Corona Virüs Nedeniyle Uluslararası Acil Durum İlan Edildi

Çin’de Wuhan Kenti’nde ortaya çıkan Corona virüsü sebebiyle uluslararası acil durum ilan edildi.

***

Corona virüs salgını Çin’in dışına yayılmaya devam ettiği için Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir acil durum ilan edildi.

DSÖ (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu bildirinin ana nedeni Çin’de olup bitenler değil, diğer ülkelerde olanlar.” dedi.

Virüsün sağlık sistemlerinin zayıf olduğu ülkelere yayılabilmesi konusunda endişe var.

Ölenlerin sayısı Çin’de 170 kişiye ulaştı.

DSÖ (WHO) Çin dışındaki 18 ülkede 98 vaka olduğunu, ancak ölüm olmadığını söyledi.

Ayrıca Almanya, Japonya, Vietnam ve ABD’de ilk kez insandan insana bulaşan sekiz enfeksiyon vakası olduğu duyuruldu.

Corona virüsler ilk olarak 1960’larda tanımlandı, ancak nereden geldikleri bilinmiyor. İsmini, taç benzeri şekillerinden alıyorlar. Bazen bir koronavirüs hem hayvanları hem de insanları enfekte edebilir.

Corona virüsler; ineklerde ve domuzlarda ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalığı, memelilerde ve kuşlarda çeşitli hastalıklara neden olan bir virüs grubudur.

İnsanlarda, virüs genellikle hafif ancak potansiyel olarak ölümcül olan solunum yolu enfeksiyonuna neden olur. Önleme veya tedavi için onaylanmış aşılar veya antiviral ilaçlar yoktur.

Daha fazla bilgi için: Koronovirüs Nedir?

Daha Kısa Açıklama ve Detaylar İçin: https://www.bbc.co.uk/news/amp/world-51318246?__twitter_impression=true

Etiketler

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 8 veya 9 adet günlüğüm var.Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olan insanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum..Çoğunlukla neşeli, enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanık ve yalnızlığa susayan bir insan olabiliyorum. İkisi de farklı noktalardan keyifli ve öğretici..Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım.Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan biri olarak; bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanır.
Başa dön tuşu