Eğitim Bilimleri

Daha İyi Bir Matematik Performansı İçin 7 İpucu

Öğrenciler genellikle, matematik eğitiminde sınıf seviyeleri arttıkça başarılı olabilmek adına daha çok çabalarlar. Bazı durumlarda, öğrencilerin matematik hakkında erken olumsuzluklar yaşamaları, daha sonraki zamanlarda matematik derslerini takip etmekten vazgeçmelerine sebep olur ya da geçmiş tecrübeler matematik öğrenmelerinde bir tabu olarak kalır. Ama öyle olmak zorunda değil.

Öğrenciler ve ebeveynlerinin, matematik kavramlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için kullanabilecekleri çeşitli yöntemler vardır. Matematik çözümlerini ezberlemekten ziyade anlamaya çalışmak, tekrarlamak, yardım almak öğrencilerin matematik becerilerini geliştirebilecekleri yollardan sadece birkaçıdır.

Yaşınız ne olursa olsun, buradaki ipuçları, öğrenicilerin, ilkokuldan üniversiteye matematiği daha iyi öğrenmelerine ve anlamalarına yardımcı olabilir…

1.MATEMATİĞİ EZBERLEMEKTEN ZİYADE ANLAMAYA ÇALIŞIN.

Çoğu zaman, öğrenciler bir yöntemde niçin belirli adımların gerektiğini anlamak için işlemleri veya adımları ezberlemeye çalışırlar. Bu sebepten, öğretmenlerin öğrencilerine matematik kavramlarının arkasındaki nedeni ve neden böyle olduğunu açıklamaları çok önemlidir. Çünkü herhangi bir işlemin nedenini mantıklı şekilde açıklayabiliyorsak artık ezberlemiş değil, öğrenmiş oluruz.

Kalanlı bir bölme işleminde algoritma almak, somut bir açıklama yöntemi tam olarak anlaşılmadığı sürece kısmen mantıklıdır. Örneğin 73’ün 3’e bölünmesi sorulduğunda, 7’nin içinde kaç tane 3 var diyoruz. Diyoruz da, fakat 7’nin bulunduğu yer, onlar basamağı olduğu için 70 i yada 7 tane 10 luğu temsil eder. Bu sorunun anlaşılması 7 nin içindeki 3 ile değil de, 73’ü üç gruba ayırabildiğimiz zaman daha anlaşılır olacaktır. 7’yi 3 e bölmek belki size daha kolay gelecektir fakat 73’ü 3 gruba ayırarak çözmek somut modelin tam olarak anlaşılması anlamına gelir.

2.MATEMATİK SEYİRLİK DEĞİL AKTİF OLUNACAK BİR BEYİN SPORUDUR.

Düşünülenin aksine matematik dersi öğrencilerin pasif konumda olmasına izin vermez. Matematik, öğrencileri konfor alanlarından çıkaracak bir alandır, tabii bu alandaki çoğu kavramı ilişkilendirmeye başladıkça öğrenci öğrenmenin bir parçası olarak aktif katılım sağlayacaktır. Sonrasında öğrencilerin daha karmaşık kavramlar üzerinde çalışırken, diğer kavramların hafızalarında taze olması, bu durumun genel olarak matematik dünyasına nasıl fayda sağladığını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak ve bir konu ile ilgili birçok ilişkilendirmeye olanak tanıyacaktır.

Bir öğrenci ne kadar ilişkilendirme yapabilirse, o kadar fazla anlamaya başlayacaktır. Matematik yığmalı bir alan olduğu için, temel kavramların üzerine inşa edeceği her bilgi tam öğrenme gerçekleştikten sonra, zorluk seviyesi arttırmalıdır. Duyar gibiyim… Olmuyor, yapamıyorum…

Şuan da size sunulan fırsatlarla herkese ve her şeye erişiminiz her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Sadece zaman ayırmak ve belki de öncesinde istemek… Önem sırası size bağlı…

3.PRATİK, PRATİK, PRATİK

Matematik, sayıların, şekillerin, sembollerin arasındaki ifadelerle kendine özgü bir dildir. Yeni öğrenmeye başladığımız bir dili nasıl pratik ederek öğreniyorsak matematikte de bu geçerlidir. Bazı kavramlar daha fazla uygulama gerektirebilir, bazıları ise çok daha az gerektirir. Bu durumda kişinin durumu fark ederek öğrenmenin gerçekleşemediği konular için telafi yoluna gitmesi gerekmektedir.

Benzer şekilde dil öğrenimi bazı insanlar için hızlı bir süreçken, kimileri için aksi bir süreçtir. Pes etmeyenler için, ümit verici “A—Haaaa!!! ANLADIIIIMMM” anlarında heyecanları ve enerjileri bu alana doğru ilerlemeye devam edecektir, işlenen bir konu ile ilgili soruyu bir kaç ay sonra çözebiliyorsa artık o istemezse hiç bir şey onun önünde engel olmayacaktır.

4.EK ÇALIŞMALAR

Zorlanan öğrencilerin ek çalışmalar yapması, ona vakit ayırması matematik ile arasındaki buzları eritmesine imkân sağlayacaktır. Bir müzik aleti çalan müzisyeni düşünün… Ders alır, pratik yapar, yetersiz anlarında yine pes etmez, asgari bir beceriye sahip olmasına rağmen, ondan istenilenleri gözden geçirip ötesine geçebilmek için zaman ayırır. Aynı durumu matematik için uyarlayabilirsiniz, ek çalışmalar yapmak sizin akıcılığınıza ve konuyu kuvvetlendirmenize yardımcı olacaktır.

5. ARKADAŞ…

Bazı insanlar yalnız çalışmayı severler, fakat bir problemi çözmeye gelince kimi zaman arkadaş yardımına ihtiyaç duyulur. Çünkü farklı bir bakış açısı ve yaklaşım, farklı bir açıklama tarzı çözümün yardımcısı olabilir. Günlük hayatta da sanırım bu düzen pek değişmiyor… O zaman belki de aynı hedefe ilerleyen öğrenciler için ikili, üçlü çalışma ekiplerinin oluşması yararlı olabilir. Tartışma fırsatı sunulduğunda eksik, hatalı durumlarda su yüzüne çıkarak daha kalıcı öğrenme sağlanır. Ek olarak, bu adımlarda sıraladığımız gibi matematik konuşmaları yapılması kalıcı anlamaya yol açacaktır.

6. AÇIKLA VE SORU SOR

Öğrencilerin matematik konularını daha iyi kavramasına yardımcı olmak için bir başka harika yol da, konunun nasıl işlediğini ve bunu kullanarak problemleri nasıl çözeceklerini diğer öğrencilere açıklamasıdır. Bu şekilde, öğrenciler konu hakkında bilgilerini birbirlerine anlatabilir ve soru sorabilir ve bir öğrenci anlamadığında, diğeri dersi farklı, ona daha yakın bir perspektiften sunabilir. Dünyayı sorgulamak ve açıklamalar getirmeye çalışmak insanların öğrenme ve gelişmek için kullandıkları temel yollardan biridir. Öğrenciler bu özgürlüğe kavuştuğunda kavramlara zihin açıklamalar getirdiği için kalıcı olacak ve sonraki seviyeleri inşası daha kolay olacaktır.

7. ARKADAŞINA veya ÖĞRETMENİNE ULAŞ 

Öğrenciler, zor sorular ya da konulara takılıp kalmak yerine, yardım almaya teşvik edilmelidir. Bazen öğrencilerin soru için sadece biraz daha fazla açıklamaya ihtiyacı vardır, bu yüzden anlamadıkları zaman konuşmaları önemlidir. Öğrencinin matematikte iyi olan olan bir öğrenci ya da ebeveyninin bir öğretmen tutması gerekip gerekmediği, öğrencinin yardıma ihtiyacı olduğu noktayı kabul edip etmeyeceği, o çocuğun bir matematik öğrencisi olarak başarısı için kritik öneme sahiptir.

Çoğu insanın biraz zamana ve yardıma ihtiyacı vardır, ancak eğer öğrenciler bu ihtiyacın çok uzun sürmesine izin verirse, ellerine geçecek olan tek şey “matematiğin sadece artık daha fazla sinir bozucu olacağı” düşüncesi olacaktır. Öğretmenler ve veliler, öğrencilerin hayal kırıklığına uğramalarına engel olmak ve öğrencilerin arkadaşına veya eğitmenine ulaşarak matematik becerisi kazanmasına imkân tanımalıdır.

Kaynak: 7 Steps to Math Success; https://www.thoughtco.com/

Matematiksel

Nurgul Kendirlioglu

Selçuk Üniversitesinde Matematik Lisansımı bitirdikten sonra Kocaeli Üniversitesinde Yüksek lisansımı tamamlayıp, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Aslında nereli ve nereleri bitirdiğimiz çok da önemli değil... Matematiğe, bilime ve insanlığa dair farkındalık kazandırabilirsek, sanki var olduğumuz dünya daha yaşanılabilir olacak. Zira doğum ve ölüm arasında kalan zamanda, işe gitmek,fatura ödemek, tv izlemekten daha başka şeyler yapmak için dünyada olduğumuzu düşünüyorum.Okumayı, dinlemeyi, izlemeyi, yeni ve insanlığa faydalı güzel şeyleri keşfetmeyi ve paylaşmayı seviyorum... Keyifli okumalar dilerim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu