Bilim Haberleri

Dünyanın En Mutlu Çocukları Hangi Ülkelerde? Türkiye’de Durum Nedir?

Mutluluk ölçülebilir mi?

”Mutluluk Endeksleri” ifadesi biraz kulak tırmalayabilir. Mutluluk daha felsefi bir kavram olarak gözüküyor benim tarafımdan bakınca. Mutlaka böyle düşünenler vardır. Ancak yine de bu mutluluk üzerine tahminler yapılamayacağı ve mutluluğa katkı sağlayacağı düşünülen bazı temel kriterlerin belirlenemeyeceği anlamına gelmez. Biz de birkaç faktörü irdeleyelim bugün. Önce OECD Ülkeleri arasında ülke vatandaşlarının, ülkelerin eğitim sisteminden duydukları memnuniyete bakalım..

2018 ve 2007 yıllarının karşılaştırıldığı bu tabloda Norveç vatandaşları, ülkelerinin eğitim sisteminden en fazla memnun olan vatandaşların ele alındığı listeye göre birinci sırada olup en memnun olanlardan. Onları yine İsviçre, Danimarka, Finlandiya, gibi yaşam standartlarının halihazırda çok yüksek olduğu ülkeler izliyor. OECD Ülkeleri içinde Türkiye sonuncu sırada. Bu memnuniyetsizlik 2007’den sonra daha da artmış.. Ya da şöyle diyelim, memnuniyet düzeyi 2007’den 2018’e giderek azalmış.. Çocukların adaletsiz bir sistemin çarpık koşulları içinde, hayatlarının en güzel dönemlerinde ağır bir yükle rekabete maruz kalması çok acı..

Eğitimden Memnuniyet ve 15 Yaş Grubunda Mutluluk

Eğitimden Memnuniyet ve 15 Yaş Grubunda Mutluluk

Yukarıda ne gördük ki aşağıda ne görelim? 15 yaş grubundaki vatandaşlarının, hayattan duydukları memnuniyetin yüzdelik sıralamasına göre, Hollanda’nın %90’lık bir memnuniyet oranı ile birinci sırada olduğunu görüyoruz. Yazının girişinde vurgulamak istediğim durumu bu iki grafik üzerinden de görebiliriz aslında. Meksika’nın yaşam standartları çok yüksek olmasa da belirtilen yaş grubundaki bireylerin %86’sının hayattan memnuniyet duyduğu görülüyor. Onları Romanya, Finlandiya, Hırvatistan, İsviçre gibi ülkeler izliyor. Bilin bakalım son sırada kim var? Yine biz.. Ülkede ilgili yaş grubunun %53’ü yaşamlarından memnuniyet duyuyorlar.. Zaten ülkede hangi yaş grubu rahat nefes alıyor ki diyebilirsiniz. Evet, doğru. Peki sizce neden? Ve nasıl çözülür?

Gelelim 15 Yaş Grubunda Hayattan Duyulan Memnuniyet Verilerine..

15 Yaş Grubunda Hayattan Duyulan Memnuniyet

Zengin bir ülkede yaşamak mutluluğun garantisi değil elbette. Mesela aşağıdaki grafikte Avrupa ülkelerinde Euro cinsinden asgari ücretleri görüyorsunuz. Burada Romanya son sıralarda yer alıyor. Asgari ücreti ise 466 Euro. Diğer yandan 15 yaş grubunun yaşam tatmininde en üst sıralarda yer alıyor Romanya. Türkiye’de zaten gelir dağılımı adaletsizliği yani bölüşüm teorisi açısından aşılamamış bir çarpıklık var. Geliri çok yüksek olmasa bile mutlu olabilen ülkeleri belki de en temel ihtiyaçlar olan barınma, beslenme veya her insanın eşit şekilde erişmesi gereken eğitim ve sağlık fırsatları gibi noktalardan da ayrı bir yazı konusu olarak araştırmak gerekir. Böylelikle ülkelerin mutluluk dinamiklerini daha berrak bir tabloda resmedebiliriz..

Ülkelerin zenginliği ne olursa olsun, daha iyi sağlık veya eğitim evrensel bir kesinliğe sahip değildir. Pek çok çocuk stres, kaygı ve depresyondan mustarip. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in yeni araştırmasına göre, her açıdan en iyi performansa sahip ülkeler bile, çocukların refahını sağlamak söz konusu olduğunda iyileştirilmesi gereken noktalara sahip. Bu noktada belki de coğrafyaların ve iklimlerin etkisini de masaya yatırmak gerekmektedir..

Mutluluk oldukça ele alınması gereken faktörler bakımından oldukça her şeyle bağlantılı olabilecek kadar karmaşık; bir o kadar da hiçbir şey ile garantilenemeyecek kadar basit olabilecek zihinsel ve akışsal bir hal gibi galiba. Ama biz yine de her açıdan şapkayı önümüze koymak zorunda olduğumuz gerçeğinden kaçamayacak kadar kritik bir çarpıklığa eriştiğimizi reddedemeyecek durumdayız..

Kaynak:These are the countries where children are most satisfied with their lives; https://www.weforum.org

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu