Dünya Kadın Matematikçiler Günü

12 Mayıs 2019 tarihinde bir ilk yaşanacak ve çeşitli organizasyonlarla dünyanın hemen her yerinde Dünya Kadın Matematikçiler Günü kutlamaları yapılacak.

Kutlamaların 12 Mayıs’ta yapılmasının arkasında, İran Matematik Derneği Kadınlar Komitesi’nden Dr. Ashraf Daneshkhah’ın 31 Temmuz’da Rio’da düzenlenen (WM)² (World Meeting for Women in Mathematics) toplantısında sunduğu öneri yatıyor.

Erken yaşta kaybettiğimiz dünyaca ünlü kadın matematikçi Maryam Mirzakhani’nin doğum günü olan 12 Mayıs tarihinin, dünya genelinde matematik alanında çalışan kadınları yüreklendirmek ve bu alandaki kadın başarısının artmasına olanak sağlamak amacıyla kutlanması yönündeki önerinin, toplantı katılımcılarının büyük çoğunluğu tarafından desteklenmesiyle alınan karar çerçevesinde bundan sonra her yıl 12 Mayıs günü Dünya Kadın Matematikçiler Günü olarak kutlanacak.

Etkinler kapsamında ülkemizde de düzenlenecek olan iki organizasyon bulunuyor. Bunlardan ilki, 15 Mayıs 2019 tarihinde, İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Mirzakhani’yi Anma Organizasyonu, ikincisi ise 17 Mayıs 2019 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Dünya Kadın Matematikçiler Günü Etkinliği.

Kaynak ve İleri Okuma: https://www.mi.fu-berlin.de/math/news/intmathwomenday.html

https://may12.womeninmaths.org/

https://www.mathunion.org/cwm

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Halen Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde Doktor Öğretim Üyesi unvanıyla çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı