Anasayfa » BİLİME YÖN VERENLER » Dünyadan Bazı İlkler

Dünyadan Bazı İlkler

“Teknolojiyi tümüyle yermek, tuzdan arındırılmış deniz suyu ile yeşeren bahçeleri görmezlikten gelmek, onu gözü kapalı övmek ise Hiroşima’yı unutmak demektir. ” – Stuart Chase

Her biri hayatımızın bir parçası oldu. İşte dünyanın bazı ilkleri:

Televizyon sözcüğü Yunanca uzak anlamındaki tele ve Latince görmek anlamındaki visio  sözcüklerinden 20.yüzyıl başlarında türetilmiştir. Dünyadaki ilk televizyon yayını 1926 yılında İskoç J.L. Baird’ in kendi yaptığı aygıtta bir insan portresini 30 satırlık taramayla ufak bir ekranda yayınlayarak, ilk televizyon görüntüsünü elde etmiştir. Bu buluş Nipkow adlı bir alman öğrencinin çalışmalarına dayandırılarak 1884 yılında gerçekleşmiştir.

Televizyon üzerinde ilk çalışmaları yapan John Logie Baird, 1924 ‘te görüntüyü ilk defa oluşturmayı başarmıştır. Bu televizyon mekanik sistem ile işleyen özellikteydi. Philo Taylor Farnsworth yaptığı çalışmalar ile günümüzde kullanılan ve tüplü diye tabir ettiğimiz CRT televizyonların temelini atmıştır. Philo Taylor Farnsworth da televizyonun mucidi olarak kabul edilebilir.

Konuşmaları açıkça aktaran ilk telefon aleti, Alexander Graham Bell ve   Charles Sumner Tainter tarafından geliştiren radyofon isimli aygıttır.

İki bilim adamı, bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirdiler. Verici Washington’da, 13. Cadde’deki Franklin Okulu’nun tepesine konmuştu. Tainter, ahizeyi eline alarak konuşmaya başladı:

Bay Bell… Bay Bell… Beni duyabiliyorsanız lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın.

Az sonra Bell, 14. Cadde’de bulunan laboratuvarının penceresine geldi. Elinde şapkası vardı. Bir an durdu, sonra şapkasını sallamaya başladı.

Bilgisayar, kendisine işlediğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza denir. İlk elektrikli bilgisayar ENIAC’tır.

Bilgisayarlar tarih boyunca çok farklı biçimlerde karşımıza çıkmışlardır. 20. yüzyılın ortalarındaki ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla güç tüketiyorlardı. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma geldiler. Bu kadar küçük imal edilebilmelerinin temel nedeni 1969 yılında yarı iletkenler ile çok küçük alanlara sığdırılabilen devreler yapılabilmesidir.

Dünyada satışa sunulan ilk cep telefonu modeli olarak kabul edilen Motorola DynaTAC 8000X’in geliştirme aşaması yaklaşık olarak 15 yıl sürmüştü.

Geniş bir kitle tarafından cep telefonunun mucidi olarak kabul edilen Martin Cooper, üzerinde uzun süre çalıştığı cep telefonu prototipini 1973 yılında firma yönetimine sunmuştu. Cooper’ın ortaya çıkardığı ürünü fazlasıyla beğenen yönetim, bu konu için önemli bir bütçe ayırmış ve ilk cep telefonunun geliştirme aşaması resmi olarak başlamıştı.

“İlk cep telefonları bir kilodan ağırdı, bataryası 20 dakikadan fazla dayanmıyordu ancak bu, telefonların uzun süre elde tutulmaması açısından iyiydi” demiştir.

Önemli bir teknolojik buluş olan otomobilin tarihi 19. yüzyılda enerji kaynağı olarak buharın kullanılmasıyla başlar ve içten yanmalı motorlarda petrolü kullanılmasıyla devam eder. Void Vacan, Fransa, 1769 Dünyanın insan boyunda kendinden motorlu ilk arabası icat edilmiştir. Nicolas-Joseph Cugnot 3 tekerlekli buharla çalışan yol arabasını icat ederek devrimsel bir iş başarmıştır. Araba önünde kazan ve buharlı motoruyla saat 6 km hızla gidebiliyordu.

1886 yılında da  Karl Benz ilk motorlu arabayı yaptı. Benz 2 silindirli benzinle çalışan 3 tekerlekli Motorwagen’i üretti. Aynı esnada Amerikalı bir mucit Bulden 4 tekerlekli arabanın patentini aldı ve böylece daha hızlı ve daha iyi tasarım sürecinin yarışı başlamış oldu.

Dünyadaki ilk radyo aslen 1865 yılında iskoç bir fizikçi olan James Clark Maxwell tarafından icat edilmiştir. Ancak modern radyonun mucidi Nikola Tesla sayılır.

Radyo, gelişimini telefon ve telgrafa borçludur. Bu ikisi icat edilmeseydi radyo da olmazdı. Marconi ‘nin bir gemide geliştirdiği bir düzenek  ile kıyıda bulunan hizmetçisine kablosuz telgraf aracılığıyla 3 adet S harfi yolladı. Mors alfabesinde “s” harfini temsil eden üç noktadan oluşan mesaj 2.700 km mesafeyi kat ederek radyo sinyallerinin uzun mesafeleri kat edebileceğini ve dünyanın yuvarlaklığına rağmen uzun mesafelerden yakalanabileceğini kanıtladı.

Wright Flyer, Wright Kardeşler tarafından Wright Glider’den geliştirilen tarihin ilk insanlı uçağı. Bu uçak benzin motorlu ve iki pervaneliydi. Pilotla birlikte ağırlığı 335 kg’dı. Bu uçuşun beş tane görgü şahidi vardır. Wright kardeşler bir süre sonra “Flayer II” modelini tasarladılar. Bu uçakla 1904′te105 uçuş gerçekleştirdiler. Bu modeli geliştirerek çok kullanışlı bir model olan “Flyer III” modelini 1905 yılında yaptılar. 4 Haziran 1908 tarihinde ABD’nin ilk ‘resmi’ uçuşunu Kanadalı Glenn H. Curtis,June Bug adını verdiği dışarıdan yardım almadan kalkabilen bir uçak ile yaptı. Bu uçuş Amerika’nın ilk resmi “Havadan Ağır Uçağı ve Uçuşudur”.

Düzenleyen: Serkan Göksal

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Serkan Göksal

Avatar
2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.