GÜNDEM

Coronavirüs İle İlgili Şehir Efsaneleri-2

İnsanlık tarihinin en son karşılaştığı salgın olan coronavirüs, dünyaya yayılma sürecinin ilk günlerinden beri tüm dünya da ciddi anlamda panik havası yaratmış durumda.

Oluşan bu panik iklimi bilgi kirliliğine, bilgi kirliliği bilimsel hiçbir geçerliliği olmayan şehir efsanelerine dönüşmeye başladı. Önceki yazımızda sizler için bazı şehir efsanelerini derlemiştik.

Bu yazımızda da salgını daha fazla tanımamıza rağmen hala ortalıkta dolanan bazı şehir efsanelerininin ikinci kısmını bir araya getirdik.

Efsane 1: Kan grubu 0 (sıfır) olan kişilerin A veya diğer kan gruplarına kıyasla COVID alma olasılığı daha düşüktür!

 YANLIŞ. Herkes bu yeni virüse karşı hassastır. Herkese bulaşabilir ve hastalığa yakalanabilir. Kan grubunuza göre kendinizi güvende veya açıkta hissetmeyin.

Efsane 2: 20 dakika saunaya girmek coronavirüs de dahil olmak üzere virüslerin % 90’ından fazlasını öldürür!

YANLIŞ. Bu iddianın geçerliliğini öne süren bilimsel bir çalışma yoktur. Aksine, saunalar pnömonilere, folikülite vb. hastalıklara neden olabilir. Bunla ilgili yapılan çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

Efsane 3: COVID-19’a yakalandıysanız koku duyunuzu kaybederseniz!

YANLIŞ. Birçok viral enfeksiyon / alerji ile kişinin koku duyusunu geçici olarak kaybetmek yaygındır. Koku kaybı, COVID ile ilgili olabilecek veya olmayabilecek spesifik olmayan bir semptomdur.

Efsane 4: Hidroksiklorokin ve azitromisinin önceden alınması COVID’i önler!

YANLIŞ. Koronavirüs için bu (deneysel) ilaçlar sadece seçilen COVID hastalarında kullanılmalıdır. Bu ilaçlar ölümcül kalp ritmi problemlerine ve diğer yan etkilere neden olabilirler.

Efsane 5: Odada sıcak su / soğan ile sarımsak / limon kullanmak COVID-19’u önlüyor veya iyileştiriyor!

YANLIŞ. Bu maddelerin hiçbiri COVID’e karşı bilimsel olarak test edilmemiştir. Bu tür yayınları paylaşmayın, kafa karışıklığı yaratır ve bilgi kirliliğine sebep olmaktadır.

Efsane 6: Eve geldikten sonra kıyafetlerinizi değiştirin ve duşunuzu daima alın, yoksa eve coronavirüs getireceksiniz!

YANLIŞ. Temizlik bir erdemdir; paranoya değil. İnsanları korkutmayalım. En büyük yatırım getirimiz el yıkama, 2 metre uzakta kalmak, büyük kalabalıktan kaçınmaktır.

Efsane 7: Kargo, market paketlerinden, ATM’lerden uzak durun. Yoksa virüsü kapar ölürsünüz!

YANLIŞ. Coronavirüs yüzey sağ kalımı bir virüs çeşididir. Dolayısıyla yüzeye yapışan virüsten kurtulmak için ellerinizi (sabunla) yıkayın; hayatınızı rahat yaşayın.

Efsane 8: COVID-19’a dışardan sipariş edilen hazır yemek, içeceklerle yakalanma riski çok yüksek! Hastalığı taşıyan bir kişi öksürmüş ya da hapşırmışsa hastalığı kaparsınız!

YANLIŞ. COVID-19, gıda kaynaklı bir enfeksiyon (salmonella vb.) değil, damlacıkla ilişkili bir enfeksiyondur (grip gibi). Paket servisi olan gıdalarda belgelenmiş COVID riski yoktur. Hala endişeleniyorsanız, yiyecekleri 2 dakika mikrodalga fırında pişirin. 

Efsane 9: Coronavirus’u ayakkabılarla evlere taşınır!

YANLIŞ. Böyle varsayımlara kapılmayın. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki damlacık enfeksiyonları bu şekilde yayılmaz.

Efsane 10: Otlar, takviyeler, özel diyetler ve vitaminler zararsızdır. COVID’e karşı bağışıklığınızı artırmak için onları bol bol alın!                      

YANLIŞ.  Bu maddelerin faydaları belirsizdir; ara sıra ortaya çıkan yan etkileri ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bununla ilgili yapılan bazı çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

Efsane 11: Zencefilli çay içme, burundan zeytinyağı çekme, hipertonik salinle burun sulama vb. geleneksel yöntemler COVID’i önler!

YANLIŞ. Bu müdahalelerin hiçbiri bu virüse karşı test edilmemiştir. Virüs muhtemelen kanıtlanmış gerçeklere cevap verecek, kişisel duygulara değil. Lütfen Vücudunuzun dengesini bozmayın. 

Efsane 12: Bu virüsün arkasında Çin veya ABD var. Bir biyo-silah laboratuvarında yaratıldı! Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) tarafından yapılan hiçbir şeye inanmıyorum/ güvenmiyorum.

YANLIŞ. Virüs tam olarak bunu ister. Güvenilir kaynaklara güvenmemeye başladığımızda, oyun biter.  Ayrıca bu makalede virüsün doğal seleksiyon olarak ortaya çıktığını ve insan / laboratuvar yapımı bir virüs olmadığını göstermektedir.

Bu şehir efsanelerine sadece gülümseyin. Yapmamız gerekenler çok basit.

Ellerinizi yıkayın (sabun + su), halka açık alanlarda maske takın. Güvenli mesafeyi koruyun, kalabalıktan kaçının, iyi beslenin/ iyi uyuyun, egzersiz yapın, sağlıcakla kalın.

Kaynakça: https://threadreaderapp.com/user/FaheemYounus

Matematiksel

Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu