Eğitim Bilimleri

Dikkatleri Çekecek Bir Özgeçmiş Yazma İçin Bazı Öneriler

İş arama sürecinde herkes bir özgeçmiş hazırlar. Ancak araştırmalar gösteriyor ki bunu inceleyen kişinin karar vermeden önce elindeki özgeçmişlere bakma süreci ortalama 6 saniyedir. O zaman gelin dikkatleri çekecek bir özgeçmiş nasıl yazılır öğrenelim…

Özgeçmiş Yazma Stratejileri

özgeçmiş yazma

Başvurduğunuz her iş için özgeçmişinizi yeniden uyarlayın.

Yüzlerce yere aynı özgeçmişi göndermek ve işe yaramalarını beklemek pek de efektif bir yöntem değil. Bir işe başvurmak nicelik değil nitelik ile ilgilidir. Her şeye uyan tek bir özgeçmiş yoktur. İş başvurusundan önce araştırmanızı yapın – iş tanımına bakın, LinkedIn’e gidin ve o işte çalışan diğer insanları arayın. Hedefiniz ne kadar net olursa o kadar iyi olursunuz.

Ayrıca çalışma geçmişinizden – nerede çalıştığınızı veya hangi unvanı(ları) aldığınızı – vurgulamak istediğiniz becerileriniz, sorumluluklarınız ve başarılarınızdan detaylarıyla bahsedin.

Özgeçmişler için doğru bir uzunluk tanımı yok.

Uzunluk hakkında kesin bir kural olmasa da araştırmaları göz ardı etmeyin ve “6 saniyelik” değerlendirme zamanını unutmayın. Çoğu özgeçmiş 2 sayfadır, ancak yeni bir üniversite mezunu için tek bir sayfa iyidir. 30 yıllık kariyeri olan ve birden fazla kuruluşta çalışan biri için 3 sayfa daha uygun olabilir.

Bilgilerinin mümkün olduğunca kolay anlaşılmasını sağlayın.

En üste, iş deneyiminizi ve kariyerinizde hangi aşamada olduğunuzu özetleyen 3-4 cümle özet koyun. Bu, başvuruda bulunduğunuz işin açıklamasına uygun olmalıdır. Sonra, dikkat çekici bir madde işaretli beceri listesi hazırlayın. Tüm ilgili becerilerinizi yazın – hepsine vurgu yapın. Sade ve anlaşılır bir dil kullanın. Tanımlamalarınızı net yapın.

COVID-19 nedeniyle işten çıkarıldıysanız veya kısa vadeli sözleşme yaptıysanız bunu özgeçmişinize ekleyin.

Günümüzde bu kaçınılmaz bir durum olabilmektedir. Bu sebeple bu durumları özgeçmişinize eklemekte endişe etmeyin. İş değişimine karşı her türlü önyargıyı hafifletmek için, ‘şirket kapandı’ veya ‘sözleşme bitti’ veya ‘COVID-19 nedeniyle küçülmeye gidildi’ gibi nedenleri işin yanında parantez içine alın.

Başarılarınızı göz ardı etmeyin.

Özgeçmişinizde ödüllerinizi ve başarılarınızı listelemeyi unutmayın. İşveren sadece ne yaptığınızı değil, neyi başardığınızı da bilmek ister.  Özgeçmişiniz, yalnızca geçmiş işlerdeki sorumluluklarınızın neler olduğunu aktaran bir dizi iş tanımı gibi okunmamalıdır. Bunun yerine, işte nasıl iyi bir izlenim bıraktığınıza ve departmanınızda ve organizasyonunuzda nasıl bir fark yarattığınıza odaklanmalısınız.

En alakalı becerilerinizi dahil edin.

İşverenlerin kullandığı tarama sistemi, özgeçmişinizi belirlenmiş bir dizi nitelikle eşleştirir. Özgeçmişinize, işverenin aradığı işe özgü becerilerle eşleşen anahtar kelimeler ekleyin.

LinkedIn profilinizi güncel tutun.

LinkedIn profiliniz gerçekten istediğiniz işi yansıtmalıdır. Ayrıca özgeçmişinizin bir uzantısı olarak hizmet etmelidir. Birçok işveren özgeçmişinizi LinkedIn profilinizle karşılaştırır, bu nedenle tarihler ve detaylar eşleşmelidir. Ayrıca, yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafınız olduğundan emin olmalısınız

Biçimlendirmeye Odaklanın

  • Basit bir yazı tipi kullanın. Kullanılacak en iyi yazı tipi, Times New Roman, Arial veya Calibri gibi basit bir yazı tipidir. Okunabilir bir yazı tipi boyutu kullandığınızdan emin olun — 10 ila 12 punto en iyi sonucu verir. İş unvanlarını ve işverenleri vurgulamak için kalın ve italik yazı fontu kullanın.
  • Bir beceriler bölümü ekleyin. Özgeçmişinize bir beceri bölümü eklemek, iş için uygun olduğunuzu göstermenin başka bir iyi yoludur. Artı örnekleri ekleyeceğiniz şeyler .
  • Bir başlık veya profil ekleyin. Kısa, göz alıcı bir başlık veya profil, okuyucunun dikkatini çekmenin harika bir yoludur. Bir işten ne beklediğinize değil, işverene ne sunabileceğinize odaklandığınızdan emin olun.
  • Eğitim bölümünü en alta taşıyın. İş deneyiminize odaklanın, ardından eğitiminizi ve diğer bilgilerinizi özgeçmişinizin altına koyun.
  • Kısa ve öz olun. Kelimeler söz konusu olduğunda, az daha fazladır. Her işyerindeki rolünüzü tanımlayan kısa, eylem odaklı cümleler kullanın. 
  • Gereksiz bilgilerden kurtulun. Özgeçmişinize kişisel yaşamınız, aileniz, hobileriniz veya işinizle ilgili olmayan herhangi bir şey hakkında bilgi eklememelisiniz. Ayrıca uzun bir çalışma geçmişiniz var ise tüm iş deneyimlerinizi eklemenize de gerek yoktur. Özgeçmişiniz hayat hikayenizin değildir.

Özgeçmişinizi Göndermeden Önce

  • Yazım hatalarını kontrol edin. Mutlaka bir şeyler gözünüzden kaçmıştır.
  • Ona tanınabilir bir isim verin. Özgeçmişinizi “özgeçmiş” olarak kaydetmeyin. Dosya adınızı, adınız ve soyadınızı içerek biçimde kişiselleştirin. 
  • PDF olarak kaydedin. Özgeçmişinizi PDF olarak kaydederseniz olası biçimlendirme sorunlarını ortadan kaldırırsınız.

Bu yazıya da göz atmanızı öneririz: Curriculum Vitae: Bir CV Sizi Ne Kadar Tanımlayabilir?

Kaynaklar:

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler