NEYİ NASIL YAPMALI?

Dikkatleri Çekecek Bir Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

İş arama sürecinde herkes bir özgeçmiş hazırlar. Ancak araştırmalar gösteriyor ki bunu inceleyen kişinin karar vermeden önce elindeki özgeçmişlere bakma süreci ortalama 6 saniyedir. O zaman gelin dikkatleri çekecek bir özgeçmiş nasıl yazılır öğrenelim…

Bu konuda uzman Gail Tolstoi-Miller‘in önerileri…

Özgeçmiş Yazma Stratejileri

özgeçmiş yazma

Başvurduğunuz her iş için özgeçmişinizi yeniden uyarlayın.

Yüzlerce yere aynı özgeçmişi göndermek ve işe yaramalarını beklemek pek de efektif bir yöntem değil. Bir işe başvurmak nicelik değil nitelik ile ilgilidir.

Her şeye uyan tek bir özgeçmiş yoktur. İş başvurusundan önce araştırmanızı yapın – iş tanımına bakın, LinkedIn’e gidin ve o işte çalışan diğer insanları arayın. Hedefiniz ne kadar net olursa o kadar iyi olursunuz.

Ayrıca çalışma geçmişinizden – nerede çalıştığınızı veya hangi unvanı(ları) aldığınızı – vurgulamak istediğiniz becerileriniz, sorumluluklarınız ve başarılarınızdan detaylarıyla bahsedin.

Özgeçmişler için doğru bir uzunluk tanımı yok.

Uzunluk hakkında kesin bir kural olmasa da araştırmaları göz ardı etmeyin ve “6 saniyelik” değerlendirme zamanını unutmayın. Çoğu özgeçmiş 2 sayfadır, ancak yeni bir üniversite mezunu için tek bir sayfa iyidir. 30 yıllık kariyeri olan ve birden fazla kuruluşta çalışan biri için 3 sayfa daha uygun olabilir.

Bilgilerinin mümkün olduğunca kolay anlaşılmasını sağlayın.

En üste, iş deneyiminizi ve kariyerinizde hangi aşamada olduğunuzu özetleyen 3-4 cümle özet koyun. Bu, başvuruda bulunduğunuz işin açıklamasına uygun olmalıdır. Sonra, dikkat çekici bir madde işaretli beceri listesi hazırlayın. Tüm ilgili becerilerinizi yazın – hepsine vurgu yapın. Sade ve anlaşılır bir dil kullanın. Tanımlamalarınızı net yapın.

COVID-19 nedeniyle işten çıkarıldıysanız veya kısa vadeli sözleşme yaptıysanız bunu özgeçmişinize ekleyin.

Günümüzde bu kaçınılmaz bir durum olabilmektedir. Bu sebeple bu durumları özgeçmişinize eklemekte endişe etmeyin. İş değişimine karşı her türlü önyargıyı hafifletmek için, ‘şirket kapandı’ veya ‘sözleşme bitti’ veya ‘COVID-19 nedeniyle küçülmeye gidildi’ gibi nedenleri işin yanında parantez içine alın.

Başarılarınızı göz ardı etmeyin.

Özgeçmişinizde ödüllerinizi ve başarılarınızı listelemeyi unutmayın. Tolstoi-Miller, “Pek çok aday başarılarıyla konuşmakta çok zorlanıyor” diyor. “Ama her zaman yaptığınız ve organizasyona yardımcı olan bir şeyler var ve bu yüzden şirketler sizi işe almalı. Örneğin, bir idari asistansanız, başarılarınız verimlilik veya zaman yönetimi olabilir. Aynı becerilere sahip daha birçok insan var, o zaman sizi ayıran nedir? Seni harika yapan nedir?”

LinkedIn profilinizi güncel tutun.

Tolstoi-Miller, “LinkedIn profiliniz gerçekten istediğiniz işi yansıtmalıdır. Ayrıca özgeçmişinizin bir uzantısı olarak hizmet etmelidir. Kişiliğinizin daha fazlasını gösterebilir veya özgeçmişinizde yer almadığınız bazı şeylere biraz daha derine dalabilirsiniz.” diyor.

Birçok işveren özgeçmişinizi LinkedIn profilinizle karşılaştırır, bu nedenle tarihler ve detaylar eşleşmelidir. Ayrıca, yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafınız olduğundan emin olmalısınız

LinkedIn profilinizi elden geçirmenin yanı sıra “öne çıkmanın başka yollarını da bulabilirsiniz. Sizi içeren bir video ekleyebileceğiniz kişisel bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Kariyerindeki binlerce iş başvurusunu inceledikten sonra, Tolstoi-Miller özgeçmişlerinize bu dokunuşlarda bulunmanızı öneriyor. Ayrıca insanlarla tanıştığınızda onlara vermek için bir kartvizit oluşturun. Bu sizi unutulmaz kılar.

Son nokta olarak…

Network oluşturun.

Özgeçmişiniz doğru insanların eline geçmezse hiçbir şey ifade etmez. İşverenler nitelikli bir özgeçmişiniz varsa sizi arayabilir, ancak işinizi size getirecek şey bir adım daha ileriye gitmektir. Bunun için doğru insanlara ulaşmak için bir network oluşturmak önemlidir.

İzlemek isterseniz…

Bu yazıya da göz atmanızı öneririz: Curriculum Vitae: Bir CV Sizi Ne Kadar Tanımlayabilir?

Kaynak:

https://ideas.ted.com/how-to-write-a-resume-that-will-get-you-noticed/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı