Tıp ve Sağlık

COVID-19 Salgını Ardından Hayatımızda Olacak Kalıcı Değişiklikler

COVID-19 salgını hayatımıza köklü değişikler getirdi ve şu an tahmin edemeyeceğimiz değişiklikler de çok da uzakta değil. Sosyal sistemler, ister topluca ister bireysel organizasyonlar halinde olsun, hareketsizdir ve değiştirilmesi çok zordur. Firmaların yerleşik, karmaşık ve bürokratik yapılarının dönüşmesi, birçok rutinlerini değiştirmesi neredeyse imkansızdır. Devletlerin ekonomi politikaları da büyük ölçüde çıkılan yola bağımlı ve belli bir yörüngeyi takip eder. Ancak bazı kriz zamanlarında değişim için bir fırsat durumu oluşur. Bazen bu fırsat, hareketin seyrini değiştirmek için kasıtlı olarak kullanılır.

Sosyal bilimlerdeki araştırmalar, sosyo-politik değişimin sıklıkla ani patlamalarda meydana geldiğini gözlemlemiştir: bir dışsal sistem onu bozup yeni bir yörüngeyi harekete geçirene kadar bir sosyal sistem uzun bir süre istikrarlı kalır. Koronavirus böyle bir dış şok olabilir, yaşamımızı nasıl yaşadığımızın bazı alanlarını temel olarak yeniden şekillendirebilir. Koronavirüs öncesi duruma geri dönmek yerine, bazı değişiklikler kalıcı olabilir. Ekonomik yaşamımızın üç alanında, koronavirüsün getirdiği değişiklikler şu anda tahmin edilenden çok daha uzun ömürlü olabilir.

COVID-19 Salgını Sonrası Olası Değişiklikler

1. İş seyahati

İş seyahati genellikle tüm kuruluşların başarısı ve yönetimi için kritik öneme sahiptir. Yüz yüze görüşmelerin, bir projenin başarılı olması için genellikle çok önemli olan ilişkilerin ve güvenin oluşturulmasına yardımcı olduğu kesinlikle doğrudur. Ancak şu anda işletmeler ve diğer kuruluşlar, iş seyahatini radikal bir şekilde azaltmaya veya durdurmaya sevk ediliyorlar. Böylece seyahatlerin çok da önemli olmadığını kavrayacaklardır. Artık çalışanlar, yüz yüze görüşmek için dünyanın dört bir yanından bir yerlere uçmak yerine E -posta üzerinden bazı toplantıları yürütebileceklerini; Skype veya Zoom gibi uygulamalar üzerinden video konferanslarla aynı toplantıları yapabileceklerini gördüler. Video konferans daha esnek, daha aile dostu ve çevre açısından daha sürdürülebilir bir seçenek sonuçta. Bu arada işverenler de ciddi bir maliyet azalması olduğunu göreceklerdir. Bu nedenle gelecekte, önemli ölçüde daha düşük iş seyahati sayılarını görebiliriz.

2. Uzaktan çalışma

Esnek çalışma uygulamaları gittikçe yaygınlaşmakta. Ancak evden çalışma, bireyler için iyi olmayabilir, çünkü daha fazla süre boyunca çalışma eğilimine girerler. Ayrıca organizasyonlar için dezavantajları vardır; koordinasyon maliyetlerini arttırır ve bir ortamda fiziksel olarak var olmanın kritik avantajları, bina ilişkileri ve takım ruhu gibi etmenler kaybolur. Bu nedenlerden dolayı, klasik fiziksel ofis alanının yakın zamanda bir canlanma olayına tanık olduğuna dair işaretler var: uzaktan çalışmanın bazı öncü şirketleri işçilerini ofise geri çağırdı! Ancak artık uzaktan çalışmak bir gereklilik olduğundan, hem işverenler hem de çalışanlar yeterlilikler oluşturmak ve bunu etkili bir şekilde nasıl yapacaklarını çözmek zorunda kalacaklar. Bireyler yeni rutinler inşa etmek zorunda kalacaklar ve kuruluşlar meslektaşların resmi toplantılar dışında etkileşim kurmaları için çevrimiçi alanlar yaratmanın yollarını bulmak zorunda kalacaklar. İyi işyeri ilişkileri inovasyon ve organizasyonun esnekliği için kritik öneme sahiptir. Koronavirus bizi toplu olarak uzaktan çalışma konusunda daha iyi olmaya zorlayabilir, bu da ofislerde çalışmaya uygun bir alternatif olarak ortaya çıkabilir.

3. Endüstrinin bozulması

Birçok endüstri koronavirüs gelmeden önce önemli ölçüde bozulmaya uğramıştı. Koronavirüs ile savaşmak için alınan önlemler bu sismik değişimleri hızlandıracaktır. Örneğin Amazon, dağıtım iş modelini tehdit ediyor ve çok çeşitli endüstriler üzerinde baskın bir süper-bozucu haline geliyor. Koronavirüsün gerektirdiği “evde kalmak”, eskiden yeniye doğru kaymayı önemli ölçüde hızlandıracak, piyasa yoğunluğu ve olası düzenleme ihtiyacını daha da önemli hale getirecektir. Değişim hem talep hem de arz tarafından sağlanacak. Artan sayıda insan bu hizmetleri kullanmaya başlayacak; onları beğenmeye ve sadık müşterileri olmaya başlayacak. Arz tarafı ve görev tanımları da değişecek bu durumda.

Diğer alanlarda değişim, belki de daha iyi olacak. Örneğin, yüksek öğrenim başlangıçta çevrimiçi öğretim alanına geçişte zorlansa da, online eğitimin sunduğu geniş fırsatlar göz önüne alındığında, üniversitelerin önceki statükoya tamamen geri dönmeleri pek olası değil gibi gözüküyor. Değişimler olur ve koronavirüs buna bir vesile olabilir. Yaşamımızdaki mevcut değişiklikleri geçici olarak düşünürken, bu değişikliklerin kalıcı hale geldiğini görebiliriz.Kaynak: Coronavirus: three ways the crisis may permanently change our lives; https://theconversation.com

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu