Günlük Hayatımızda Matematik

En İyi Kağıt Uçak Nasıl Yapılır?

Kağıt uçak yapmayı ve uçurmayı kim sevmez ki. Ancak bir çocuk oyunu olarak düşündüğümüz bu aktivite, insanların uçma hayali kurduğu zamanlarda, bilime ve insanlığa yön vermişti. Leonardo da Vinci, sonunu getirebildiği icatlarından birine uzun uzun baktı. Son dokunuşları yaptıktan sonra mühendislik harikası kâğıt uçağını yüksek bir yerden bıraktı. Uçağı, kanatları döne döne uçtukça mutluluk kahkahaları attı. Şimdi, hangimiz derme çatma kâğıttan yaptığımız uçak uzun süre havada kalınca Da Vinci gibi sevinmiyoruz ki?

Öyle ki 1909’da İngiltere’de kâğıt uçak yapmanın inceliklerini yazan ilk kitap çıktı. II. Dünya Savaşı sonrasında uçaklara olan tutku gitgide büyüdü. Hatta ilk uluslararası kâğıt uçak uçurma yarışması 1967’de ABD New York’ta düzenlendi. 28 ülkeden 5 binden fazla her yaştan kadın ve erkek katıldı. Fakat o dönemlerde bir sorun vardı, böyle bir iş için kâğıt bulmak çok zordu. Kâğıt uçakların ne zaman icat edildiğine dair kesin bir bilgi yoktur. Kâğıt kullanılarak yapılan oyuncakların yaklaşık 2.000 yıl öncesinden Çin’e kadar gittiği varsayılmakta.

Ancak üretilen kâğıt oyuncaklardan hangisinin uçabildiği ve ne kadarının sıradan insanlarca kullanıldığı hakkında farklı yaklaşımlar var. Ayrıca o zamanlarda kâğıt üretiminin hayli kısıtlı ve farklı yapıda olması, teminindeki güçlükler, soru işaretlerini daha da arttırmakta. Leonardo da Vinci’nin bazı uçuş makinaları projeleri için kâğıt modeller yapıp bunları uçurmaya çalıştığını ünlü el yazma eseri Codex Atlanticus’ ta (Kuşların Uçuşu) belirtmişti.

Yazılı kaynaklardaki en eskilerden bir tanesi Amerikan iç savaşında cephe gerisinde çocukların eğlenmesi için kullanıldığından bahsetmekte. 1860 yıllarında özellikle erkek çocuklara kâğıdı katla ve uçur yönteminin öğretildiği “Every Little Boy’s Book” kitabı en ilginç örnek. Bugün bilinen haliyle kâğıt uçaklar ilk olarak 20. yüzyılın başında tasarlanmaya başlandı. 1930’larda Northop uçak fabrikasının kurucularından Jack Northop tarafından geliştirilen kâğıt uçak modelleri dönüm noktasıdır. Çünkü geliştirdikleri modelleri tasarım, test aşamalarından geçirilerek gerçek uçak üretimi için ön bilgiler elde etmede kullanmışlardı. Redbull 2006’dan bu yana Paper Wings adında iki yılda bir kâğıt uçak olimpiyatı düzenliyor. Şubat 2012’de John Collins uçağını 69.14 metre uzaklığa atarak rekor kırdı.

kağıt uçak yapımı

İyi bir kağıt uçak nasıl yapılır?

  1. Kâğıdın 3’te 2’sini hesapladıktan sonra iç işaretli yerlerinden ilk önce sol sonra da sağ tarafından kıvırın ve sonra tekrar açın. Kâğıdınızda “X” izi olacak.
  2. Tam X’in birleştiği noktayı işaretleyin. Bu sizin kâğıdı katlarken yol göstericiniz olacak.
  3. Resimde gördüğünüz gibi önce sol sonra sağ kenarlardan kâğıdı katlayın. Bir önceki adımda işaretlediğiniz noktaya mutlaka denk gelmeli!
  4. Orada kalan kısmı içe doğru katlayın. Katlı yerlerin eşit olmasına dikkat edin.
  5. Sonra, tepedeki köşeleri tam merkezde buluşacak şekilde katlayın.
  6. Kâğıt uçağınızı çevirin ve sol tarafı sağ tarafa doğru ikiye katlayın.
  7. Resimde gördüğünüz işaretli yerlerden kâğıdın iki tarafını da katlayarak, kanatları oluşturun.
  8. Uçağınızın üstten görünüşü tam olarak bu olmalı. Şimdi Collins’in rekorunu geçme çalışmalarına başlayabilirsiniz!
kağıt uçak yapımı

Kâğıt uçak nasıl olmalı?

Kullandığınız kâğıt, uçağınızın modelinden bile önemli. Kâğıdınız çok ince olursa süzülmekten çok savrulacaktır. Çok kalın olursa da direkt yere çakılacak! En ideali A4 boyutu ve ağırlığındakiler. Fakat uçağınızın daha çok havada kalmasını isteyenlerdenseniz, kırtasiyelerde el işi kartonu olarak satılan kâğıtlardan da alabilirsiniz. Kullanacağınız kâğıdın buruşmamış ve üzerine bir şey yazılmamış olmasına dikkat edin. Aksi halde daha erken yere düşecektir. Bir de size tüyo, uçağınızı güneşli havada asfalt zeminde daha çok havada kalacaktır. Çünkü ısınan asfalttan sıcak bir hava dalgası yükselir ve uçağınız uzun süre havada kalır. Katlama işleminde parmağınız yerinize daha kalıcı olması için kredi kartı gibi bir nesnenin kenarıyla kıvırın. Böylece işiniz de kolaylaşacak!

Kağıt uçak hazır ama siz hazır mısınız?

Kâğıt uçağınızın modeli kadar pilotu da önemli! Bu aktivite her ne kadar eğlence gibi görünse de bir spor olduğunu da unutmamalı. Karın, kol ve omuz kaslarınız hareket ediyor. Bu nedenle mutlaka uçak fırlatmadan önce ısınma hareketleri yapın. Fırlatmak güç ister. Bu nedenle kol kaslarınızı güçlendirmenizde de fayda var. Fırlatırken aynı sırık atar gibi gerilip gücünüzü topladıktan sonra fırlatmalısınız. Uçağınızın uzun süre havada kalmasını istiyorsanız da karşıya doğru değil yukarı doğru iyice eğilerek fırlatmalısınız. Yukarıdaki açıklamaları daha iyi anlayabilmek için videoyu da izleyebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin…

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu