GÜNDEM

COVID-19 Tedavisinde Ankara Üniversitesi Dev Bir Adım Attı

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aykut Özkul ve ekibi COVID-19 için ilaç, aşı ve serum üretmek için çok önemli bir basamak olan virüsün izole edilmesi çalışmasını başarıyla gerçekleştirdiler.

Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü de olan Prof. Özkul yaptıkları çalışmayı kısaca şöyle anlattı:

“Temel hedef aşı ve tedavi sürecinde yapılacak olanlar. Burada yaptığımız ise hasta insan bedeninde var olan virüsü alıp, laboratuvarda yaşatmaya başlamamız. Bir insan bünyesinden çıkarıp, laboratuvarda da üreyip yaşayabilecek hale getirmemiz. Sağlık ekibine katkı için üzerinde ilaç ve aşı denemesi yapılacak hale getirmemiz.”

aykut özkul

TÜBİTAK destekli COVID-19 izolasyon projesini gerçekleştirmesini büyük bir alçak gönüllükle dile getiren Prof. Özkul “Bizim yaptığımız koronavirüsün izolasyonunu viroloji alanında çalışan arkadaşımızın çoğu başarabilirdi” dedi.

Yaptıkları çalışmada sonucunda izole ettikleri hücreleri paylaşmaya hazır olduklarını dile getiren Prof. Özkul “Bu bir ulusal kaynak olarak kullanabileceğimiz virüs elimizde mevcut, ilaç ve aşı çalışması yapan kim varsa onlara da veririz.

Çünkü bizim çabamız tamam ama biz de TUBİTAK’ın desteği ile Fakültemizde ürettik; ulusal kaynak haline getirdik. Tüm bilim insanlarına, ilaç ve aşı çalışanlara sunmaya hazırız” diyerek sözlerini noktaladı.

Değerli hocamıza ve çalışma ekibine muhteşem çalışmaları için teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı