Bilim Haberleri

Covid Voice Detector: Koronavirüsü Sesten Analiz Eden Uygulama

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, sesinizi analiz ederek COVID-19’un olup olmadığınızı belirleyebileceklerini iddia ettikleri bir uygulamanın ilk sürümünü yayınladı. Ancak çalışma hala geliştirme aşamasında.

Projede çalışan Carnegie Mellon Üniversitesi lisansüstü öğrencisi Benjamin Striner, piyasada en ucuz ve en hızlı teşhis için çok fazla rekabet olduğunu; ancak hiçbirinin bir telefonla konuşmak kadar ucuz ve kolay olmayacağını düşündüğünü belirtti. Covid Voice Detector (CVD) algoritması hala oldukça deneysel olduğu için, daha fazla veri toplayarak doğruluğunun güvenilir hale gelmesi için çalışmalar devam ediyor.

Araştırma ekibi, algoritmanın güvenli olması sağlanabilirse, virüsün yayılmasını izlemek için çok değerli bir araç olacağına inanıyor.

COVID Ses Dedektörü’nü kendi sayfasından yani şuradan takip edebilirsiniz: CVD. Program uygulamaya konduğunda, enfeksiyon belirtileri için sisteme üye olup kendi sesinizi kaydedebilirsiniz. Ancak bu FDA tarafından onaylanmış bir teşhis sistemi DEĞİL.. Dolayısıyla tıbbi testlerin veya muayenelerin yerine kullanılmamalıdır. Carnegie Mellon’da Profesörü olan Bhiksha Raj, uygulamanın sesimizdeki işaretlerin, test ettikleri diğer COVID hastalarının işaretleriyle ne kadarıyla eşleştiğinin bir göstergesi olacağını belirtiyor.. Ve ekliyor: ”Bu tıbbi tavsiye değildir.”

Profesör çabalarının / web sitelerinin temel amacının, algoritmayı tıp camiasının da emin olacağı ve güven duyacağı bir seviyeye getirmek için mümkün olan maksimum sayıda ses kaydı toplamak olduğunu ekliyor. Profesör, algoritmanın tıp uzmanları tarafından doğrulanması gerekliliğini ısrarla vurguluyor. Profesör bu güven gerçekleşene kadar, hala çok deneysel ve güvenilmez olan çalışmalarıyla sağlık kararları vermemek ve kimseyi tehlikeye atmamak gerektiğinin de altını çiziyor. Çünkü mevcut haliyle algoritma, laboratuvar testi kadar doğruluk sağlayamıyor.

Algoritmanın koronavirüs testi ise bir akıllı telefon veya mikrofonlu bir bilgisayarla gerçekleşebiliyor. Kullanıcılardan birkaç kez öksürmesi, bir dizi ses kaydı, alfabeyi okuma gibi adımları tamamlaması isteniyor. Daha sonra, algoritmanın kullanıcının COVID-19’a sahip olma olasılığını temsil eden bir puan belirleniyor.

Carnegie Mellon’da bilgisayar bilimi profesörü olan Rita Singh, yıllardır insan sesindeki mikro işaretleri tanımlayan algoritmalar oluşturuyor. İnsan sesinden psikolojik, fizyolojik ve hatta tıbbi verilerin tespit edilebileceğine inanan Profesör Singh, COVID hastalarının öksürüğünün çok belirgin olduğunu söylüyor: ”Koronavirüs, akciğerleri o kadar kötü etkiliyor ki, hayati parametreler etkileniyor ve bu da seslerde çok güçlü işaretler yaratıyor.(…) Ancak şuan ihtiyacımız olan doğrulanmış test örneklerine sahip olmadığımız için, algoritmanın doğruluğu şu anda test edilemiyor.”

Koronavirüs haberleri arasında gördüğüm en ilginç haberlerden biri. Bakalım seslerimizi analiz etmek erken teşhis için yeterli olacak mı?

Kaynak: Futurism

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu