Daniel Rozin’in Sihirli Aynaları

Daniel Rozin; bir eğitimci, yazılım geliştirici ve etkileşimli dijital sanat alanına yoğunlaşan bir sanatçı.

30 yıla yakın süredir, bir görüntünün yapısını ve malzemesini sorgulayan işler yapıyor. Ayna bu nedenle çalışmalarında öne çıkan bir kavram. Normalde yansıtıcı bir yapısı olmayan tahta, mantar, çöp, oyuncak gibi sıradan malzemelerle oynamayı seven Daniel Rozin; bunları dönüştürüyor, aynalaştırıyor.

Daniel Rozin’in “kinetik” aynaları; kameralar ve yüzlerce motorun hareket algılama teknolojisi içeren özel yazılımlar sayesinde aynaya dönüştürülmesiyle yaratılıyor. Her ne kadar eserlerin arka planında teknoloji ve bilişimin yeri büyük olsa da bu dışarıdan hissedilmiyor. 

Sanatçının çoğu çalışmasında etkileşim önem taşıyor. Rozin’in yerleştirmeleri ve heykellerinde eserler bakanın durduğu yere ve baktığı açıya göre tepki veriyor. Böylece bakanın eserde aktif bir rol oynaması ve kendi bakışı ile sayesinde eseri tamamlaması sağlanıyor.

Sanatçının kamera ve motorlarla kurduğu mekanik ayna düzeneklerinin yanı sıra yazılımla yarattığı aynalar da var. Bunun dışında farklı etkiler ortaya çıkaran video boyama uygulamaları, cam heykel ve yerleştirmeleri ve baskı posterleri kapsayan pek çok ilgi çekici çalışması bulunuyor.

Sanatçının eserlerini internet sitesi üzerinden inceleyebilir, bunların üretim ve sergilenme aşamaları hakkında daha detaylı bilgiye ve videolara ulaşabilirsiniz.

Daha fazla detay için: www.bigumigu.com/haber/daniel-rozinin-kinetik-aynalari/

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı