GÜNDEMSAĞLIK

DSÖ, Avrupa’da Covid-19 Bulaşma Hızlarının Alarm Verdiğini Belirtti

Covid-19 vazgeçmiyor.. Haziran ayında tüm zamanların en düşük seviyesinden sonra, vakalar yeniden artmaya başladı.

Vakalar Tekrar Yükselişe Geçti

Covid-19 dolayısıyla dünya genelinde 30 milyondan fazla insan enfekte oldu. 950 binden fazla insan da vefat etti. Tarihe acı şekilde tanıklık ettiğimiz şu günlerde unutmamalıyız ki duyarsız davrandığımız bu konu, pek çok insanın sevdiklerini kaybettiği travmatik bir süreç özünde. Bu sebeple daha saygılı olmalı, empati yapmak durumundayız.

Ayrıca sağlık çalışanlarının bedensel ve psikolojik yorgunluklarının yanında bir de hedef unsuru haline getirildikleri ve onlara aba altından sopa gösterildiği şu absürt günlerde biraz daha vicdanlı ve duyarlı davranmak insani bir gereklilik..

***

Covid-19’un mutasyon geçirmeye başlamasının endişesi bir yanda dururken vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesi de bu endişeyi körüklemeye başladı..

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge ile bazı teknik uzmanlarla birlikte sanal bir basın brifingi düzenledi.

Kluge brifingde, son Covid-19 oranlarının Avrupa genelinde “endişe verici” olduğunu söyledi ve ülkelerin karantina sürelerini kısaltmaktan kaçınmalarını tavsiye etti.

Kluge, eylül vakalarının hepimiz için bir uyandırma çağrısı olarak hizmet etmesi gerektiğini belirtti.

Diğer yandan bu rakamlar daha kapsamlı testleri yansıtsa da, bölge genelinde endişe verici bulaşma oranlarını da gösteriyor.

Kluge, karantina önlemlerinin işe yaradığını ve Haziran 2020’de tüm zamanların en az sayıda vaka ile sonuçlandığını, ancak önlemlerin son zamanlarda gevşemesinin vakaların bir kez daha artmasına neden olduğunu sözlerine ekledi.

En büyük artış yüzdesi 25 ila 49 yaşındaki grupta görülüyor..

Kluge, yalnızca Avrupa’da 4 milyondan fazla insana Covid-19 bulaştığını ve 200.000’den fazla ölüm rapor edildiğinin de altını çizdi. Ancak eldeki sayılar gibi çarpıcı olan bir başka gerçeğe daha vurgu yapıyor uzman..

Bu da vatandaşların ruh sağlığı ve geçim kaynakları açısından ağır bir bedel ödemek zorunda kalmış/kalıyor olması..

Kluge, tüm Avrupa ülkelerini bu zorlu koşullara tekrar girmekten kaçınmak için birlikte hareket etmeye çağırdı. Pandeminin bu noktadan sonra izleyeceği seyir bizim elimizde..

Daha önce onunla savaştık ve tekrar savaşabiliriz diyen Kluge, savunmasız nüfuslarımızı korumak için şimdiye kadar edindiğimiz bilgileri kullanmamız gerektiğini de söyledi.

Kaynak:

COVID-19 Transmission Rates in Europe Are Alarming, WHO states; https://interestingengineering.com/covid-19-transmission-rates-in-europe-are-alarming-who-states

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu