GÜNDEM

Doç. Dr. Melike Erol Kantarcı Kanada Araştırma Kürsüsü’ne Seçildi

Bilim insanlarımızdan güzel haberler gelmeye devam ediyor..

Doçent Doktor Melike Erol Kantarcı’dan gelen yeni bir güzel haberi daha paylaşalım sizlerle..

Genç Bilim İnsanımız Melike Erol Kantarcı, üstün başarıları ile 2020 Kanada Araştırma Kürsüsü’ne seçildi.

2019’da N2Women tarafından Yılın Ağ ve Haberleşme Yıldızları arasında da yer almasının ardından, yeni bir başarısını daha duyduğumuz bilim insanımızın örnek olmasını diliyoruz.

Ottawa Üniversitesi’nde çalışan bilim insanımız mühendislik fakültesinden seçilirken, onunla beraber aynı üniversitenin eğitim ve fen fakültelerinden seçilen bilim insanları Tricia McGuire-Adams ve Stephen Newman oldu.

Doç. Dr. Melike Erol Kantarcı 2001 yılında İTÜ Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği lisansının ardından aynı sene yüksek lisans eğitimine başladı.

2009 yılında İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Oktuğ’un danışmanlığında doktora derecesini alan Erol, Ottawa Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Yaptığı bilimsel yayınlarla 5000’in üzerinde atıf alan Erol’un Google Scholar h-indeksi 36’dır.

Doç. Dr. Melike Erol Kantarcı’ya “The Canada Research Chairs”e (Kanada Araştırma Kürsüsü’ne) seçilme başarısını ise yapay öğrenme destekli yeni nesil kablosuz ağlarla ilgili yaptığı araştırmaları getirmiştir.

Yeni nesil kablosuz ağların kapasitesini, esnekliğini, güvenilirliğini artırmak ve gecikme süresini en aza indirmek için 5G kablosuz iletişime gelişmiş makine öğrenme algoritmaları, akıllı şebeke ve elektrikli araçlar, siber güvenlik, kablosuz sensör ağları, kablosuz enerji aktarımı ve su altı sensör ağları alanlarındaki çalışmalarıyla da dikkat çeken bilim insanımız, 2.285 araştırma profesörü arasına girmiştir.

Ottawa Üniversitesi’nde Ağa Bağlı Sistemler ve Haberleşme Araştırmaları (NETCORE) Laboratuvarının direktörlüğünü de yürüten Erol-Kantarcı, bilim ve teknoloji dünyasında kablosuz sistemlerde kaynak tahsisi, minimum gecikme ve ağların kendi kendine optimizasyonu ile çok yüksek hacimli veri işleme üzerine en son çalışmaları sayesinde, otonom araçların, akıllı şebeke teknolojisinin, kablosuz güçle çalışan sistemlerin ve sağlık hizmetleri için ağların geliştirilmesine katkıda bulunacak.

Yolunuz her daim açık olsun…

Kaynaklar: https://research.uottawa.ca/news/new-canada-research-chairs-forefront-transformative-research

https://haberler.itu.edu.tr/haberdetay/2020/07/09/kanada-arastirma-kursusunde-bir-i-tu-lu-doc-dr-melike-erol-kantarci

https://engineering.uottawa.ca/news/professor-erol-kantarci-selected-2019-list-n2women-stars-computer-networking-and-communications

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu