YAŞAM

Dünyada Konuşulan Dil Sayısı 7000’den Fazla

Dünya üzerinde bugün konuşulan dil sayısı 7117. Bu sayı sürekli değişiyor çünkü her gün dünyanın dilleri hakkında daha fazla şey öğreniyoruz.

Bunun ötesinde dillerin kendileri de değişiyor. Yaşamları hızla değişen dünyamız tarafından şekillendirilen topluluklar tarafından konuşulan diller canlı ve dinamiktirler.

dünyada konuşulan diller

Kırılgan bir zamanda yaşıyoruz. Dünyada konuşulan dillerin %40’ı tehlikede ve çoğu dilin 1000’den az kullanıcısı kaldı. Bununla birlikte, bazı diller doğru koşullar sağlandığında hala gelişmektedir. Bu arada, sadece 23 dil dünya nüfusunun yarısından fazlası tarafından kullanılıyor.

Dil sayısına göre en büyük altı dil ailesi Nijer-Kongo, Avustralya, Trans-Yeni Gine, Çin-Tibet, Hint-Avrupa ve Afro-Asya’dır.

Birleşmiş Milletlere göre dil öğrenmek barışın geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Nesli tükenmekte olan diller, en çok ve en az konuşulan dillerin düzenli bir dizinini oluşturan dil zekası araştırma merkezi olan Ethnologue’a göre, nesli tükenmekte olan diller bir topluluktaki çocuklara öğretilmeyen veya çocuklar tarafından kullanılmayan dillerdir.

En Çok Konuşulan Diller

Baskın diller en çok öğretilen dillerdir. Dolayısıyla, Çin’in nüfusu ve ekonomik güç statüsüne rağmen, İngilizce daha fazla insan tarafından kullanıldığından çok daha fazla yayıldı.

Hem anadili hem de anadili olmayan dilleri sayarsak İngilizce dünyanın en büyük dilidir. Yalnızca anadili İngilizce olanları sayıyorsanız, Mandarin Çincesi dünyanın en büyük dilidir. Papua Yeni Gine dünyada en fazla dile sahip olan ülke – ülkede yaklaşık olatak 800’den fazla dil kullanılıyor. Papua Yeni Gine’yi 700’den fazla dille Endonezya takip ediyor.

En az sayıda insanın konuştuğu yerli diller genellikle en çok tehlikede olan diller arasında.

UNESCO’ya göre, sınırlar boyunca nesli tükenmekte olan bazı diller her şeye rağmen gelişmenin yollarını buluyor. Bu dillerden bazıları Sahra altı Afrika’da kullanılan Kiswahili ve Güney Amerika’da kullanılan Quechua dilleridir.

Sınır ötesi topluluklardaki insanlar ticaret ve iletişim yoluyla dillerini günlük olarak kullanmaya devam etmektedir. Sonuç olarak, UNESCO’ya göre bölgesel gelenekler genellikle sağlam kalıyor ve yerel bağlar güçlü kalabiliyor; diller empati ve anlayışı teşvik edebiliyor.

UNESCO verilerine göre, dünya nüfusunun %40’ı anladıkları bir dilde eğitime erişemiyor.

Bu alanda ilerleme kaydediliyor. UNESCO, özellikle erken eğitimde anadil temelli çok dilli eğitimin öneminin giderek daha fazla tanınması alanında çalışmalar yapıyor.

Göz atmak isterseniz: Bazı Dillerde Aşk ve Acıma Aynı Kelimedir

Kaynak
https://www.weforum.org/agenda/2020/02/how-some-endangered-languages-thrive
https://www.ethnologue.com/guides/how-many-languages

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı