GÜNDEM

COVID-19 Tedavisi İçin İlaç Bulundu mu?

İlk tıbbi raporlara göre COVID-19 ile mücadelede etkin ilaçlar var ancak virüsü tamamen yok eden bir ilaç henüz yok.

Yeni solunum yolu hastalığı Aralık ayında başlayarak yaygınlaştıkça, önce Çin, ardından ABD, İtalya ve Fransa’daki doktorlar, başka amaçlarla kullanılan ve oldukça güvenli olan hazır ilaçları virüse karşı test etmeye başladılar. Şimdiye kadar test edilen üç ilaç var ve üçü de antiviral özelliklere sahip ilaçlar.

Şu ana kadar Covid-19 için onaylanmış bir ilaç yok. Bu nedenle şiddetli vakaların ana tedavisi oksijen tedavisi ile yapılıyor. İnsanların nefes almasına yardımcı olan ventilatörler ve destekleyici cihazlar kullanılıyor. Bazı hastalar standart antibiyotikler ile tedavi edilmeye çalışılıyor.

Genel olarak, C vitamininden geleneksel Çin tıbbına kadar her şeyin faydalarını kontrol eden birçok ilaç çalışması devam etmekte. Çin’de  Covid-19 için 250’den fazla ilaç deneme çalışmaları devam ederken, ABD’li şirket Gilead tarafından deneysel antiviral remdesivir ile ilgili yapılan çalışmaların herhangi bir bulgu bildirmeye hazır hale gelmesinin bir ay alabileceği söyleniyor.

COVID-19 tedavisi için yapılan ilaç çalışmaları

Klorokin veya Hidroksiklorokin (Chloroquine or hydroxychloroquine)

Mart ayı başında, Fransa Marsilya’da IHU-Méditerranée Enfeksiyon Merkezi’nde bulunan Fransız doktorlar, 90 yaşındaki sıtma ilacı klorokininin bir versiyonu olan hidroksitiklorokin ile Covid-19 hastalarını tedavi ettiler.

52 kişiden oluşan iki ayrı grup üzerinde yapılan çalışmada; ilk 26 hastaya günde üç kez 200 miligram hidroksiklorokin verildi. Diğer 26 hastaya da antibiyotik azitromisin verildi.

Sonuç raporunda, tedavi edilen hastaların (hidroksiklorokin verilen hastalar) altı gün sonra sistemlerinde farklı bir merkezde tedavi görmeyen diğer hastalardan (antibiyotik azitromisin verilen hastalar) daha az virüs vardı. Yine de çalışmanın sonuçlarından kesin bir yargıya varmak için henüz çok erken.

İlaç işe yarıyor mu?

Bilim insnaları bu iddiayı doğrulayacak yeterli kanıt olmadığını söylüyorlar. Ayrıca klorokinin riskleri vardır, çünkü kalp ritmini etkileyebilir. İlacı kimse reçetesiz almamalıdır.

Favipiravir

Geçtiğimiz haftalarda çıkan haberlerde, Çinli yetkililerin Japonya’da üretilen bu antiviral ilacı “açıkça etkili” olarak nitelendirdikleri iddia edildi.

Toyama Chemical tarafından yapılan bir antiviral olan favipiravir hakkında Çin’in Wuhan Üniversitesi’ndeki doktorların raporunda bazı iddialar bulunuyor.

Hubei eyaletinde 240 sıradan hasta (pnömonisi olan) üzerinde bir çalışma düzenlediler. Hastaların yarısına favipiravir ve yarısına da Rusya’da kullanılan bir antiviral olan umifenovir (veya Arbidol) verildi ve hangi grubun daha hızlı iyileştiğini izlediler.

Doktorlar, hastaların ateş ve öksürüklerinin favipiravir’de daha hızlı bertaraf edildiğini, ancak iki gruptaki benzer sayıda hastanın oksijene veya ventilatöre ihtiyaç duyduğunu belirlediler. Bu bulgulara dayanarak, favipiravirin iki ilaç içerisinde “tercih edilen” olduğu sonucuna varıldı.

Japonya’da Avigan ticari adıyla bilinen Favipiravir, virüslerin genetik materyallerini kopyalamasını engeller. Bu ilaç influenza tedavisi için ilaç ararken keşfedildi.

Lopinavir ve ritonavir

Doktorların anti-HIV ilaçlardan da umutları vardı. Bu çalışma, Covid-19 için şimdiye kadar yapılmış bir tedavinin en büyük, en iyi organize edilmiş çalışmasıydı ancak çalışma sonucunda bir bulguya ulaşılamamıştır.

Ocak ayında, Çin’deki doktorlar, iki hafta boyunca günde iki kez HIV ilaçları lopinavir ve ritonavir almak veya sadece standart bakım almak için 199 pnömonili hastayı rastgele seçtiler. Sonra kimin iyileştiğini izlediler. Ne yazık ki, tedaviden hiçbir fayda görülmedi. Hastaların yaklaşık %20’si vefat etti.

Ekip, ABD’de AbbVie tarafından Kaletra ticari adı altında HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için satılan ilaç kombinasyonunun daha az hasta hastalar için hala yararlı olup olmadığını merak ediyor.

Buradaki anahtar ilaç, laboratuvar ve hayvan testlerinde Orta Doğu solunum sendromu MERS’e karşı etkileri olduğu gösterilen bir proteaz inhibitörü olan lopinavir’dir. Ritonavir, lopinavirin vücuttaki kullanılabilirliğini artırmak için hareket eden bir etken maddedir.

Kaynak
https://www.technologyreview.com/s/615394/covid-19-coronavirus-best-drugs-in-treating-the-outbreak/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı