YAŞAM

Dünyadaki En Mutlu Eden Meslekler Zannedilenden Daha Farklı

Bizi mutlu eden meslekler hakkında bilgi edinmeden önce herkesin kendine sorması gereken ilk soru elbette neden çalışıyoruz olmalıdır. Elbette bu sorunun cevabı olarak da bir çok kişi ” Çalışıyoruz çünkü geçimimizi sağlamak zorundayız.” diyecektir. Acaba gerçekten durum böyle mi?

Yaptıkları işleriyle mutlu olan insanlara neden bu işi yaptıklarını sorduğunuzda, para kazanmak/geçinmek neredeyse hiç verilmeyen bir cevaptır. İnsanların işlerini yapmak için verdikleri parasal olmayan sebeplerin listesi çok daha uzundur.

Tüm verilen cevaplar arasında işlerinden memnun olanlar yaptıkları işi anlamlı bulanlardır. Bu kişiler çalışmalarının dünya için bir fark yaratabilir olduğuna inanırlar. Diğer insanların hayatlarını daha iyi hale getirebileceklerini düşünürler.

Washington’da bulunan bir araştırma şirketi olan Gallup’ın 2013 yılında yayınladığı bir rapora göre, çalışanların yalnızca %13’ü işlerinde kendilerini gerçekten meşgul hissediyor. Bu insanlar işlerine karşı tutkulu ve günlerini organizasyonlarını ilerletmeye yardımcı olmak için harcıyorlar.

Ancak yetişkinlerin neredeyse %90’ ı hayatlarını yapmak istemedikleri şeyleri yapmak istemedikleri yerlerde yaparak geçiriyorlar.

Psikolog Barry Schwartz “Niçin Çalışıyoruz” kitabında, neredeyse herkesin işinden sadece bir maaştan daha fazlasını beklediğini ve çalışma koşulları hakkında söylenebilecek çok şeyi olduğunu belirtiyor.

Araştırmalarının sonucunda, ortaya çıkan sonuçlar pek de tahmin edebileceğiniz türden değil!

En Anlamlı Meslekler

1. Hastane Sorumlusu

Araştırmacı Amy Wrzesniewski ve ekibi Luke, Ben ve Corey adlı üç hastane görevlisi ile görüştü ve onlardan yaptıkları işi anlatmalarını istedi. Belki de birçoğumuzun aklına hastane görevlisi denince ağır ve hijyenden uzak çalışma koşulları geliyor ancak Luke ve diğerleri yaptıkları işi hiç de böyle tanımlamadılar.

Evet yaptıkları işin görev listesinde temizlik, kirlileri toplamak, hastaların bakımını yapmak gibi iş bölümleri elbette vardı ama işin aslında onlar insanların yani hastaların ve hasta yakınlarının kalplerine dokunduklarını hissettiklerini söylediler.

Luke yaptığı işi “hastaların ve ailelerinin rahat hissetmelerini sağlamak, onları neşelendirmek, onları acılarından ve korkularından uzaklaştırmak ve eğer konuşmak isterlerse istekli bir dinleyici olmak” olarak tanımladı.

Luke, Ben ve Corey, sıradan hasta bakıcılar değillerdi; onlar hastanenin ve hastaların koruyucularıydı. Bu düşünce biçimi de onların işlerini severek yapmalarına neden oluyordu.

2. Halı Üreticisi

Halı yapımı, yoğun petrol kullanılan bir endüstridir. Interface’in halı üretim şirketi CEO’su Ray Anderson, şirketinin çevreyi zehirlediğini fark ettiğinde, yaşanmaz bir gezegende, torunlarına büyük bir servet bırakmanın ne anlama geleceği hakkında düşünmeye başladı.

Anderson devamında sıfır katbon ayak izi hedefine ulaşmak için şirketini baştan düzenlemeye karar verdi. 2013 itibariyle enerji kullanımını yarı yarıya azalttı ve atık miktarını onda bire kadar düşürdü.

Interface çalışanları, kamu yararı için çalışma fırsatı ile o kadar motive olmuşlardı ki hepsi işlerine daha bir heyecanla sarılmaya başladı. Yaptığınız işte anlam ve amaç bulmak için hayat kurtaran bir organizasyon için çalışıyor olmanıza gerek yok! Sadece insanların hayatlarını daha iyi hale getiren işler yapmanız yeterli!

3. Saç Stilisti

Yapılan araştırmaya göre, kuaförler de, teknik becerileri kadar insanları anlama, konuşma ve yönetme yetenekleriyle kendileri ile gurur duyuyorlar. İşlerini onlar açısından anlamlı kılan şey ise müşterilerle etkileşime girme konusunda edindikleri beceri.

İşlerini seven stilistler teknik karmaşıklığı ve yaratıcı yönlerini seviyorlar. Ama aynı zamanda insanları mutlu etmeyi de seviyorlar. Toplumumuzda insanlara dokunma izniniz olan az sayıdaki yerlerden biri kuaförlük. Çok samimi bir çalışma ortamı. İnsanların birbirine dokunmaya ihtiyacı var.

Yaptığınız işte anlam ve amaç bulmak için hayat kurtaran bir organizasyon için çalışmanıza gerek yok! Bir biçimde insana dokunun yeter…

İlgili TED Konuşması:

Kaynak:
https://ideas.ted.com/whats-the-most-satisfying-job-in-the-world-youd-be-surprised/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu