GÜNDEM

COVID-19 Salgının Korkutucu Ölüm Oranı

COVID-19 resmi olarak kalp krizi, kanser ve diğer sebeplerden daha çok Amerikalıyı öldürüyor! Özellikle son günlerde Amerika’dan gelen rakamlar oldukça ürkütücü.

COVID-19 salgınının ilk çıktığı günlerde bazı uzmanlar genel olarak bu virüsün öldürücülük oranının çok düşük olduğundan bahsetmekteydi.
Fakat dünya genelinden gelen veriler artık çok daha farklı bir gerçekten bahsetmekte. Özellikle son günlerde Amerika’dan gelen rakamlar oldukça ürkütücü.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) en son verilere göre, COVID-19 resmi olarak ABD’deki en öldürücü hastalık haline geldi ve günde yaklaşık 2000 insanın ölümüne sebep olur hale geldi.

Ülke çapındaki ölüm ve vaka sayısı arttıkça genel durum ve görünüm günden güne değişiyor. Koronavirüs yalnızca geçen hafta öldürücülük sıralamasında üçüncü sıradaydı.

Raporun yayınlandığı sırada ABD içerisinde 466.000 onaylanmış vaka ve 16.700 ölüm vardı. (Yazıyı çevirdiğimiz sırada resmi vaka sayısı 475.000 ve ölüm sayısı 17.055 olarak güncellenmişti.)

Bu orana göre ABD en fazla koronavirüs ölümü oranına sahip olan İtalya’yı hızla geçecek gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde günde 1.774 civarında olan ölüm sayısı kalp hastalığına, 1.641’i de kansere bağlanıyor.

COVID-19 ile ilişkili ölümlerin sayısı bu ciddi ölüm oranlarını geride bıraktığı gibi influenza, pnömoni, intihar ve karaciğer hastalığı gibi diğer yaygın ölüm nedenlerini gölgede bırakmış gibi görünüyor.

Beyaz Saray başlangıçta 100 bin ila 240 bin arasında değişebilecek bir ölüm rakamıyla karşılaşılabileceğini tahmin etmekteydi.

Seattle’daki Washington Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) geçtiğimiz çarşamba günü yayınladığı raporda kısmen daha iyimser(?) bir tahminde bulunarak 60.415 ölümle sonuçlanabileceği tahmininde bulundu.

Beyaz Saray koronavirüs bilim ekibinin önde gelen bir üyesi olan
Anthony Fauci, NBC News’in “Today Show” adlı bölümü sırasında ölüm oranlarının 60.000 civarında ölüm gerçekleşmesinin daha olası olduğu belirtti.

Fauci yaptığı açıklamada ” Yaptığımız tahminleri doğrulayacak şekilde çok kötü bir haftaya girmek üzere olduğumuz görülüyor.” dedikten sonra şunları ekledi; ” Öte yandan özellikle New York’ta daha iyimser olmamızı sağlayan haberler görülmeye başlandı.”

Fauci açıklamalarında son bir kaç günde hastaneye yatış sayısı, intübe olan ve yoğun bakıma alınan hasta sayılarının stabil hale gelerek düşüş trendine girmiş gibi göründüğünü belirtti.

Kaynak: https://futurism.com/neoscope/covid-19-officially-killing-more-americans-than-anything-else

Matematiksel

Hasan Huseyin Akis

Kendimi bildim bileli bir sorunu çözmek durumunda kalıyorum ve ya düzenli olarak çözülmesi gereken problemler yaratıyorum. Sanırım matematikte beni büyüleyen şey de bu. bir çözüm bulma çabası... Öyle ki bu çözüm bulma çabası çoğu kez anlamsız bir çabaya dönüşüyor. Bir çözümü gerçekten bulmak çoğu zaman bir insan ömrüne sığmıyor. Ama matematik o arada hiç durmadan aramaya devam ediyor. Bana öyle geliyor ki matematik insanoğlunun dünyada karşı karşıya kaldığı tüm problemleri çözme çabasının tamamını temsil ediyor hem de tüm yönleriyle. Beni matematiğin içine sokan da, matematikte görmüş olduğum o bizi aşan güzellik de sanırım matematiğin bu yönüyle ilgili... Matematiğin bu yönünü belki diğer insanlara anlatabilirim ve diğer insanların da matematiği benim gördüğüm haliyle görebilmelerini sağlayabilirim umuduyla buradayım. Bunun dışında İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğup Matematik Bölümünü Çanakkale'de okumuş olmak gibi bir özgeçmişim var. Halen Çanakkale'de yaşıyorum, bir özel okulda Matematik Öğretmeni olarak çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu