görme Biçimini Değiştirin

“Farklı Düşün”: Tüm yenilikçiler, yaratıcılar ve girişimciler için mükemmel bir tavsiye.

Devrimci yeni fikirler veya ürünler ortaya çıkarmak için farklı düşünme önemli elbette ancak eş zamanlı farklı görmeyi de bilmek gerekiyor.

Büyük yenilikçiler, yaratıcılar ve girişimciler dünyaya çoğumuzun baktığından farklı şekilde bakarlar. Bu yüzden başkalarının kaçırdığı fırsatları görürler.

Velcro’nun hikayesini bilir misiniz?

İsviçreli bir mühendis olan George de Mestral, ormanda yürüdükten sonra kıyafetlerine yapışan çapaklara (bitkilerin tohumları) daha yakından bakmaya karar verdi. Mikroskobunu çıkardı ve doğanın çapaklar üzerinde kancalar tasarladığını gördü. Bu kancalar kıyafetlere tutunmuşlardı. Böylece cırt cırtlı bant ticari adıyla Velcro bant dediğimiz fermuarın alternatifi keşfedilmiş oldu.

Bir başka hikaye de daha az bilinen, ancak aynı şekilde şöhreti hak eden Softsoap’ ın hikayesidir.

Amerikalı bir girişimci olan Robert Taylor, sabun kalıplarının açılıp banyolarda kullanılmasının ardından sabunluk üzerinde oluşan sabun ve su birikintilerinden rahatsız oldu ve bu kötü görüntüyü nasıl bertaraf edebileceği üzerinde kafa yordu.

Sorusunun cevabının güzel bir pompa dağıtıcısında dağıtılan sıvı sabun olduğuna karar verdi ve bu şekilde tüm sabun endüstrisini değiştiren Softsoap doğdu.

Her şeye farklı bakan iki muhteşem girişimci…

Bir mikroskopla veya zoom lensi aracılığıyla, gerçekçi veya mecazi olarak sıradan olaylara sıradışı şekilde bakarak çok önemli adımlar attılar.

Büyük Fransız matematikçi Blaise Pascal şöyle dermiş:

“Küçük beyinler olağanüstü ile ilgilidirler, büyük beyinler ise sıradanlıkla.”

Muhtemelen Pascal bunu söylerken aklında benzer bir şey vardı.

Dünyayı farklı bakış açılarıyla incelemeliyiz. Etrafımızdakileri adlandırmakla kalmayıp, yeni isimler bulmalıyız. Sadece bütünü düşünmekle kalmamalı, aynı zamanda işleri parçalara ayırmalıyız.

Bu teknikler, ister sanatta ister iş dünyasında olsun, yeni ve devrimci bir yol oluşturmamıza yardımcı olabilir.

Sherlock Holmes bir keresinde Watson’a şöyle dedi: “Görüyorsun ama gözlemlemiyorsun.”

Psikolog ve yazar Maria Konnikova “Mastermind: Nasıl Sherlock Holmes Gibi Düşünülür” adlı kitabında gerçekten gözlemleme ve nasıl gözlemleneceği konusunda tavsiyeler veriyor.

“Gözlemlemek için durumu yorumdan, kendinizin gördüklerinden ayırmayı öğrenmelisiniz.” diyen Konnikova, bu şekilde çalışma düşünme yeteneğimizi geliştirmeye yönelik bir teknik olarak yüksek sesle veya yazılı olarak ilgilendiğiniz bir durumu arkadaşınıza tanımlamayı öneriyor.

Tıpkı Sherlock Holmes’ un yaptığı gibi. Holmes da bir vakayı araştırırken gözlemleriyle konuşmak için Watson’ı bu şekilde kullandı ve çoğu zaman bu yöntem sayesinde vakanın ana noktaları belirgin bir şekilde ortaya çıktı.

Beynimiz fazla dikkat etmemizi engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, Troxler solması adı verilen optik yanılsama ile gösterilmiştir (etkiyi keşfeden 19. yüzyılda İsviçreli bir fizikçi Troxler).

Çevresel vizyonumuz alanında sabit bir imge varsa bir süre sonra onu görmeyi bırakıyoruz. Bu fenomen muhtemelen beynin işleyişinin verimli bir yolunu gösteriyor. Nöronlar değişmeyen bir uyarı hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarında ateş etmeyi bırakıyorlar.

Sadece farklı düşünmeyi değil aynı zamanda farklı görmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Büyük sanatçıların, girişimcilerin ve her türden yaratıcıların dünyayı değiştirmelerini sağlayan öngörülerle ortaya çıkmasının bir yolu kelimenin tam anlamıyla çoğumuzun yaptığını yapmıyor olmalarıdır.

Onların yöntemleri bize daha önce kimsenin görmediğini görmemiz gerektiğini öğretiyor. Gelecek ancak bu düşünme biçimiyle inşa edilir.

Kaynak: https://hbr.org/2019/04/to-change-the-way-you-think-change-the-way-you-see

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar... [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı