Dünyanın en iyi kağıt uçağı nasıl yapılır?

Yıl 1505… Leonardo da Vinci, sonunu getirebildiği icatlarından birine uzun uzun baktı. Son dokunuşları yaptıktan sonra mühendislik harikası kâğıt uçağını yüksek bir yerden bıraktı. Uçağı, kanatları döne döne uçtukça mutluluk kahkahaları attı. Şimdi, hangimiz derme çatma kâğıttan yaptığımız uçak uzun süre havada kalınca Da Vinci gibi sevinmiyoruz ki?

kağıt-uçak

Öyle ki 1909’da İngiltere’de kâğıt uçak yapmanın inceliklerini yazan ilk kitap çıktı. II. Dünya Savaşı sonrasında uçaklara olan tutku gitgide büyüdü. Hatta ilk uluslararası kâğıt uçak uçurma yarışması 1967’de ABD New York’ta düzenlendi. 28 ülkeden 5 binden fazla her yaştan kadın ve erkek katıldı. Fakat o dönemlerde bir sorun vardı, böyle bir iş için kâğıt bulmak çok zordu.

Wikipedia’ya göre, kağıttan oyuncakların tarihi 2.000 yıl öncesine kadar dayansa da, bugün bilinen haliyle kâğıt uçaklar ilk olarak 20. yüzyılın başında tasarlanmış. Elbette, bu işte havacılığın öncüleri sayılan Wright Biraderler’in de parmağı var. Ancak yaygın bir biçimde kabul edilen ilk kağıt uçak tasarımı 1930 yılında Jack Northrop tarafından yaratılmış. Northrop, kâğıt uçakları gerçek uçakların test modeli olarak kullanmış.

Redbull 2006’dan bu yana Paper Wings adında iki yılda bir kâğıt uçak olimpiyatı düzenliyor. Şubat 2012’de John Collins uçağını 69.14 metre uzaklığa atarak rekor kırdı.

kağıt_uçak

Collins’in mesafe rekoru kıran modeli:

1. Kâğıdın 3’te 2’sini hesapladıktan sonra iç işaretli yerlerinden ilk önce sol sonra da sağ tarafından kıvırın ve sonra tekrar açın. Kâğıdınızda “X” izi olacak.

2. Tam X’in birleştiği noktayı işaretleyin. Bu sizin kâğıdı katlarkenki yol göstericiniz olacak.

3. Resimde gördüğünüz gibi önce sol sonra sağ kenarlardan kâğıdı katlayın. Bir önceki adımda işaretlediğiniz noktaya mutlaka denk gelmeli!

4. Orada kalan kısmı içe doğru katlayın. Katlı yerlerin eşit olmasına dikkat edin.

5. Sonra, tepedeki köşeleri tam merkezde buluşacak şekilde katlayın.

6. Uçağınız tam olarak böyle görünmeli.

7. Kâğıt uçağınızı çevirin ve sol tarafı sağ tarafa doğru ikiye katlayın.

8. Resimde gördüğünüz işaretli yerlerden kâğıdın iki tarafını da katlayarak, kanatları oluşturun.

9. Uçağınızın üstten görünüşü tam olarak bu olmalı. Şimdi Collins’in rekorunu geçme çalışmalarına başlayabilirsiniz!kagıt_uçak

Kâğıdınız nasıl olmalı?

Kullandığınız kâğıt, uçağınızın modelinden bile önemli. Kâğıdınız çok ince olursa süzülmekten çok savrulacaktır. Çok kalın olursa da direkt yere çakılacak! En ideali A4 boyutu ve ağırlığındakiler. Fakat uçağınızın daha çok havada kalmasını isteyenlerdenseniz, kırtasiyelerde el işi kartonu olarak satılan kâğıtlardan da alabilirsiniz. Kullanacağınız kâğıdın buruşmamış ve üzerine bir şey yazılmamış olmasına dikkat edin. Aksi halde daha erken yere düşecektir. Bir de size tüyo, uçağınızı güneşli havada asfalt zeminde daha çok havada kalacaktır. Çünkü ısınan asfalttan sıcak bir hava dalgası yükselir ve uçağınız uzun süre havada kalır. Katlama işleminde parmağınız yerinize daha kalıcı olması için kredi kartı gibi bir nesnenin kenarıyla kıvırın. Böylece işiniz de kolaylaşacak!

Uçağınız hazır ama siz hazır mısınız?

Kâğıt uçağınızın modeli kadar pilotu da önemli! Bu aktivite her ne kadar eğlence gibi görünse de bir spor olduğunu da unutmamalı. Karın, kol ve omuz kaslarınız hareket ediyor. Bu nedenle mutlaka uçak fırlatmadan önce ısınma hareketleri yapın. Fırlatmak güç ister. Bu nedenle kol kaslarınızı güçlendirmenizde de fayda var. Fırlatırken aynı sırık atar gibi gerilip gücünüzü topladıktan sonra fırlatmalısınız. Uçağınızın uzun süre havada kalmasını istiyorsanız da karşıya doğru değil yukarı doğru iyice eğilerek fırlatmalısınız.

Kağıt uçak fenomeni John Collins  rekoru kırdıktan sonra rekor biraz eskiyince uçağın nasıl yapıldığını açıklayan bir video yayınlayacağı üzerine söz vermişti. Yukarıdaki açıklamaları daha iyi anlayabilmek için videou da izleyebilirsiniz.

Şimdiden kolay gelsin, sonuçları bize iletirsiniz…

Kaynak:  http://www.haberturk.com/yasam/haber/1087650-rekor-kiran-kgit-ucaklar

Matematiksel

Paylaşmak İyidir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Origami Modern Teknolojiye Nasıl İlham Veriyor?

3B yazıcılar yokken, hatta onlardan bir hayli zaman önce, dümdüz bir materyalden üç boyutlu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');