BEYİN JİMNASTİĞİ

Diklik Merkezinin Kağıt Katlayarak Bulunması

Merhaba arkadaşlar, uzunca bir süre aradan sonra origami ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz. Bugün, sadece katlayarak verilen bir üçgenin diklik merkezini bulmayı öğreneceğiz.

Öncelikle diklik merkezinin ne olduğunu açıklayalım. Bildiğiniz gibi her üçgenin üç tane yüksekliği vardır.

Bu üç yükseklik bir noktada kesişirler. Bu noktaya “diklik merkezi” denir ve  H ile gösterilir.

  • Dar açılı üçgenlerde diklik merkezi üçgenin iç bölgesinde,
  • Dik açılı üçgenlerde dik köşede,
  • Geniş açılı üçgenlerde üçgenin dış bölgesindedir.

Bu kadar bilgi yeter. Şimdi katlamaya başlayabiliriz.

Öncelikle, boş bir A4 kağıdına dilediğimiz büyüklükte bir üçgen çiziyoruz. Daha sonra çizdiğimiz bu üçgeni keserek çıkartıyoruz.

Şimdi belirlediğimiz herhangi bir kenara ait yüksekliği katlayalım. Bunu aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi yapıyoruz.

Yukarıdaki şekilde üçgenin alt kenarlarının üst üste çakışması ve kat yerinin de üst köşeden geçmesi gerekiyor. Bu şekilde yapılan katlama ile alt kenara ait yüksekliği bulmuş oluyoruz.

Aşağıdaki şekilde solda üçgenin katlanmış halini, sağda ise yeniden açılmış halini görüyoruz. Kat yeri bize üçgenin tabana ait yüksekliğini veriyor.

Şimdi bu işlemi her bir kenar için tekrarlıyoruz. Böylece üçgenin üç yüksekliğini bulmuş oluyoruz. Kat yerlerinin bir noktada kesiştiğine dikkat ediniz, işte bu nokta üçgenin diklik merkezidir.

Üçgeninizin dar açılı üçgen olmasına dikkat ediniz, aksi halde diklik merkezi üçgenin dışına taşacaktır.

Hepinize bol matematikli günler dilerim.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

SİNAN İPEK

Yazar, çizer, düşünür, öğrenir ve öğretmeye çalışır. Temel ilgi alanı Bilimkurgu yazarlığıdır. Bunun dışında Matematik, bilim, teknoloji, Astronomi, Fizik, Suluboya Resim, sanat, Edebiyat gibi konulara ilgisi vardır. Ara sıra sentezlediklerini yazı halinde evrene yollar. ODTÜ Matematik Bölümü mezunudur ve aşağıdaki başarılarıyla gurur duyar:TBD Bilimkurgu Öykü yarışmasında iki kez birincilik, 2. Engelliler Öykü yarışmasında birincilik, Ya Sonra Öykü Yarışması'nda finalist, Mimarlık Öyküleri Yarışması'nda finalist, 44. Antalya Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında finalist. Ithaki yayınları Pangea serisinin 5. üyesi "Beyin Kırıcı" adlı bir romanı var. https://www.ilknokta.com/sinan-ipek/beyin-kirici.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı