GÜNDEM

Dünya Bankasına Göre 2.Dünya Savaşından Bu Yana En Kötü Resesyon Geliyor

Koronavirüs salgınından sonra Türkiye ve Dünya ekonomisinde neler değişecek? Dünya Bankası’ndan, beklendiği üzere karamsar bir tablo geldi.

Dünya Bankası tarafından Haziran ayında yayımlanan ”Pandemic, Recession: The Global Economy in Crisis” Raporu, virüsün ekonomilere etkisini ele aldı.

COVID-19 salgınının endişe verici bir hızla küresel ekonomide küçülmeye sebep olması, ekonomi tahminlerinin de revize edilmesini gerektirdi.

Mevcut duruma göre, 2020’de küresel GSYİH’da yüzde 5,2’lik bir daralma ile son yıllardaki en derin durgunluğun yaşanması bekleniyor.

Gelişmekte olan ekonomilerin (EMDE’ler- emerging market and developing economies) büyük çoğunluğunda da kişi başına gelirlerin daralması ve milyonlarca insanı yoksulluğa çekmesi bekleniyor.

Genel anlamdaysa ülkelerde kişi başına gelirin 1870’den bu yana görülmedik ölçüde azalacağına, bunun da en az 70 milyon kişiyi aşırı yoksullaştıracağına dikkat çekiliyor.

Eğer pandemiyi kontrol altına almak beklenenden daha uzun sürerse küresel durgunluk daha da derinleşerek hasarı ağırlaştıracak.

Özellikle EMDE ülkelerinin ekonomilerinin kırılgan ve savunmasız olması sebebiyle; pandemi krizi azaldığında, güçlü ve sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak reformları yapmalarının kritik önemde olduğu belirtiliyor.

Çünkü, Dünya Bankası Başkanı David Malpass’a göre gelişmekte olan ülkelerde son yıllarda görülen ekonomik ilerleme tehlikeye girmiş bulunuyor.

Türkiye İçin Tahminler

Raporda, Türkiye için kurumun 2020 beklentisi, bir önceki tahmine göre 6.8 puan azalarak eksi yüzde 3.8 olurken, 2021 tahmini 1 puan artarak yüzde 5.0 oldu.

Yani, Dünya Bankası Türkiye ekonomisinin 2020’de yüzde 3.8 küçülmesini, 2021’de yüzde 5.0 büyümesini bekliyor.

Diğer yandan, yaşanacak bu küçülmelerin temel dinamiklerinden biri turizm sektörünün ağır yara almış olması.

Turizm faaliyetleri; yolcuların riskten kaçınması, tüketicilerin iş kayıpları sebebiyle daha az harcanabilir gelire sahip olmalarından ve kısıtlamaların göreceli olarak kaldırılmasından dolayı ciddi bir düşüş yaşıyor.

İlk tahminlere göre, 2020 yılında uluslararası turist akışındaki küresel düşüş, yüzde 60 ila 80 arasında. Bu durum 2009 Küresel Finans Krizi‘nin yol açtığı yüzde 4’lük düşüşü çok daha yüksek şekilde katlıyor.

Rapor; Arnavutluk, Hırvatistan, Gürcistan, Türkiye gibi turizmin GSYİH’nın önemli bir kısmını oluşturduğu ülkelerin bu durumdan daha fazla etkilenmesini öngörürken, 2021’de yavaş bir toparlanma eğiliminde olmasını bekliyor.

***

Enseyi karartmayalım ama önlem uyarılarını da dikkate alalım..

Kaynaklar

https://www.worldbank.org/en/publication/global-economic-prospects

https://www.fortuneturkey.com/dunya-bankasi-salgini-en-buyuk-cokus-olarak-niteledi

https://www.bloomberght.com/dunya-bankasi-turkiye-icin-ne-dedi-2257399

https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2020/06/08/covid-19-to-plunge-global-economy-into-worst-recession-since-world-war-ii

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu