Belgesel ve Film Önerileri

Doğada Bilim Arayan Filmler ve Belgeseller

Bu yazımızda doğada bilimi arayan film ve belgesellerden bir seçki derledik. Önerilerimizi, izlerken hem ilham alacak hem de temel bilimsel bilgileri öğreneceksiniz.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Gözlemin ve merakın bilime nasıl kapı araladığı gösteren, gençlere ve çocuklara ilham niteliğinde olan bir film, ‘Rüzgarı Dizginleyen Çocuk’. Yokluk, kıtlık, susuzluk içerisinde köyünün susuzluk problemi çözen bir kararlı çocuğun gerçek hikayesidir ve içerisinde bolca dram barındırır. Henüz 14 yaşındayken, hangi koşulda olursa olsun çözüm üretmek için bahanelere sığınmayan bir çocuğun yaptığı rüzgar türbininin herkesi derinden etkileyeceğini düşünüyorum. Malavi’li bir kaşif olan William Kamkwamba, rüzgar kullanarak elektrik üreten bir rüzgar gülü tasarlamak için köydeki tüm imkanları kullanır. Kurak köyünün susuzluk derdine kütüphanede bulduğu bir kitaptaki kaba bir taslağa göre çare bulur. Bu kaşifin ilham aldığı söz ise ‘Tanrı rüzgar gibidir her yere ulaşır. Hem kitabı hem de Tedx konuşması olan bu gerçek hikayeyi izleminizi öneririz.

Termodinamik Yasaları

İspanyol yapımı bu romantik komedi filminde bir fizikçinin çalışma konusunu normal hayata nasıl taşımaya çalıştığını izliyoruz. Filmde, aşk ve fizik bir araya getirilmiştir. IMDB puanının neden düşük olduğunu anlayamadığım bu bu filmin belgesel tadında olduğunu söylemekte fayda var. Filmin çıkış noktasının oldukça yaratıcı olduğunu düşünüyorum. Fiziğin önemli konularından biri olan termodinamik (ısı akışı) yasalarını ne olduğunu ve nasıl işlediği aktarıyor. Bu termodinamik yasalar, fizikçinin kendi aşk hayatına gelince hatalı olduğu da kanıtlanıyor.

Into the Wild

Bazı  filmleri izlerken kendinizi ifade eden bir şeyler görürsünüz ya da film izledikten sonra sizin hayatına bir şeyler katarsınız. İnto the Wild filmi de böyle filmlerden, ilham kaynağınız olabilir. Jon Krakauer’ın 1996 yılında yayımlanan ve Christopher McCandless adındaki bir gencin maceralarını anlattığı kitap, 2017 yılında filme uyarlanmıştı. Herkesin aklından geçen doğaya kaçış fikrini gerçekleştiren adamın, hüzünlü hikayesi aktarılır. Belgesel tadında olan bu uyarlamada kahramanımızın birçok sözü düşündürücüdür: “Bence kariyer denen şey bir 20. yüzyıl icadıdır ve ben bir kariyer istemiyorum.” Filmin müziklerine de ayrıca dinlemeniz önerilir. Filmin doğa içerisinde çekilmesi manzaraya, yeşile özleminizi de gideriyor.

Rose Adası’nın İnanılmaz Hikâyesi

Sizde Rose Adasını, Özgürlükler Adasını, duymadınızsanız filmi izlemenizi öneririz. İtalya’nın Rimini açıklarında, Adriyatik Denizi’nde, kendi adalarını inşa eden iki mühendis arkadaşın gerçek hikayesini anlatan Netflix yapımıdır. Yaklaşık dört yüz metre karelik bir alanın, yani adanın, hem zamanın İtalya’sını hem de Vatikan’ını nasıl çaresiz bıraktığını izliyoruz. İzlerken sıkmayan, düşündüren bir film olması muhtemel. Baş kahraman mühendisimizin, birçok icadı değer görmüyor olsa da hikayesiyle ilham olacak ve kafanızda birçok fikir uçuşmasına neden olacaktır.

Su Okulu Belgeseli

Ailecek izlenecek belgesellerden bir tanesi de Su Okulu. Suyun farkına varmak kurulan için Su Okulu Çevre Eğitim programına katılan genç kadınların yaşamları üzerindeki etkiler anlatılıyor. Konu su olunca yazılması gereken sayfalarca anlamlı cümleler olsa da önemli olanın hayata projeler geçirmek olduğunu bilen Swarovski Water School’un (Su Okulu ) projesiyle yarattığı farkındalığı izliyoruz. Dünyanın bir ucundaki insanlar sele teslim olurken, dünyanın diğer bir ucunda olan insanlar kuraklıkla mücadele ediyorlar. Su Okulu Çevre eğitim programı ise bu sorunu yaşayan köylere ulaşarak ‘Suyun Önemi’ ile hem ulaştığı köylerde hem de izleyicilerde farkındalık oluşturmayı başarıyor.

Keyifli İzlemeler

Matematiksel

Şefika Çokcoşkun

İstanbul Üniversitesi 'Nükleer Fizik' anabilim dalında yüksek lisans mezuniyetim sonrası yazarlık serüvenim başladı. Bilimin hayatın parçalarından biri olduğunu aktarmak her bilim insanı gibi benim de görevim... Okumak, dinlemek, merak etmek, araştırmak hep bir adım daha atmamı sağlıyor. Paylaştıkça çoğalacağımız günler yakındır...

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu