EĞİTİM

COVID-19 Salgınının Eğitim Üzerindeki Etkileri Nasıl Olacak?

Coronavirüs (COVID-19) dünyayı kasıp kavururken hayatımızda birçok değişikliğin olacağını hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını tahmin etmek zor olmazsa gerek. Salgından en başta sağlık, ekonomi, spor, sosyal hayat, sanat, kültür ve buna benzer birçok alan etkilenmiştir ve etkilenmeye devam edecektir.

COVID-19’dan eğitim de nasibini alan sektörlerden biridir. Birçok ülke salgının yayılmasını engellemek için eğitime ara verip okulları kapatmak zorunda kalmıştır. Bu durum eğitim üzerinde ciddi anlamda olumsuz, onarılması güç etkiler yaratabilir.

Haftalar önce sadece Çin’de okullar tatil edilirken şimdi toplam 188 ülkede okullar eğitime ara vermiş durumdadır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) küresel ölçekte yayılan salgından 11 Nisan tarihinden itibaren yaklaşık bir buçuk milyardan fazla öğrencinin etkilendiğini belirtmiştir.

Mevcut durumun devam etmesi halinde eğitim sisteminin bozulabileceği ve kişilerin eğitim hakkının tehdit altına girebileceği vurgusu yapılmaktadır.

Salgından etkilenen çoğu ülke öğretime devam etmek için aralıksız çözümler arayışı içindedirler. Okulların kapanması ile birlikte e-öğrenme platformları, evde eğitim, uzaktan eğitim uygulamaları ve farklı ulusal yazılımlarla öğrencilerin eğitim-öğretim hayatının daha az olumsuz etkilenmesi adına telafi girişimleri başlattı.

Salgının ilk başladığı yer olan Çin bilgisayar, akıllı telefonlar ve ulusal kanallar üzerinden öğrencilere eğitim vermeye başladı. Çin Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin herhangi bir yerden oturum açmalarını sağlamak için yeni bir bulut tabanlı, çevrimiçi öğrenme ve yayın platformu geliştirdi.

Salgının yayılması ile birlikte Japonya, Güney Kore, Singapur gibi ülkeler öğrencilerin daha hızlı ulaşabilecekleri yeni yazılımlarla dijital eğitim dönemini başlattı.

salgın, eğitim

Eğitimin sürdürülebilmesi için yapılan bu girişimler sonraki ülkeler için rol-model olup, yeni yöntem ve tekniklerin denenmesine olanak sağladı.

Pandemi’den en çok etkilenen İngiltere,  ABD, İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkeler de okulları kapatmak zorunda kaldı. Bu ülkelerde sağlık seferberliğinin yanında eğitim seferberliği başlattılar.

Ülkemizde de okullara ara verildi ve Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim programları hazırlayarak evde eğitimin sürdürülmesini sağlamaya çalışmaktadır.

EBA üzerinden birçok etkinlik yapılabilmektedir. Bunun yanında ulusal televizyon kanalları üzerinden ders anlatım ve tekrarları, etkinlikler, çeşitli sportif faaliyetlerle öğrencilere hizmet sunulmaktadır.

salgın, eğitim

Resmi kanalların dışında eğitimciler kendi imkanları ile Voice Thread uygulaması, Zoom, Google Hangouts gibi programlar kullanılarak bir nebze de olsa öğrencilere ders anlatmaya çalışmaktadırlar. Ayrıca canlı ders anlatımları ve Youtube gibi sanal platformlar kullanılarak da öğrencilere bilginin ulaşması sağlanmaktadır.

Fakat bu programlarla kişisel bilgilerin paylaşılması ve buna bağlı olarak kişisel verilerin korunması ile ilgili bazı zayıf yönlerin olduğu sonradan ortaya çıkmıştır. Bu anlamda eğitimcilerin daha dikkatli olması gerekmektedir.  

Bakınız: Zoom Görüşmeleri Sandığınız Kadar Özel Değil

Uzmanlar salgının; dijital sınıf, bilişim ağları ve sanal eğitim öğrenme platformlarının hızını arttıracağına ve bu programlarda bazı iyileştirmeler yapılması için bunun bir fırsat olabileceğine inanıyor.

Aynı zamanda 5G teknolojisinin daha yaygın kullanılması ve eğitime uyarlanması için yeni çalışmaların yapıldığını, atılan adımların hızlanacağını belirtmektedirler.

Bakınız: 5G Teknolojisi Dünyayı Nasıl Değiştirecek?

Diğer taraftan okulların uzun süre kapalı kalması hem öğrenciler hem de ebeveynler açısından birtakım olumsuzluklara sebep olabilir. Öğrencilerin sürekli evde bulunması çalışmak zorunda olan ebeveynlerin işlerini zorlaştıracaktır. Ayrıca sürekli evde kalan öğrenciler rahatlığa alışabilir ve okul disiplininden kopabilirler.

Evde eğitimdeki disiplinin sağlanamaması öğrencilerde öğrenme, keşfetme, merak etme gibi duyguların körelmesine sebep olabilir. Bu noktada ebeveynlere fazlasıyla iş düşmektedir.

Eğitimin devamlılığını sağlamak salgınla mücadele etmenin diğer bir boyutunu oluşturmaktadır. Fakat salgın Dünyadaki tüm öğrenciler için bazı eğitim problemlerini de beraberinde getirmektedir.

Kırsal bölgelerde yaşayan ya da maddi imkanları kısıtlı olan aileleri zor durumda bırakabilir. Okuma yazma bilmeyen ebeveynlerin belirtilen uygulamalara, yazılımları kullanma yeterliliğine ve donanıma sahip olup olmadığını bilinmemektedir!

Akıllı telefon veya televizyonun bulunmadığı evlerde öğrencilerin bu devamlılığı nasıl sağlayacakları da bilinmemektedir. Bunun yanı sıra ev ortamı, okul ortamı kadar kullanışlı ya da disiplinli değildir.

Sorunlar ve sorular çok, cevapları da bilemiyoruz maalesef…

https://en.unesco.org/covid19/educationresponse/

https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/how-covid-19-affecting-schools-europe_en

Matematiksel

Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir Yorum

  1. Peki bir sorum olacak kovid 19 salgını gelecekteki eğitim sistemlerini nasıl etkiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu